Spor içecekleri ne güvenli ne de etkili

Ticari etkiler, Amerikan Spor Hekimliği Koleji’nin hidrasyon yönergelerini bozmuş olabilir.

Son iki yüzyılın en büyük tıbbi ilerlemesini adlandırmanız gerekseydi, hangisini seçerdiniz? Aklıma çiçek aşısı geldi, sonra 1700’lerde keşfedildiğini hatırladım. İngiliz tıp dergisi derlenmiş 15 yarışmacıdan oluşan bir liste, ancak tacı kim kazanacak? Anestezi olabilir mi yapar operasyon sırasında uyumak mümkün mü? bu olur mu olmak antibiyotikler? Başka bir güçlü seçim. Ancak 15 yarışmacıdan biri sizi şaşırtabilir: şeker ve tuzlu suyun tıbbi harikası.

Şeker ve tuzun keşfedilmesi emilen birlikte ince bağırsakta “potansiyel olarak bu yüzyılın en önemli tıbbi ilerlemesiydi. Bu, gelişmekte olan ülkelerde bebek ölümlerinin önde gelen nedeni olan şiddetli ishalin oral rehidrasyon tedavisinin yolunu açmıştır. Suya doğru oranda basit şeker ve tuz paketleri eklenebilir ve kolera gibi hastalıklardan şiddetli ishal nedeniyle elektrolit kaybeden çocukların hayatlarını kurtarabilir. Bir hastanede veya doktor muayenehanesinde, sizi sadece bir IV’e bağlarız ve size IV rehidrasyon tedavisi veririz, ancak bu dünyadaki pek çok kişi için bir olasılık değildir. Kolay ve ucuz oral rehidrasyon kontrol edilmiş UNICEF’in şu başlıktaki gibi raporlar yayınlayabilmesi için her yıl milyonlarca çocuğun hayatını Biri çok fazla: Zatürre ve ishalden kaynaklanan çocuk ölümlerinin sona ermesi yardım etmek kökünü kurutmak Bu sorun bir kez ve herkes için. Oral rehidrasyon tedavisinin maliyeti kuruştur. Keşke üreticiler tuzlu şekerli suyu şişesi iki dolara satmanın bir yolunu bulabilse…

Spor içeceğine girin. Videomda söylediğim gibi Spor içecekleri güvenli ve etkili midir?spor içecekleri multi milyar dolarlık bir endüstridir güçlendirilmiş Coke ve Pepsi tarafından, ancak ilaç şirketleri bile şimdi harekete geçiyor. Araştırmacılar, insanların ne tür hidrasyon tavsiyeleri aldığını görmek için internete girdi elde etmek. Pop quiz yapmaya hazır mısınız?

  1. Doğru veya Yanlış: Egzersiz sırasında sıvı alımı susuzluğa dayanmalıdır.
  2. Doğru veya Yanlış: Egzersiz sırasında elektrolit takviyesi genellikle gerekli değildir.
  3. Doğru veya yanlış: Dehidrasyon genellikle egzersizle ilişkili kas kramplarının bir nedeni değildir.
  4. Doğru veya Yanlış: Egzersizle ilişkili kas krampları genellikle elektrolit kaybıyla ilişkili değildir.

Cevap, her birinin doğru olduğudur. Bunlardan herhangi birine yanlış dediysen, yanılıyorsun, ama iyi bir arkadaşlık içindesin. En iyi web sitelerinin %93’ü ilk soruyu yanlış, %90’ı ikinci soruyu, %98’i üçüncü soruyu yanlış yaptı ve her şey sonuncuyu yanlış anladım “Daha da kötüsü, halk tarafından genellikle daha güvenilir olarak algılanacak web siteleri” – tıbbi veya profesyonel organizasyon siteleri gibi – “belli olmak doğru hidrasyon bilgisi sağlamada diğer web sitelerinden daha iyi olamaz. Bu yüzden yanılıyorsan kendini kötü hissetmemelisin. “Sporcuların egzersiz sırasında uygun hidrasyon konusunda genellikle yanlış anlamalarına” şaşmamalı.

Dehidrasyon performansa zarar vermez mi? Şaşırtıcı bir şekilde, araştırmacılar triatletlere baktıklarında, bulmak dehidrasyon ve maraton bitiş süreleri arasında bir korelasyon. Aslında, diğer çalışmalarda da belirtildiği gibi, en çok su kaybeden bazı sporcular aslında en hızlı zamanları yaşadılar.

