Vücut kontrolü nedir? — Columbia SC Kayıtlı Diyetisyen

Bu blog yazısı güzel Simmons Üniversitesi stajyerim Lindsay Hodgson tarafından yazılmıştır. Bu kaynağın oluşturulmasına bilgi ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz Lindsay!

Ufukta yazla birlikte, vücudunuz ve kilonuz hakkında düşünmek için daha fazla zaman harcadığınızı fark etmiş olabilirsiniz. Sizi bilmem ama ben instagram hesabımın zayıf modellerle modellenen mayolara yönelik hedefli reklamlarla biraz dağınık olduğunu fark ettim! “Bikini vücudu” için hazır olmamız gerektiğini söyleyen mesajlarla çevriliyiz, bu yüzden yılın bu zamanında vücudunuzu daha fazla eleştirmemek zor. Bununla birlikte, kontrol adı verilen bir davranışta bir artış fark etmiş olabilirsiniz.

kontrol etmek nedir?

Beden kontrolü, görünüşe göre, vücudunuzu eylemler, düşünceler veya konuşmalar yoluyla kontrol etme sürecidir. Genellikle, vücudunuzun nerede “olması gerektiği” konusunda zihninizdeki bir standarda kıyasla nerede olduğunu değerlendirmenin bir yoludur. Vücut kontrolünün zorluğu, içinde yaşadığımız yemek kültüründe ve görünüşe takıntılı toplumda çok normalleşmesidir. Hepimiz bilerek ya da bilmeyerek yapıyoruz, çünkü beden kontrolü, bedeninizde dünyayı dolaşmanın ve ilişki içinde olmanın bir parçasıdır. Bununla.

Beden imajınız ve bedeninizle olan ilişkiniz üzerinde derin bir etkisi olabileceğinden, beden kontrolü hakkında daha fazla bilgi edinmek yardımcı olabilir. Birçok insan için kontrol etmek, otomatik pilotta olmak gibi hissettiren bir davranış olabilir. Kontrolün daha fazla farkına vardıkça, nasıl tepki vermek istediğiniz konusunda daha bilinçli seçimler yapabilirsiniz. Zamanla, bu daha az olumsuz bir beden imajı faktörü haline gelebilir.

Vücut kontrol davranışları nelerdir?

Vücut kontrolü hepimizde farklı şekillerde kendini gösterir. Kasıtlı veya bilinçsiz genel vücut kontrol davranışları şunlardır: 1,2

 • Tart. Örneğin, her sabah tartıya çıkmak veya tıbbi olarak gerekli olmadığında kilo takibi rutini yapmak.

 • Aynada belirli vücut bölümlerine bakın.

 • Giysilerin uygunluğunun kontrol edilmesi. Bu, özellikle kısa süre önce kurutucuya atılmış bir giysiyi veya bir süredir giymediğiniz bir giysiyi giydikten sonra ortaya çıkabilir ve “eskisinden daha mı dar?” endişesini hissedebilirsiniz.

 • Şekliniz veya bedeniniz hakkında “iltifat mı?” gibi güvence istemek

 • Şeklinizi veya bedeninizi diğer insanlarla karşılaştırın. Bu genellikle, odaya girip bedeninizi başkalarına göre ölçmeye çalışabileceğiniz bir iç diyalogda olur.

 • Pandemiden bu yana çoğumuzun günlük hayatımızda deneyimlediğimiz bir başka yaygın vücut kontrol şekli, video görüşmesi sırasında kendi video karenizi izlemektir. Aslında, yansımanızı görmek “Zoom yorgunluğuna” katkıda bulunan faktörlerden biridir. İçinde Stanford Kağıdıyazarlar, düşüncelerinizi sürekli görmenin ne kadar yorucu ve stresli olabileceğini ve bunun nasıl daha fazla özeleştiriye yol açabileceğini açıkladılar.

Neden kontrol ediyorsun?

Birinin vücut kontrolünün temel nedeni sadece kozmetik değildir. Bu, dış etkenlerden duygusal etkenlere kadar birçok nedene bağlı olabilir. Birinin benzersiz deneyiminden bağımsız olarak, büyük bir rol oynayan sistemik, içselleştirilmiş şişmanlık korkusunu göz ardı edemeyiz. Basitçe söylemek gerekirse, şişman bir dünyada yaşamasaydık, saç rengimizi veya boyumuzu zorunlu olarak kontrol etmediğimiz gibi vücudumuzu kontrol ediyor olmazdık.

Bunu akılda tutarak, işte birkaç neden daha:

 • Kontrol. İnsanlar bedenleri üzerinde kontrol ve disiplin sağlamak için bedenlerini kontrol edebilirler.

 • Rahatlama veya rahatlık. Diğerleri, vücutlarının değişmediğini (yani kilo almadığını) veya kilo kaybı, vücut heykeli vb. ile herhangi bir sonuç görüp görmediğini görmek için vücudu kontrol eder.

