Vegan Baba: Naan Ruloları

Geçen hafta Quebec’teyken, tüm aile için vegan yiyecek bulmak oldukça zordu. Sonunda vegan seçenekleri olan bir burger lokantasında yemek yedik: çörek üzerinde tofu ya da The Indian dedikleri bir şey. Daha çok çörek üzerinde büyük bir falafel gibiydi, ama çocuklar bundan az çok mutluydu. Fikir güzel, bu yüzden eve geldiğimde kendi versiyonumu yaptım (uyarı: Kızartma nedeniyle orijinal burgeri yemedim ve anlaşamıyorum. Teşekkürler, Crohn’s!). İlk olarak, naan ekmeği. Sırada hamburger.

İÇİNDEKİLER
Bir düzine çörek yapar

– 2 su bardağı sıcak soya sütü
– 1 yemek kaşığı şeker
– 1 yemek kaşığı limon suyu
– 1 yemek kaşığı maya
– 775g/1lb 11oz çok amaçlı un
– 3/4 çay kaşığı tuz
– 1 çay kaşığı kabartma tozu
– 1 çay kaşığı kabartma tozu
– 3 yemek kaşığı sıvı yağ

YÖNTEM
1. Soya sütüne şeker ve limon suyunu çırpın. Mayayı karıştırın ve tamamen erimesi ve bir köpük oluşturması için bir kenara koyun.
2. Un, tuz, kabartma tozu ve kabartma tozunu birlikte çırpın.
3. Yağ ve maya karışımını una ekleyin ve hamur haline getirin. Yaklaşık 5 dakika veya pürüzsüz olana kadar yoğurun. Bir top haline getirin ve üzeri kapalı olarak yağlanmış bir kapta bir saat mayalanmaya bırakın.
4. Hamuru 12 parçaya bölün ve top haline getirin. Her bir topu parmak uçlarınızla düz bir disk şeklinde bastırın. Parşömen kağıdıyla kaplı bir fırın tepsisine (veya fırınınızın boyutuna ve fırın taşınıza bağlı olarak iki tane) yerleştirin. Çörekleri yağla fırçalayın, ardından örtün. Çöreklerin üzerine başka bir fırın tepsisi yerleştirin (bu onların yükselmesine izin verir ancak yuvarlak şeklini korur) ve yaklaşık 45 dakika ya da boyutları neredeyse iki katına çıkana kadar yükselmeye bırakın.
5. Ekmekler kabarırken fırının orta rafına bir fırın taşı koyun ve 450 dereceye ısıtın.
6. Çörekler, doğrudan sıcak taş üzerinde pişirilirse en iyi sonucu verir. Parşömeni tavadan taşa kaydırıyorum, ama tavayı doğrudan taşın üzerine koyabilirsin. Her durumda, çörekler su ile fırçalayın (dilerseniz haşhaş tohumu ile kaplayın) ve fırına koyun. Isıyı 400 dereceye düşürün.
7. Rulolar direk taş üzerine 8-9 dakikada pişecektir. Sayfadaki çörekler çok geride olmayacak. Çörekler derin altın rengi kahverengi olana ve altlarına dokunduğunuzda ses çıkana kadar pişirin.
8. Tel raflarda soğumaya bırakın ve afiyet olsun!

Source link

Leave a Comment

Your email address will not be published.