Vegan Baba: Füme Portobello Bacon

Bir süredir tattığım en iyi şey. Mantarlar umami ile doludur ve tuzlu suyun tuzlu tadı ve sigara dumanı ile genel etki çok domuz pastırmasıdır. Onları BLT’ler (kendi domateslerimiz olgunlaştığında daha da harika olacak), sebzeli burgerler ve çırpılmış tofu üzerinde çok beğendik.


İÇİNDEKİLER

– 6-8 büyük portobello mantar kapağı

– 3 su bardağı elma ağacı cipsi

YÖNTEM

1. Mantarları yıkayın ve kalın dilimler halinde kesin (yaklaşık 1/2″).

2. Dilimlenmiş mantarları büyük bir dondurucu poşete koyun, salamura dökün ve kapatın. Torbayı uygun büyüklükte bir güveç kabına düz bir şekilde yerleştirin (bu şekilde torba sızdırır, elinizde felaket olmaz).

3. Tüm parçaların eşit şekilde marine edildiğinden emin olmak için torbayı düzenli olarak çevirerek en az 24 saat buzdolabında bekletin.

SİGARALAR GÜNÜ: Varsa, talimatlarına göre bir tütsühanede içebilirsiniz. Veya bu talimatları izleyerek ızgaranızı sigara tiryakisi haline getirebilirsiniz.

1. Elma ağacı cipslerini (veya seçtiğiniz sigara cipslerini) 30 dakika suda bekletin. İstenirse, çok fazla dumanın kaçmaması için barbekü kapağınızdaki döner şişin gitmesi gereken delikleri kapatmak için alüminyum folyo kullanın.

2. Bir sigara kutusu kullanın veya alüminyum folyodan bir sigara paketi yapın. Talaşları alüminyum folyoya sarın ve dumanın çıkması için delikler açın. Çok büyük paketlemeyin – kızartmalarınız için derinlik istiyorsunuz, böylece çok hızlı yanmadan için için için içini ve dumanı tütsünler.

3. Barbekünün bir tarafındaki ızgarayı çıkarın ve paketi brülörün üzerindeki ocakların üzerine yerleştirin. Brülörü yüksek ateşte açın.

4. Paket ısınırken mantar dilimlerini karşı ızgaraya ve çörek ısıtma rafına yerleştirin. Benimkini eski bir soğutma rafına koymayı ve ardından ızgaraya koymayı seviyorum.

5. Paket sigara içmeye başladığında, ısıyı azaltın ve kapağı kapatın. Sıcaklığı yaklaşık 45 dakika 250 ile 300 arasında tutmak istiyorsunuz ama aynı zamanda cipslerin duman atmaya devam etmesini de istiyorsunuz. Temel olarak bu, başlangıçta daha yüksek ısı, ardından talaşlar yanarken sona doğru daha düşük ısı anlamına gelir. Kızartmalar çok erken sigara içmeyi bırakırsa, tekrar çalıştırmaları için ısıyı açmanız ve ardından kapatmanız yeterlidir.

6. Pastırma yaklaşık 45 dakikada pişecektir. Dışı sert olmalı ancak parçalar kurumamalıdır. Gerekirse önce daha küçük parçaları çıkarın.

Pastırma buzdolabında saklanabilir ve gerektiğinde kızartılabilir (istenirse). Daha kalın dilimleri severim çünkü ızgarada kurumazlar ve gerekirse daha sonra daha ince dilimlenebilirler.

Source link

Leave a Comment

Your email address will not be published.