Vücudunuzun ve Beyninizin Sezgisel Yeme İçgörülerini Dinlemek – Columbia SC Kayıtlı Diyetisyen

Şimdi bedeninize ve beyninizin sezgisel yeme konusundaki bilgisine dokunmaktan ve bu iki bilgi kaynağını birlikte nasıl kullanabileceğinizden bahsedelim.

Sezgisel yemede beden bilginizi dinlemek:

Beden farkındalığı, açlık ve tokluk sinyallerini, yemek tercihlerini, aşermeyi ve yemeğin sizi nasıl hissettirdiğini içerir. Esasen, vücudunuzu dinlemekten ve size ne söylemeye çalıştığını anlamaktan elde ettiğiniz bilgilerdir.

Geriye dönüp baktığımda bariz ama müşterilerime hatırlatmayı sevdiğim bir şey, vücudunun görevinin seni hayatta tutmaya çalışmak olduğu. Yaptığı her şey, çok sevmediğiniz şeyler bile, çok iyi bir neden için. Vücudumuzun mesajlaşma sistemi belirli koşullar altında kesinlikle “kaçırabilir” olsa da, genel olarak vücudunuzu çok çeşitli, bazıları daha eğlenceli ve diğerleri daha besleyici olan çok çeşitli yiyeceklerle yeterli ve uygun şekilde beslemenize neden olur.

Şimdi, ben vücudunuzu dinlemekten bahsettiğimde, birçoğunuzun kafayı kaşıdığını ve “uhhh ama ya konuşmazsa?” diye düşündüğünüzü biliyorum. Pek çok insan, özellikle travma, aşırı stres, gastrointestinal hastalık veya kronik ağrı ve rahatsızlığa neden olan diğer durumlar yaşayanlar olmak üzere vücutlarından oldukça kopuktur. Sezgisel yeme pratiği yapmaya çalışırken bu kopukluk son derece sinir bozucu olsa da, bunun bir hayatta kalma mekanizması olarak başladığını hatırlamakta fayda var – bedenlenme doğru ve güvenli hissetmediğinde kendinizi korumanın bir yolu.

Müşterilerin bedenleriyle yeniden bağlantı kurmasına yardımcı olmak için basit bir benzetme kullanmayı seviyorum. Vücudunuzun zamanla temasını kaybettiğiniz bir arkadaş olduğunu hayal edin. Seni arayıp ilişkiyi devam ettirmeye çalıştılar ama nedense telefonu açmadın. Bu yüzden aramayı bıraktılar. Şimdi ilişkiyi yeniden kurmak istiyorsun. Boktan bir arkadaş olduğunun farkındasın, bu yüzden telefonu açma sırası sende! Onlara hayatlarında neler olup bittiğini soruyorsunuz ve umursadığınızı gösteren eylemlerde bulunarak kendinizi bir arkadaş olarak tanıtıyorsunuz.

Sezgisel yemede, gün boyunca yeterli beslendiğinizi ve ihtiyaçlarınız için vücudunuzu kontrol ettiğinizi hissedersiniz. Cevabı bilmiyor olabilirsin ama en azından gelip check-in yaparak dikkat et! Müşterilerimin bunu uygulamalarının bir yolu, günün belirli saatlerinde vücutlarını kontrol etmek ve vücutlarının neye ihtiyacı olabileceğini görmek için hızlı bir vücut taraması yapmaktır. Açlık ve tokluk sinyallerini kontrol etmenin ötesine geçmeyi teşvik ediyorum. Vücudunuzun bir atıştırmalığa ihtiyacı olabilir. Ya da soğuk ayaklar ve banyodan bir mola için tüylü çoraplara ihtiyacı olabilir. Tüm ihtiyaçlarınızı karşılamak, bedeninizi dinlemenin ve bedenlenme oluşturmanın bir yoludur.

Source link

Leave a Comment

Your email address will not be published.