Yetişkinlerde esrarın neden olduğu geri dönüşümlü beyin hasarı

Bir yetişkin olarak esrar içmeye başlarsanız, ne kadar esrar çok fazla?

“Esrarın eğlence amaçlı kullanımı sebeb olmak Kognitif bozukluk? En bariz cevap “evet”tir – sonuçta, eğlence amaçlı kullanımının temel nedeni budur. Videomda söylediğim gibi Esrar yetişkinlerde kalıcı beyin hasarına neden olur mu?“İnsanlar açıkça faydalanmak esrar sadece kötülükleri için. Yükseltici örneğin yaratıcılık, insanların onu içmek için öne sürdüğü nedenlerden biridir, ancak esrarın “yaratıcılıklarını geliştirme potansiyeli” var mı? Test etmeden bilemezsiniz. Araştırmacılar, farklı düşünceye, sorunlara çözümler için beyin fırtınası yapma yeteneğine baktılar. İnsanların kafayı bulmak için kullanabilecekleri tipik bir dozda yaratıcılıkları darbe aldı. Yani esrar ve yüksek yaratıcılık arasındaki ilişki sadece bir yanılsama olabilir. Insanlar yapabilir düşünmek yüksek olduklarında daha yaratıcıdırlar, ancak örneğin “‘yazar engelini’ kırmaları veya diğer sanatsal kısıtlamaların üstesinden gelmeleri gerektiğinde en iyi seçim olmayabilir” ve “aslında ters etki yapabilir. ”

0:55 de görebileceğiniz gibi videoöğrenme, hafıza ve dikkat de olabilir. zayıflamış fakülteler ile sigara içtikten birkaç saat sonra, ancak herhangi bir neden olur mu? sürdürülebilir sorunlar? Başka bir deyişle, “dır-dir esrar nörotoksik sağlıklı beyin için? Araştırmacılar, esrar kullanıcılarının, kullanmayanlara kıyasla, beyindeki hafıza merkezi olan hipokampusun önemli ölçüde daha küçük olduğunu buldular. Tamam, ama bir anlık görüntü çalışması asla sebep ve sonuç kanıtlayamaz. Sadece zaman içinde insanları takip ederek kimin önce geldiğini görebilirsiniz.

Araştırmacılar tam da bunu yaptığında, bulundu ikisi birden: Beynin, inhibisyonları ve karar vermeyi kontrol eden kısımlarında önceden var olan ve birinin ilacı alma olasılığını artırabilecek yapısal anormallikler vardır, ancak küçülmüş hipokampus “kronik esrar maruziyetinin bir sonucu” gibi görünmektedir. Final mi?

Kelimenin tam anlamıyla yıllarını öğrenmek ve öğrenmek için harcayan GPS öncesi Londra taksi şoförleri hakkında ünlü bir çalışma yayınlandı. ezber şehirde nasıl gezinilir ve bunu kanıtlayacak büyük denizatları vardı. “Hipokampal hacim, bir taksi şoförü olarak harcanan zamanla ilişkilidir”, beyin yapısının sürekli değiştiğini düşündürür. Yani marijuana kullanmayı bırakırsanız hipokampusunuz büyümek tam boyuta geri mi döndün? Araştırmacılar, sigarayı bıraktıktan altı ay sonra kullanıcıları test etti ve yine de “azalmış hipokampal hacim” veya büzülme buldu, peki ya yıllar sonra?

Araştırmacılar, “hipokampüsün hacmi azaltışmış uzun süreli esrar kullanıcılarında,… bu atrofi uzun süreli yoksunluktan sonra geri yüklenebilir. 15 yıllık esrar kullanımından sonra bile, hippokampus boyutları bıraktıktan sadece 29 ay sonra toparlanmış gibi görünüyordu. Ve, bilişsel bozulma ile aynı. 1-2 ay sonra ayrıldılar Durancak, düzenli esrar tüketimi olmadıkça başladı ergenlik döneminde.

