Taro kökünün tadı nasıldır? Bilmen gereken her şey! – Sağlıklıgıdaforliving.com

süresi doldu

İnsanların sosyal medyada açık mor renkli bir içecek alıp taro çayı olarak adlandırdıklarını görmüş olmalısınız. Günümüzde aromalı taro kökü boba çayı, Kahve, yoğurttaro köklerinden yapılan dondurmalar ve diğer birçok tatlı yemek çok moda.

Taro kökleri ayrıca birçok farklı mutfakta temel bir unsur olarak hizmet eder. Güzel mor rengi ve tuzlu tadı ile ünlüdür.

Merak ediyor olmalısın, taro kökünün tadı nasıldır onu bu kadar popüler yapan ne? Gerçekten dedikleri kadar lezzetli mi? Ve onu bu kadar eşsiz yapan sadece tadı mı?

Neyse, artık düşünmene gerek yok. Taro kökünün çok yönlü tatları hakkında sizi bilgilendirmek için buradayız.

taro kökü nedir

taro kökü nedir

Taro, esas olarak Asya’da ve bazı Afrika ülkelerinde bulunan tropikal bir kök bitkisidir. Taro köklerinin kesin kökeni hala bilinmemektedir. Ancak daha çok tropikal bölgelerde yetiştirilmektedir. Dünyanın farklı yerlerinde farklı isimleri var.

En eski kök sebzelerden veya kültür bitkilerinden biri olarak kabul edilir. Günümüzde insanlar birçok lezzetli yemek hazırlamak için taro köklerini kullanıyor.

Taro kökü dünyanın farklı yerlerinde farklı şeyler olarak adlandırılır. Bunlardan bazıları dasheen, kalo, edo, madhumbe, arbi, godere, satoimo, cocoyam, vs.’dir. Ancak bu bitkinin en yaygın adı taro’dur.

taro kökü neye benziyor

taro kökü tadı nasıl

Diğer kök sebzeler gibi dışı kahverengimsidir. Yine de içerideki renk toprağa ve yetiştirme atmosferine bağlıdır. Yani, küçük mor lekeler ile mor, beyaz veya pembe olabilir.

Dışarıdan bakıldığında, taro kökünün dokusu biraz pürüzlü, tıpkı yam gibi. İçeride, taro kökü nişastalı bir dokuya sahiptir. Ayrıca yenilebilir kalp şeklinde yaprakları vardır.

Taro kökü, yaprak sapı rengine, çizgi rengine, boyutuna, şekline, tadına, ampul tipine, gereken nem miktarına, büyüme süresine ve diğerlerine göre değişir.

Bununla birlikte, çok sayıda taro kökü olduğu için, insanlar onu tanımlamak için hala ortalama bir görünüm kullanıyor: Dışı kahverengi ve içte küçük koyu lekeler olan beyaz.

taro kökü tadı nasıl

İnsanlar, taro kökü aromalı yemeklerin tadını tarif etmek için farklı tatlar kullanmışlardır. Hemen hemen hepsinde hoş tatlar vardı. Taro kökünü bu kadar çok yönlü yapan şey, diğer tatları özümseme yeteneğidir.

Ham taro kökü:

Taro kökünün tadı da boyutuna bağlıdır. Daha büyük olanlar güçlü, cevizli bir tada sahiptir ve daha küçük olanlar hafif bir tada sahiptir. Aslında, taro köklerinin tadını tanımlamak için en çok alıntı yapılan iki tat, tatlı ve cevizlidir.

Çoğu durumda, taro mor ise, en tatlısı olacaktır. Öte yandan, beyaz taro kökü biraz daha hafif bir tada sahiptir.

Pişmiş:

Birçoğu nişastalı dokusu için tavsiye ediyor. Bazıları tatlı bir tatlı olduğunu ve topraksı, cevizli bir tada ve dokuya sahip olduğunu söylüyor.

Farklı hazırlık türleri, taro köküne farklı tatlar verir. Pişirildiğinde, taro kökü tadı tatlı patates. Kızarmış taro köklerinin tadı patates cipsi gibi.

Tatlılar ve çay:

Taro dondurmasını denerseniz, tadının tatlı ve vanilya gibi olduğunu göreceksiniz.

En popüler taro içeceği olan taro bubble tea, farklı kişiler tarafından farklı tatlarla etiketlenmiştir. Bazıları çikolata gibi olduğunu söylüyor. Diğerleri tadı vanilya gibi olduğunu söyledi.

