Yaban mersini yoğurdun engelleyici etkileri

Araştırmacılar, süt ürünlerinde böğürtlen ve çayın sağlığa olan yararlarını nelerin etkilediğini bulmaya çalıştığında ne oldu?

Üçlü Harvard araştırması izleme On yıldan fazla bir süredir 100.000’den fazla kadın, en çok antosiyaninleri (yaban mersini, çilek ve diğer meyvelerde bulunan parlak renkli pigmentler) tüketenlerin yüksek tansiyon geliştirme riskinde %8’lik bir azalma olduğunu buldu. Harika, ama kaç tane çilek? Videomda 0:22 de görebileceğiniz gibi Yaban mersininin tansiyon için faydaları yoğurtla engellenebilir, her gün en çok çilek tüketen gruptakiler sadece yaklaşık 6 çilek veya sadece 11 yaban mersini veya bir bardağın onda biri kadar yediler. Belki de en büyük meyve yiyiciler, daha iyi olmalarının gerçek nedeni olan başka sağlıklı alışkanlıklara sahipti? Ne de olsa, yaban mersini muhtemelen yulaf ezmesine domuz pastırması ve yumurtadan daha fazla serpiştirirsiniz. Evet, ancak araştırmacılar tam tahıl, lif ve tuz alımının yanı sıra sigara içme ve egzersiz alışkanlıkları ve bir dizi başka faktörü kontrol ettiler, ancak meyvelerin görünen yararı hala orada. Ancak, test edene kadar meyvelerin faydalarının ne olduğunu kesin olarak bilemezsiniz.

Randomize, çift kör, plasebo kontrollü bir klinik araştırmanın başlığı heyecan verici bir sonuca varıyor: “Günlük yaban mersini tüketimi Gelişmiş Tansiyon.” Ama çift kör bir gıda denemesini nasıl yaparsınız? Nasıl inandırıcı bir şekilde sahte bir yaban mersini yaratabilirsiniz? Bir yaban mersini plasebo mu? Bu çalışmada, araştırmacılar yaban mersini bütün olarak kullandılar – yaklaşık bir fincan kadar – ama onları öğütün. Toz Benzeri bir plasebo tozu, gerçek yaban mersini ile aynı miktarda şeker ve kaloriye sahipti, ancak gerçek yaban mersini içermiyordu. videoplasebo kontrol grubundakiler vardı sekiz haftalık çalışma boyunca gerçek bir değişiklik yok. 79’a 138’lik bir kan basıncıyla başladılar ve 80’e karşı 139’luk bir kan basıncıyla sonuçlandılar. Ancak gerçek yaban mersini grubundakiler, 138’de 80’den 75’te 131’e önemli bir düşüş yaşadılar. Şimdi kan basıncı sistolik seviyesi 131’dir. hala çok yüksek; en az 120 hatta 110’a düştüğünü görmek istersiniz. Yani yaban mersini tek başına sizi tedavi etmeyebilir. Bununla birlikte, sadece diyetinize “tek bir diyet bileşeni ekleyerek” ölümcül bir hastalıkta klinik olarak önemli bir iyileşme sağlayabilmeniz oldukça etkileyici.

Daha mı iyi? Dozu ikiye katlamaya ne dersin? Daha çok günde iki fincan taze yaban mersini gibi. araştırmacılar bulundu 2:09’da görebileceğiniz gibi, aynı türden önemli düşüş videoama miktarı artırmak yaban mersini gibi görünmüyor İş daha iyi bir şey yok. Yani ihtiyacımız olan tek şey bir bardak olabilir. Bir fincandan daha azı bile işe yarayabilir, ancak henüz test edilmediği için bilmiyoruz.

Genel olarak, yaban mersini takviyesinin kan basıncı üzerindeki etkileri üzerine bugüne kadar beş girişimsel çalışma yapılmıştır. Tüm çalışmaları bir araya getirin ve sonuçlar yapma İğnelemek herhangi bir klinik etkinlik Bekle, bu nasıl olabilir? Az önce muhteşem bir etki yaratan iki araştırmadan bahsettim. Kiraz çalışmalarını mı seçtim – daha doğrusu, Defne– topla onları? Makaleleri dikkatli okursanız, iki çalışmada önemli bir etki tespit edilen yaban mersini su ile hazırlanmıştır. Araştırmacılar yaban mersini tozunu suyla karıştırdı. “Ancak önemli bir etkisi olmayan yaban mersini, yoğurt ve yağsız sütten yapılan smoothie ile hazırlandı…”

Yaklaşık sekiz yıl önce hazırladığım bir videoyu hatırlarsınız. Süt ürünlerinin besin bloke edici etkilerimeyvelerden besinlerin emiliminin nasıl olabileceğini kim tartıştı engellendi süt ile. yapabileceğin gibi Görmek 3:09’da, çileği suyla karıştırırsanız, tükettiğiniz saatler içinde kan dolaşımınızda güzel bir çilek bitki besin maddesi artışı elde edersiniz. Ancak, bunun yerine kremalı çilekleri tercih ederseniz – aynı miktarda çileği su yerine sütle karıştırırsanız – bitkisel besin maddelerinin çok daha azı sisteminize girer. “Sütün önleyici etkileri, antosiyaninlerin etkileşiminden kaynaklanıyor olabilir. [the berry pigments] ve süt proteinleri. Süt yaban mersini ile aynı şeyi yapar mı?

