Vegan D reklam: Vagon Tekerlekli Kek

Bu pasta çılgın. Muazzam, muhtemelen çok tatlı, 5 farklı elementi var ve kesinlikle harika! Tabii ki, kardeşlerim ve ben küçükken sağlığa duyarlı annem bize asla Wagon Wheels almamıştı ve ah, diğer çocuklar onları öğle yemeği için okula getirdiğinde onlara nasıl da gıpta ettik! Vegan Mom ve ben üniversitedeyken (henüz vegan değilken) Viva Puffs’ın olumlu desteğiyle ders çalışmak için motive olmuştuk. Bu pasta tüm o anıları geri getiriyor ve yapması ve yemesi çok eğlenceli.

– yaklaşık 1 1/2 su bardağı ahududu jölesi

– 1 yemek kaşığı elma sirkesi

Fırını önceden 350 dereceye ısıtın

1. İki adet 10 inçlik yuvarlak kek kalıbını yağlayın. Tavaların dibine sığacak şekilde iki daire parşömen kağıdı kesin. Parşömen kağıtlarını kalıpların altına koyun ve yağlayın. Her iki kalıbı da unlayın.

2. Un, kakao, kabartma tozu, kabartma tozu ve tuzu bir kaseye eleyin. Başka bir kapta çikolatalı soya sütü ve sirkeyi çırpın. Malzemelerin geri kalanını ekleyin ve birleştirmek için iyice çırpın.

3. Kuru malzemeleri ekleyin ve birleştirilene kadar hafifçe çırpın. Aşırıya kaçmayın.

4. Hamuru iki tava arasında eşit olarak bölün.

5. 22-24 dakika veya bir kürdan temiz çıkana kadar pişirin.

6. Tel raflarda 10 dakika soğutun, ardından tavaları ters çevirin ve keki çıkarın. Parşömen kağıdını çıkarın. Tamamen soğumalarına izin verin.

– 3/4 su bardağı çok amaçlı un

– 3/4 su bardağı tam buğday unu

– 2 yemek kaşığı esmer şeker

– 1/4 su bardağı sebze katı yağı

1. Kuru malzemeleri karıştırın. Sebze yağını bir hamur kesici ile bezelye büyüklüğünde kesin.

2. Şurubu ve soya sütü ekleyin ve bir top haline getirin. Gerekirse biraz daha soya sütü ekleyin.

3. Hamuru iki eşit parçaya bölün. Kek tepsisini kılavuz olarak kullanarak, her birini bir parşömen kağıdı üzerinde 10 inçlik bir daire şeklinde yuvarlayın ve kesin. Endişelenmeyin, pişirdikten sonra daha fazla kesebilirsiniz.

4. Her bir parşömen kağıdını/hamur çemberini bir fırın tepsisine yerleştirin. 30 dakika soğuması için buzdolabına kaldırın.

5. Fırını 350 dereceye ısıtın. 10 dakika boyunca orta rafı ve üst rafı pişirin, 5 dakika sonra rafları döndürün ve ters çevirin. Kurabiyeler üstte kurumalı ve sadece çok, çok hafif kahverengi olmalıdır. Aşırı pişirmeyin.

6. Tavaları (parşömen ve tümü) bir soğutma rafına çıkarın. Soğuduktan sonra, küçük, keskin bir bıçakla kek tepsisini kılavuz olarak kullanarak gerektiği gibi kesin.

– 3/4 su bardağı tuzsuz aquafaba

1. Büyük bir kapta, aquafaba ve ksantan sakızını bir el mikseri ile sert tepe noktalarına kadar çırpın. Vanilyayı çırpın. Kenara koymak.

2. Şekeri, agarı, glikozu ve suyu küçük bir tencerede orta ateşte kaynatın. Karışımın tavanın dibine yapışmasını önlemek için düzenli/sürekli karıştırarak 250 F’ye ısıtın. Sabırlı ol. Şekerin sıcaklığı hızla yükselecek, plato, sonra tekrar yükselecek. Süreci hızlandırmak için ısıyı artırmaya karşı koyun.

3. Sıcak şeker karışımını aquafabaya yavaş yavaş dökün, el mikseri ile sürekli çırpın. Şeker karışımı tamamen karıştığında, oda sıcaklığına gelene kadar (az ya da çok – kasenin altı sıcak olmamalıdır) karışımı çırpmaya devam edin. Bunların hepsini bir stand mikseri ile yapabilirsiniz, ancak şeker karışımı mikserin üst kısmına takılmayı sever, bu yüzden bir el mikseri kullanmak en iyisidir).

– 1/2 su bardağı hafif hindistan cevizi sütü

– 200 gr acı tatlı vegan çikolata parçaları

1. Hindistan cevizi sütünü küçük bir tencerede orta ateşte köpürene kadar ısıtın.

2. Ocaktan alıp damla çikolata ve margarini ekleyin. Her şey eriyene ve pürüzsüz olana kadar karıştırın. Tamamen soğumaya bırakın.

KEK YAPMAK İÇİN!

1. Pastayı pişirin ve soğutun. Gerekirse pastanın üstünü düzleştirin (yani düz olduğundan ve kubbeli olmadığından emin olun).

2. Graham kraker tabakasını pişirin ve soğutun. Pastanın üzerine sığacak şekilde kesin (isterseniz bunu kurabiye biraz sıcakken de yapabilirsiniz).

3. Kek katmanlarından birini servis tabağına koyun. Üzerine 3/4 su bardağı ahududu jölesi sürün. Reçelin üzerine graham krakerlerinden birini yerleştirin.

4. Kalan kek, jöle ve graham krakeri ile 3. adımı tekrarlayın ve bir kenara koyun.

5. Marshmallow’u hazırlayın. Marshmallow oldukça çabuk sertleşecektir, bu yüzden hazırlıklı olun. Servis tabağınızdaki kek/reçel/kurabiye tabakasının üzerine marshmallow’un 7/8’ini yayın. İkinci kek/reçel/kurabiye katmanını marşmelovun üzerine yerleştirin (kurabiye tarafının altta ve kek katmanının üstte olduğundan emin olun). Hafifçe bastırın ve kenarları düzeltmek için bir buzlanma spatulası kullanın. Bu görevde size yardımcı olması için marshmallow’un kalan 1/8’ini kullanın.

6. Marshmallow’un tamamen sertleşmesine izin verin. Bu adımda pastayı buzdolabına koymayı seviyorum çünkü ganaj adımını kolaylaştırıyor.

7. Ganajı hazırlayın ve oda sıcaklığında soğumaya bırakın.

8. Tüm pastanın üzerine krema kırıntısı gibi ince bir tabaka ganaj sürün. Dondurmak için serin bir yerde (buzdolabında) saklayın.

9. Kalan ganajı pastanın üzerini örtmek için kullanın. Dondurmak için serin bir yerde saklayın.

Source link

Leave a Comment

Your email address will not be published.