Bazı insanlara karamel ve hindistancevizi gibi tadı vardı. Birçok kişi taro aromalı bobanın tadını tanımlamak için sütlü, tereyağlı, kremsi, cevizli, bisküvi kelimelerini kullanmıştır. Bu nedenle, tadı tüketen kişiye bağlıdır. Ama kimse taronun kötü olduğunu söylemedi.

Taro tozu:

Taro yemeklerinizde, özellikle taro içeceğinizde taro tozu kullanırsanız, güçlü ve tatlı bir tat bulacaksınız. Taro tozu ayrıca içeceğinize yoğun, pürüzsüz ve kremsi bir doku verecektir.

Kahve kreması, trüf tozu, tapyoka nişastası, ticari taro tozuna pudra şekeri ve topaklanma önleyici maddeler eklenir. Bu katkı maddeleri, taro tozunuzun tadını ev yapımı olandan farklı hale getirebilir.

Ve daha da fazlası:

İnsanlar ayrıca taro köklerinin kremalı kurabiye gibi tadı olduğundan bahsettiler. Tereyağlı patlamış mısır, karamel, hindistan cevizi ve çikolata. Bazıları sütlü mısır gevreği gibi tadı olduğundan bahsetmiştir. Her zaman güzeldir, özellikle de tatlıya düşkünseniz, tadı ne olursa olsun.

Taro aroması bazı insanlar için sonradan kazanılan bir tat olabilir ve zamanla onlar için yeni favori bir lezzet haline gelebilir.

Taro Kökünün Besin İçeriği

Diğer birçok kök sebze gibi, taro kökleri de beslenme ve sağlık yararları ile doludur.

Taro kökleri lif bakımından yüksektir ve patateslerden daha liflidir. Önemli miktarda karbonhidrat içerirler. Bu kökler demir, potasyum, manganez, magnezyum, fosfor, folik asit, A vitamini, B6 vitamini, C vitamini ve E vitamini gibi mükemmel bir vitamin ve mineral kaynağıdır.

Taro Kökünün Sağlığa Faydaları

Taro Kökünün Sağlığa Faydaları

Taro’nun tadı güzel olduğu için sağlıksız olduğu anlamına gelmez, birçok lezzetli yemek için durum böyle olabilir. Taro köklerini tüketmek sağlığınızı önemli ölçüde iyileştirebilir.

Kalp fonksiyonlarını artırın:

Taro kökleri potasyum ve lif bakımından zengindir. Potasyum, arterler ve kan damarları üzerindeki baskıyı hafifletir. Arterler ve damarlar gevşediğinde, kalp kan pompalayabilir ve kan bunların içinden hızla akabilir. Bunu yaparak, taro kökü kardiyovasküler sağlığınızı iyileştirir.

Düşük kolesterol seviyeleri:

Taro kökü lifleri kolesterol seviyelerini düzenler. Pürüzsüz kan dolaşımı ayrıca bilişsel işlevlerinizi artırmanıza ve geliştirmenize yardımcı olur.

Kan şekeri seviyesini düzenler:

Taro kökünde bulunan lif ve dirençli nişasta, kan şekeri seviyelerinin korunmasına yardımcı olur. Her ikisi de karbonhidratları emer ve insülinin kan dolaşımına salınmasını önler. Bu nedenle taro kökleri vücudunuzun insüline dirençli ve diyabetik olmasını engeller.

Sağlıklı bir bağırsak ortamının korunması:

Lif ve dirençli nişasta, yiyeceklerin gastrointestinal sisteminizden kolayca geçmesine yardımcı olur ve kramp, kabızlık ve şişkinlik gibi sağlık sorunlarını engeller. Dirençli nişasta aynı zamanda bağırsaklarınızdaki iyi bakteriler için iyi bir besin kaynağıdır. Yani, tüm bunlar genel bağırsak sağlığınızda bir iyileşmeye yol açar.

Radikalleri ortadan kaldırın ve kanseri önleyin:

Taro köklerindeki vitaminler ve antioksidanlar, vücudunuzdaki tehlikeli ve zararlı radikalleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Taro köklerinde bulunan kriptoksantin adı verilen bir pigment, ağız kanseri ve akciğer kanseri gibi belirli kanserlere yakalanma riskinizi azaltacaktır.

