Tatmin Edici Bir Yemek Nasıl Planlanır — Kayıtlı Diyetisyen Columbia SC

Çete

Paketin lideri: karbonhidratlar

Diyet kültürü sayesinde karbonhidratlar genellikle isteğe bağlı olarak görülür. Aslında, karbonhidratlardan gelen glikoz, vücut için ana enerji kaynağıdır. Karbonhidratlar vücuttaki her hücre tarafından kullanılır ve beynin kullanabileceği tek yakıt kaynağıdır. Beyin vücut enerjisinin yaklaşık yüzde 20’sini kullandığından, vücudunuzun dinlenme halindeyken bile karbonhidratlara yüksek bir talebi vardır – vücudunuz hareket etmiyor olabilir, ancak beyniniz hareketsizdir. hâlâ sıkı iş (eğer ölmediyseniz, ki bunu okuyorsanız, muhtemelen değilsiniz).

Mevcut diyet kılavuzları, enerji alımının yaklaşık %45-65’inin karbonhidratlardan geldiğini önermektedir. Bu doğru – bu Yengeçler, çoğu insanın en fazla miktarda yemesi gereken besinlerin en şeytani hali.

Vücudun ve beynin karbonhidratlardan gelen glikoza yüksek ihtiyacı olduğundan, vücudunuzda bunun yeterli olmasını sağlayan yerleşik sistemler vardır. Değilseniz, genellikle yoğun açlık, endişe ve yemekle ilgili takıntılı düşünceler yoluyla sizi bilgilendirecektir. Kan şekeriniz düştüğünde nasıl hissettiğinizi bir düşünün: Baş dönmesi, titrek, yorgun ve bir kutu kurabiyeyi parçalamaya hazır.

Vücudunuzun karbonhidrat ihtiyacını karşılamak ve doyurucu bir öğün planlamak için bir karbonhidrat kaynağı ekleyin. Birçok gıdada daha az miktarda karbonhidrat olmasına rağmen, yemek planlama amacıyla genellikle aşağıdaki gıdalardan birinden karbonhidrat kaynağı eklemenizi öneririm:

  • Tahıllar – unla yapılan her şey (ekmek, makarna, unlu mamüller, tortillalar, tahıllar, krakerler, simit vb.), pirinç, kinoa, yulaf, mısır, darı, teff, arpa, karabuğday vb.

  • Fasulye ve baklagiller – siyah fasulye, nohut, mercimek, tereyağlı fasulye, barbunya vb.

  • Nişastalı sebzeler – patates, tatlı patates, kış kabağı, yaban havucu vb.

Source link

Leave a Comment

Your email address will not be published.