Gerçekten de yaban mersininin antioksidan aktivitesi gösterilmiştir. zayıflamış fakülteler ile sütle. Araştırmada gönüllüler su veya sütle bir buçuk bardak yaban mersini yediler. 3:48’de görebileceğiniz gibi videoSüt engellendi bazı bitkisel besinlerin emilimi, ancak diğerleri değil. Peki, gerçekten bu kadar önemli miydi? Yaban mersini su ile tükettikten sonra, kan dolaşımında bulunan antioksidanlarda ani artışlar oldu, ancak sütte bu daha azdı. Kan dolaşımının toplam antioksidan kapasitesine baktığınızda, yaban mersini su ile yerseniz, antioksidan gücünün bir saat içinde arttığını ve beş saat sonra yüksek kaldığını görüyorsunuz. Sütle, daha az yumru olabileceğini düşünürdünüz. Aslında, yalnızca çarpma daha az değil, aynı zamanda genel olarak daha azdı – çalışma katılımcılarının başladığı noktadan daha az! Denekler bir kase yaban mersini yediler ve sonunda az Sadece sütle yedikleri için antioksidan kapasite. Yaban mersini yoğurt veya sütle karıştırmanın kan basıncını düşürmenin faydalarını ortadan kaldırmasına şaşmamalı.

İlginç bir şekilde, tam yağlı süt, çaya süt eklerken bulunana benzer şekilde, besin emilimini en çok engelleyebilir. Tam yağlı süt ile yağsız süte kıyasla in vitro antioksidan değerlerinin iki kat azaldığından bahsediliyor, bu garip çünkü biz hep süt olduğunu düşündük. protein suçlu oydu. Bununla birlikte, bu, besin kilitlenmesine süt yağının da bir miktar dahil olabileceğini düşündürmektedir.

HATIRLANMASI GEREKEN ÖNEMLİ NOKTALAR

  • Üç Harvard araştırması, yüz binden fazla kadını on yıl boyunca izledi ve her gün en fazla meyveyi (ve dolayısıyla en çok antosiyaninleri, meyvelerdeki parlak renkli pigmentleri) tüketenlerin % 8 daha düşük kan basıncı geliştirme riskine sahip olduğunu buldu. ve miktarlar günde sadece 6 çilek veya 11 yaban mersini idi.
  • Tam tahıl, lif ve tuz alımının yanı sıra sigara ve egzersiz alışkanlıkları gibi diğer faktörleri kontrol ettikten sonra bile, düzenli olarak çilek yemenin faydası devam etti.
  • Sekiz haftalık randomize, çift kör, plasebo kontrollü bir klinik çalışmada, plasebo kontrol grubundaki katılımcıların kan basıncında gerçek bir değişiklik olmadı, ancak gerçek yaban mersini grubundakiler, günde yaklaşık bir fincan yaban mersini tükettiler. bilgi. onlar için, 80’de 138’den 75’te 131’e önemli bir düşüş gördü.
  • Günde iki fincan taze yaban mersini, aynı türden önemli bir düşüş sağladı, ancak miktarı iki katına çıkarmak, yaban mersini sadece bir fincan tüketmekten daha iyi çalışmadı.
  • Bununla birlikte, yaban mersini yoğurt veya yağsız süt gibi süt ürünleri ile karıştırılması, herhangi bir klinik etkinliğe yol açmaz, çünkü süt ürünlerinin meyvelerden besinlerin emilimini engellediği gösterilmiştir.
  • Araştırmacılar, yaban mersininin antioksidan aktivitesini su veya sütle karşılaştırarak, yaban mersini suyla tükettikten sonra kandaki antioksidanlarda ani artışlar buldular, ancak sütlü meyveler sadece daha az şişkinlikle sonuçlanmadı, aslında az Başlamadan öncekinden daha fazla antioksidan kapasite. Süt, yaban mersininin kan basıncını düşürücü faydalarını ortadan kaldırıyor gibi görünüyor ve tam yağlı süt en çok besin emilimini engelleyebilir.

Çilek başka ne yapabilir? Diğer videolarımdan bazılarına göz atın:

Fakat bekle. Süt ürünleri yemezsek, kemiklerimiz ne olacak? Görmek Cuma gününe geri dönüş: Süt kemiklerimize iyi gelir mi?.

Yüksek tansiyonla mücadeleye yönelik kapsamlı bir diyet yaklaşımı için bkz. Yüksek tansiyondan nasıl ölmezsiniz?.

Sağlıkta,

Michael Greger, doktor

Not: Henüz yapmadıysanız, ücretsiz videolarıma abone olabilirsiniz. burada ve sunumlarımı canlı izleyin:Source link

Leave a Comment

Your email address will not be published.