Kilo vermeye yardımcı:

Taro kökleri nişasta ve lif açısından zengin olduğu için taro yemeklerini yedikten sonra uzun süre tok hissedeceksiniz. Ve sonuçta kilo vermenize neden olur.

Gördüğünüz gibi, taro kökleri sağlığınız ve zindeliğiniz için etkilidir.

Taro Kök Yemekleri

En popüler taro kökü yemeği boba çayı veya kabarcık çayıdır. Asya kökenlidir, ancak şu anda dünya çapında mevcuttur. Taro aromalı boba çayı, taro kökü tozu ile yapılır ve evde yapabilirsiniz.

Bazı insanlar sadece taro kökü pişirir ve onu tatlı patates veya yam tadı için yerler. Taro’nun toprağının altında gelişen, insanların yediği kısım kök değil, soğanlardır. Taro yaprakları ve sapları da tüketilebilir.

Kızarmış taro köklerinin tadı patates cipsi gibi. Kek, milkshake, kurabiye, çörek, donmuş yoğurt, çorba, güveç, köfte, salata – tüm bu yemekleri yapmak için taro köklerini kullanabilirsiniz.

Esas olarak pişirme ve kaplama için kullanılan işlenmiş un, taro köklerinden de yapılabilir. Sadece bunlar değil, taro köklerini kullanarak erişte, krep, kek, köri, turta, ekmek, salsa, kroket ve daha birçok tatlı ve tuzlu yemek pişirebilirsiniz. Kendiniz de yeni bir taro kökü tarifi deneyebilirsiniz.

Ancak köklü bir bitki olmasına rağmen, zehirli maddeler içerdiğinden ağzınızı uyuşturabileceğinden ve boğulmaya neden olabileceğinden hiçbir parçasını çiğ yememelisiniz. Bu nedenle tavsiyemiz taro kökünü tüketmeden önce pişirmenizdir.

taro köklerini nerede bulabilirsin

Taro köklerini en yakın marketlerde bulabilirsiniz. Yakınınızda bir Doğu Asya, Hint veya Latin süpermarketi varsa, taro kökleri de bulabilirsiniz.

Uygun toprak, gübre, çevre ve alan ile taro tohumları satın alabilir ve kendiniz de yetiştirebilirsiniz. Ve yemekleri yapmak için taro köklerinizi kullanmak, onları restoranlardan satın almaktan daha ucuzdur.

Ancak bazı insanlar onu yetiştirmeyi zor bulduklarından, mağazalardan taro ve taro yemekleri almayı tercih ediyorlar.

Taro Kökleri Nasıl Saklanır?

Taro kökleri karanlıkta ve serin bir yerde saklanmalıdır. Kahverengi bir torba veya kese kağıdı kullanabilir ve oda sıcaklığında saklayabilirsiniz.

Ancak bir mahzeniniz varsa, taro köklerini orada saklamak daha iyidir. Taro, tatlı patates, patates ve diğer kök bitkileri gibi uzun bir raf ömrüne sahiptir.

Sık Sorulan Sorular (SSS)

taro tatlı patates gibi tadı var mı

Evet, bunu söyleyebilirsin. Taro pişirildiğinde tadı tatlı patates gibi olur.

Taro kökü neden zehirlidir?

Sadece çiğ yenildiğinde zehirlidir. Toksisite, içerdiği çok miktarda kalsiyum oksalattan kaynaklanır. Uygun şekilde pişirerek toksik bileşeni ortadan kaldırabilirsiniz.

dev taro yiyebilir miyiz

Evet, ama önce düzgün bir şekilde kaynatmanız gerekiyor.

Son sözler

hala merak ediyorsan taro kökünün tadı nasıldır beğenmek Bütün bunları okuduktan sonra daha fazla beklememeli ve bir an önce taro kökü denemelisin. En yaygın ve popüler olan taro boba içeceği deneyebilirsiniz.

Lezzetin hayranı olmanız uzun sürmeyecek. Çünkü lezzetine ek olarak, besleyici ve sağlık yararları ile doludur. Kendiniz denedikten sonra, belki de henüz taro kökü yemeklerini denememiş olan aile üyelerini ve arkadaşlarınızı kendileri için bir tane yapmaya teşvik edebilirsiniz.

Source link

Leave a Comment

Your email address will not be published.