2:57’de görebileceğiniz gibi videoen kalıcı esrar kullanımı olanlar kalkış bir genç olarak 8 IQ puanına kadar kaybedebilir; bu, bir yetişkin olarak başlamış olmasından çok daha büyük bir kayıptır. Ayrıca daha sonra dursalar bile bu kadar genç yaşta başlamaları kalıcı beyin hasarına neden oluyor gibi görünüyor. Bununla birlikte, bu kalıcı hasarı elde etmek için “hem ergenliğin başlangıcı hem de neredeyse 20 yıllık kalıcı esrar kullanımı zorunlu.

Esrar kullanımı yetişkinlikte başlarsa, yani siz Sigara içmek belki günde 16 eklem. 2017’de aşırı “kronik yüksek doz esrar kötüye kullanımı” üzerine bir çalışma yayınlandı. Araştırmacılar, deneklerin beyinlerinin gerçekten parçalanıyor gibi göründüğünü buldular: “tüm kullanıcılarda uzun süreli beyin işlev bozukluğu ve… tüm kullanıcıların yarısından fazlasında uzun süreli şizofreni benzeri psikotik belirtiler”, örneğin halüsinasyonlar ve sanrılar. Ayrıca hafıza sorunları ve hatta örneğin temel figürleri çizmede zorluk buldular. Bununla birlikte, bunun Colorado’daki ortalama günlük dozun on katı olduğunu, örneğin toplam yaşam boyu yaklaşık 75.000 eklem tüketimi olduğunu unutmayın.

Kenevir kullanmaya 25 yaşından önce başlasaydınız ne olurdu? videoma bakın Esrar Gençlerde Kalıcı Beyin Hasarına Neden Olur mu?.

HATIRLANMASI GEREKEN ÖNEMLİ NOKTALAR

  • Eğlence amaçlı marihuana kullanımı genellikle yaratıcılığı artırmak içindir, ancak araştırmacılar farklı düşünceye, sorunlara çözümler hakkında düşünme becerisine baktılar ve esrarın yaratıcılığı olumsuz etkilediğini buldular.
  • Esrar içtikten sonra, öğrenme, hafıza ve dikkat de birkaç saatliğine bozulabilir.
  • Araştırmacılar, esrar kullanıcılarının, kullanmayanlara göre önemli ölçüde daha küçük bir hipokampusa (beynin hafıza merkezi) sahip olduğunu ve beynin ketlemeleri ve almayı kontrol eden bölümlerinde önceden var olan yapısal anormallikler olduğunu bulmuşlardır. ilacı alma olasılığı daha yüksek olan biri. Ek olarak, marihuana kullanıcılarındaki küçülen hipokampus, “kronik esrar maruziyetinin bir sonucu” gibi görünmektedir.
  • Hipokampüsün hacmi statik değildir, bu da beynin yapısının sürekli değiştiğini gösterir.
  • Araştırmacılar, altı ay boyunca esrar kullanımını bıraktıktan sonra hipokampal hacimde (büzülme) hala bir azalma olmasına rağmen, uzun süreli yoksunluktan sonra atrofinin geri kazanılabileceğini bulmuşlardır.
  • Bilişsel bozulma, ergenlik döneminde düzenli kullanım başlamadıkça, esrar kullanımının kesilmesinden sonra da düzeliyor gibi görünmektedir.
  • Ergenlik döneminde başlayan kalıcı esrar kullanımı kalıcı beyin hasarına neden olabilir.

Ürettiğim tüm esrar videolarını görmek için esrar konu sayfası.

Beyninize yardımcı olabilecek bir ot ister misiniz? Görmek Flashback Friday: Biberiyenin Beyin Fonksiyonu İçin Faydaları ve Alzheimer hastalığı için en iyi aromaterapi bitkisi.

Esrar meselesi bana cep telefonu tartışmasında siyasi ve ticari çıkarlar arasındaki benzer bir çatışmayı hatırlatıyor. Eğer ilgileniyorsanız, kontrol edin Cep telefonu radyasyonu kansere neden olur mu? ve Cep telefonu beyin tümörü riski?. Bu serideki başka bir video da ilginizi çekebilir: Cep telefonları beyin fonksiyonlarını etkiler mi?

Sağlıkta,

Michael Greger, doktor

Not: Henüz yapmadıysanız, ücretsiz videolarıma abone olabilirsiniz. burada ve sunumlarımı canlı izleyin:Source link

Leave a Comment

Your email address will not be published.