 • Yükümlülük. Pek çok kişiye sağlık uzmanları tarafından kilo vermeleri söylendi ve bu nedenle sağlıkları için endişe etmeden tavsiyelere uymak için vücutlarını kontrol ediyorlar.

Beden kontrolü ile beden imajı ve yeme bozuklukları arasındaki bağlantı nedir?

Tartıya çıktıktan veya bir beyin fırtınası yaptıktan sonra vücudunuz hakkında kötü hissediyorsanız, yalnız değilsiniz. Aslında, bunu kanıtlayacak veriler var. Tüm vücut kontrolleri doğası gereği düzensiz olmasa da, araştırmalar vücut kontrolleri ile yeme bozukluğu patolojisi arasında bir bağlantı olduğunu göstermiştir. beden kontrolü sonrası katılımcılarda öncekine göre olumsuz duygularda artış.2 Bu fark yeme bozukluğu tanısı konan katılımcılarda yeme bozukluğu olmayanlara göre daha da fazlaydı.2

Bu şekilde, vücut kontrol davranışlarının hem semptom hem de yeme bozukluğunun ilerlemesine katkıda bulunan faktörler olabileceği döngüsel bir ilişkidir. Birçok insan için vücut kontrol davranışları, yeme bozukluklarında aktif olurken kendilerini güvende ve kontrol altında hissetmenin yolları haline gelir. Yine de, genellikle işleri daha da kötüleştirir. vücut kontrolleri yoluyla bu olumsuz beden imajı, algılanan sorunları “telafi etmek” veya kişinin vücut şekli veya boyutu üzerinde kontrol kazanmak için diyet, kısıtlamalar veya diğer düzensiz davranışları teşvik edebilir.

Bu, iyileşmenin herhangi bir aşamasında danışanların deneyimleri arasında yaygındır. Beden kontrolü, birisi yemek ve bedenle olan ilişkisini iyileştirmede muazzam adımlar atmış olsa bile bir tetikleyici olabilir. Doktorun muayenehanesinde tartıya çıktıktan veya hoşlanmadığı bir resmini gördükten sonra bir kişinin tekrar kısıtlama veya aşırı egzersiz yapması normaldir.

Hit’leri nasıl azaltabilirim?

 • Neden kontrol ettiğinizi öğrenmek için yargılayıcı olmayan bir günlük tutun. Kontrol etmeyi ne zaman öğrendin? Neyi kontrol ediyorsun? Bu davranışta, başka ne arıyorsunuz? Muhtemelen ne zaman kontrol edeceksiniz? Kontrol etmek vücut imajınıza nasıl hizmet eder? Bu vücut imajınızı nasıl etkiler?

 • Kontrol ettiğinizde dikkat edin. Neler olduğunu adlandırın. Şimdiki ana nazikçe dikkat edin. Hızlı bir vücut taraması yapın. Bedeninizde nasıl hissettiğinize dikkat edin.

 • Sizi kontrol etmeye yönlendiren faktörlerin daha fazla farkında olduğunuzda, kontrol davranışını azaltabilecek veya ortadan kaldırabilecek küçük değişiklikleri düşünün. Belinizi sıkan kotlardan kaçınmak, Zoom’da kendi görüntünüzü gizlemek, aynanızı evinizde başka bir yere taşımak, tartınızı şimdilik dolaba koymak ve daha fazlası gibi olabilir. Size beden kontrolünü hatırlatan nesnelerde ve rutinlerde küçük ayarlamalar, beden kontrol davranışlarını azaltmanıza ve beden imajı hakkındaki olumsuz düşüncelere daha az takıntılı olmanıza yardımcı olabilir.

Kaynaklar:

 1. Walker DC, Beyaz EK, Srinivasan VJ. Beden kontrolü, beden imajından kaçınma, beden imajından memnuniyetsizlik, ruh hali ve yeme bozuklukları arasındaki ilişkilerin meta-analizi. Int J Yeme Bozukluğu. 2018 Ağustos;51(8):745-770. doi: 10.1002/ye.22867.

 2. Kraus N, Lindenberg J, Zeeck A, Kosfelder J, Vocks S. Bedensel kontrol davranışının yeme bozukluğu olan kadınlarda olumsuz ve olumlu duygular üzerindeki anlık etkileri: ekolojik bir anlık değerlendirme yaklaşımı. Eur Yemek Bozukluğu Rev. 2015 Eylül;23(5):399-407. doi: 10.1002/erv.2380.

Bu vücut kontrolü blog gönderisi size yardımcı olduysa ve daha kişiselleştirilmiş vücut imajı desteğinden yararlanacağınızı düşünüyorsanız, sayfamıza göz atın. uygulama felsefesi ve beslenme koçluğu hizmetleri sayfa. Neredeyse tüm Amerika Birleşik Devletleri’ndeki müşterilerle çalışıyoruz.

Source link

Leave a Comment

Your email address will not be published.