Tavuk köftesi ve chive çorbası

Bu, yapmaya devam ettiğim basit ve rahatlatıcı bir çorba. Et suyu basit ve hafif. Bunun için kendi tavuk suyumu yapıyorum, ancak buna gerçekten ihtiyacınız yok – herhangi bir kaliteli düşük sodyumlu tavuk suyu harika çalışacaktır.

Zamanımı alıp hamur yapmak için havamda olmadığım sürece, genellikle mağazadan satın alınan hamur sarmalayıcılarını kullanırım. Su kestanesi alamıyorsanız, hamur tatlısı ince kıyılmış lahana ile çalışır. Frenk soğanı ve zencefil gerçekten güzel ve ince, her şeyin ağır olmadan rahatlatıcı hissetmesine yardımcı oluyorlar. Mükemmel sonbahar yemeği!

İstediğiniz yeşillikleri kullanın, Çin lahanasının sunduğu dokudaki kontrastı lezzetli buluyorum. Genelde ikiye böldüm ama kolay bir yemek için dilimleyebilirsiniz. Köfteleri tavada kızartmak önce onlara eğlenceli bir doku verir, ancak bu adımı atlayıp biraz daha kaynatabilirsiniz.

4 kişilik

İçindekiler

Köfte (26-30 ürün)

30 yuvarlak mantı makarna

350 gr kıyılmış tavuk

1 yemek kaşığı hafif soya

1 yemek kaşığı Çin yemek şarabı

1 yemek kaşığı susam yağı

1 yemek kaşığı taze rendelenmiş zencefil

1/2 su bardağı ince doğranmış frenk soğanı

150 gr ince doğranmış su kestanesi

Çorba

180 gr ramen eriştesi (veya istediğiniz erişte)

1 Çin lahanası

1.5 litre tavuk suyu

tatmak için soya sosu

1/2 çay kaşığı susam yağı

Servis etmek için frenk soğanı

talimatlar

Büyük bir kapta köfte malzemelerini birlikte karıştırın.

Sarmaları köftelerden ayırın, her birinin ortasına bir çay kaşığı karışımdan koyun ve kenarlarını suyla fırçalayın. Yarım daire oluşturmak için kenarları birbirine bastırın. Kapatmak için kenarları sıkıştırın ve katlayın.

(Bu noktada köfteleri dondurup geri kalanına başka zaman devam edebilirsiniz!)

Sonraki: Büyük bir kızartma tavasını orta-yüksek ateşte ısıtın, ısındıktan sonra tabanı kaplayacak kadar nötr yağ ekleyin. Düz bir dip oluşturmak için köfteleri kenarları yukarı gelecek şekilde ekleyin. Altın kahverengi olana kadar birkaç dakika pişirin. Kenara koymak. Bunu gruplar halinde yapabilirsiniz.

Erişteleri paketteki tarife göre pişirin, süzün ve kaselere paylaştırın.

Et suyunu kaynatın, ardından ısıyı azaltın. Soya ile tatlandırın ve susam yağı ekleyin. Çin lahanası ve köfteleri ekleyin ve 3 dakika pişirin.

Köfteleri ve Çin lahanasını kaseleriniz arasında bölün. Et suyunun baharatını bir kez daha kontrol edin ve üzerine dökün. Frenk soğanı serpin.

HH. X

sağlıklıavcı@gmail.com

sağlıklıavcı@gmail.com

Bu alanda biyografik bilgilerinizi görüntüleyebilirsiniz. Sadece ziyaret edin Kullanıcılar > Profiliniz > Biyografik bilgiler

Source link

Leave a Comment

Your email address will not be published.