Vücudun aptal değil; Olacak hakkında anlatmak bir içkiye ihtiyacın olduğunda. “Artık, sıcak ortam koşullarında uzun süreli egzersiz sırasında bile susadığında içmenin iyi bir hidrasyonun korunmasına yardımcı olacağına dair çok sayıda kanıt var”, yani uzun süre çalışırken bile susadığımızda ve sıcakta içebiliriz. Ve elektrolit içmek zorunda değiliz. Ancak terler ve sadece saf su içersek, çok fazla sodyumu elimine etme ve “egzersizle ilişkili hiponatremi” (EAH), çok az sodyum ile sonuçlanma riskini almaz mıyız? Bunun aşırı tüketiminden kaynaklanabileceği ortaya çıktı. herhangi bir şey, su veya spor içecekleri olsun. Yüksek profilli bir vakada, bir lise sporcusu öldü EAH’li iki galon Gatorade içmişti. Bu tür ölümler nasıl önlenir? “Basit: susuzluğuna göre iç.” Bu “susamayı bekleme” ifadeleri aslında yarardan çok zarar verebilir.

Bunu 1990’ların başından beri biliyorduk, ama öyleydi. görmezden gelindi. Bunun yerine, Amerikan Spor Hekimliği Koleji (ACSM), sporculara egzersiz sırasında “tolere edilebilecek kadar” içmeleri gerektiğini söylemeye başladı. Ardından, EHA vakalarının patlak vermesi ve bununla ilişkili ensefalopati (EAHE) yaşandı. onlarca yıldır bu bulguların tanınmasını geciktirmede rol oynamıştır.

Mevcut ACSM bildirimi artık tolere edilebilecek kadar içmeyi önermemektedir. Aslında, o vurgulanmış Çok fazla içmek ne kadar tehlikeli olabilir, ancak sporcu içecekleri hala bazen suya tercih edilir. Bu açıklamayı kimin yaptığını merak ediyor musunuz? Gatorade Spor Bilimleri Enstitüsü, Gatorade Spor Bilimleri Enstitüsü Bilimsel Danışma Kurulu ve Konuşmacılar Bürosu, Gatorade Spor Bilimleri Enstitüsü Bilimsel Danışma Kurulu, Gatorade Spor Bilimleri Spor Tıbbı İnceleme Kurulu Enstitüsü, The Coca-Cola Company tarafından finansal destek sağlandı ve liste uzayıp gidiyor, görebileceğin gibi benim saat 5:00 video.

Başa dönersek, 15 tıp harikasından hangisi Kazandı? Koleradan ölümleri önlemek için oral rehidrasyon muydu? Kolera böceklerini öldürmek için antibiyotikler? Hayır, son iki yüzyıldaki en büyük tıbbi mucizemiz temizlik oldu. önlemek Kolera ilk etapta içme suyumuza karışmasın.

Bu, ele aldığım en sevdiğim konulardan biri. Sevdiğim her şeye sahip: tarihsel bağlam, kurumsal suçlar ve efsane çöküşü. Umarım siz de benim kadar keyif almışsınızdır!

HATIRLANMASI GEREKEN ÖNEMLİ NOKTALAR

  • Şeker ve tuzun ince bağırsakta birlikte emildiğinin keşfi, ana ölüm nedeni olan şiddetli ishalin oral rehidrasyon yoluyla tedavisine yol açtığı için, son 200 yılın en önemli tıbbi ilerlemelerinden biri olabilir. gelişen dünya.
  • Basit, ucuz oral rehidrasyon her yıl milyonlarca çocuğun hayatını kurtardı.
  • Genellikle tuzlu ve tatlı olan spor içecekleri, milyarlarca dolarlık bir endüstridir.
  • Egzersiz sırasında sıvı alımı susuzluğa göre yapılmalıdır ve elektrolit alımı genellikle gerekli değildir. Egzersizle ilişkili kas krampları genellikle dehidrasyondan veya elektrolit kaybından kaynaklanmaz.
  • 1990’ların başından beri susadığımızda içmemiz gerektiğini biliyoruz, ancak Amerikan Spor Hekimliği Koleji (ACSM) sporculara egzersizle ilişkili hiponatremiye de neden olabilecek “egzersiz sırasında” tolere edilebilecek kadar “içmelerini” tavsiye etti. az sodyum ve buna bağlı ensefalopati.
  • Şu anda, ACSM çok fazla içmenin tehlikelerini vurgulamaktadır. Bununla birlikte, spor içeceklerini bazen suya tercih edilir olarak görmeye devam ediyor ve diğer endüstri grupları arasında Gatorade Spor Bilimleri Enstitüsü’nden mali destek aldı.

Hindistan cevizi suyu kullanmaya ne dersiniz? bu konuyu kapattım Spor içeceklerine karşı atletik performans için Hindistan cevizi suyu ve Flashback Cuma: hindistan cevizi suyu ve depresyon.

Daha fazla hidrasyon videosu mu istiyorsunuz? Görmek:

Sağlıkta,

Michael Greger, doktor

Not: Henüz yapmadıysanız, ücretsiz videolarıma abone olabilirsiniz. burada ve sunumlarımı canlı izleyin:Source link

Leave a Comment

Your email address will not be published.