Soya, miyomlar için zararlı mı, zararsız mı yoksa yararlı mı?

Rahim miyomları söz konusu olduğunda soya zararlı mı, zararsız mı yoksa faydalı mı?

Dört kadından biri sonunda acı çekmek miyomlar, çoğunlukla aşırı ağır dönemler, ağrı veya baskı ile kendini gösterir. Neden baskı hissedebilirsin? Çünkü videomda 0:17’de görebileceğiniz gibi Fibroidli kadınlar soyadan kaçınmalı mı?belki öylesin taşımak Rahminizde yaklaşık 26 kilo tümör var. miyomlar vardır Kadınların histerektomi geçirmesinin en yaygın nedeni, rahmin tamamen alınması, büyük bir ameliyat olan “sakatlık ve ölümle ilişkili”. herhangi bir ameliyat kapı Bununla birlikte, risk ve histerektomiden sonraki bir ay içinde ölme şansı yaklaşık 1.200’de 1 olabilir. yapar en güvenli ameliyatlarımız arasındadır. 0:40 da görebileceğiniz gibi videorahimini al silindi örneğin safra kesenizin alınmasından daha güvenlidir. Ama tabiki sen kaybetmek histerektomili çocuk doğurma yeteneği ve toplamda bu ameliyatlar Maliyet yılda milyarlarca dolar. Yine de, miyomların yüksek prevalansı, önemli ağrı ve ıstırap ve muazzam ekonomik etkiye rağmen, miyomlara yol açan neden ve hastalık süreci hakkında nispeten az şey anlaşılmaktadır.

Fibroid riskini azaltmak açısından, muhtemelen önlemek atom bombası her fırsatta patlar, peki ya daha kolay değiştirilebilir risk faktörleri? Alkol, özellikle bira tüketimi, birleşmiş artan risk ile. Bira söz konusu olduğunda, biraya özgü hormonal etkileri, özellikle de biranın temel bileşeni olan şerbetçiotunda bulunan güçlü fitoöstrojeni düşünebilirsiniz. Bu fitoöstrojen miyom riskini artırıyorsa, soyadaki fitoöstrojenler ne olacak?

Siyah Kadın Sağlığı Çalışması bakmak şöyle. Fibroidler siyah kadınlarda iki ila üç kat daha sık görülür, bu nedenle süt tüketiminin olabileceği düşünüldü. katkı siyah kadınlar arasında daha yüksek laktoz intoleransı seviyeleri göz önüne alındığında, eşitsizliğe. Gerçekten de, süt ürünleri tüketimi azaltılmış bir riskle ilişkilendirildi, belki de, düşünce Araştırmacılar, kalsiyum veya D vitamini içeriği nedeniyle, kadınların bunun yerine soya sütü içiyor olması ve miyom riskini artırıyor olabilir mi? Numara. Soya tüketiminin ilgisiz olduğu bulundu. Aynı şey, ağırlıklı olarak beyaz kadınlardan oluşan bir grupta da bulundu. Açıklama vücutlarında dolaşan lignanların miktarı ile koruyucu bir ilişki. Lignanlar, öncelikle keten tohumlarında ve aynı zamanda bitki krallığında bulunan başka bir fitoöstrojen sınıfıdır. Ancak soya fitoöstrojenleri hakkında genellemeler yapmak araştırmacılar için zordu çünkü deneklerin soya tüketimi genel olarak oldukça düşüktü. Bu araştırma Washington Eyaletinde yapılmıştır.

Bununla birlikte, Japonya, daha geniş bir alım dağılımına izin verebilecek, dünyadaki kişi başına en yüksek soya tüketimine sahiptir. Araştırmacılar, “daha önce bulundu soya tüketiminin histerektomi riski ile ters ilişkili olduğu”, yani daha fazla soya tüketen kadınların histerektomi oranlarının daha düşük olduğu anlamına gelir, “soyanın rahim fibroidlerine karşı potansiyel olarak koruyucu bir etkisi olduğunu düşündürür”, kadınların rahimlerinin alınmasının ana nedeni. Bu tutarlı laboratuvar ortamında çalışmalar bulundu soyadaki ana fitoöstrojenin bir Petri kabındaki lifli dokunun çoğalmasını engellediği görülüyordu. Ancak Japonya’daki araştırmacılar özellikle bakmak Bu bağlantıda, koruyucu veya başka türlü bir soya bağlantısı olduğuna dair hiçbir kanıt bulunmadığını buldular. aynıydı bulundu Çinli bir çalışmada. 3:18’de görebileceğiniz gibi videomeyve ve sebze tüketimi, önemli ölçüde daha düşük miyom riski ile ilişkilendirildi, ancak soya gıdalarının tüketimi değildi.

Bununla birlikte, aynı yıl Çin dışında yayınlanan ikinci bir çalışma, bulmak soya sütü tüketimi ile miyom arasında anlamlı bir ilişki, semptomatik miyomlu kadınların üç endişe verici vaka raporuyla tutarlıydı. raporlar “alışılmadık derecede yüksek soya sütü tüketimi”, “düzenli olarak aşırı miktarda soya tüketimi veya on yıllardır her gün “son derece yüksek soya tüketimi”. Ne kadar tükettikleri hiçbir yerde belirtilmediğinde bu vakaları ciddiye almak zordur. Tek nicel söz, günde yaklaşık 400 galon soya sütüne eşdeğer olan 40 gram izoflavondu. istiyorum aşırı, ama aynı zamanda imkansız.

Kesin olarak bilmenin tek yolu, onu test etmektir – ve sadece bir nüfus araştırmasında veya anekdot raporlarında değil, aynı zamanda rastgele iki yaşındaki kadınların günde üç ila beş bardak soya sütünde bulunan miktarda soya fitoöstrojenleri. Araştırmacılar tam da bunu yaptığında, miyomların sıklığı veya büyümesi üzerinde önemli bir etki bulunmadı.

HATIRLANMASI GEREKEN ÖNEMLİ NOKTALAR

  • Kadınların yaklaşık %25’i, genellikle aşırı adet görme, ağrı veya baskı olarak ortaya çıkan ve histerektomilerin en yaygın nedeni olan miyomlardan muzdariptir.
  • Alkol, özellikle bira içmek, artmış miyom riski ile ilişkilidir.
  • Miyomlar, daha yüksek düzeyde laktoz intoleransı olan siyah kadınlarda iki ila üç kat daha yaygındır.
  • Kişi başına soya fasulyesi tüketimi en yüksek Japonya’dadır. Araştırmacılar, soyanın rahim miyomlarına karşı potansiyel olarak koruyucu bir etkiye sahip olabileceğini düşünmüşlerdi, ancak koruyucu olsun ya da olmasın, soya ile bir bağlantı olduğuna dair hiçbir kanıt bulunamadı.
  • Meyve ve sebze tüketimi, önemli ölçüde daha düşük bir riskle ilişkilendirildi, ancak soya gıdaları değildi.
  • Araştırmacılar, kadınları günde üç ila beş bardak soya sütünde bulunan miktarda iki yıl soya fitoöstrojenlerine randomize etti ve miyom büyümesi veya sıklığı üzerinde önemli bir etki bulamadı.

Fibroidler hakkında çok fazla soru aldıktan sonra, onlar hakkında bir dizi video hazırladım:

Soyanın meme kanseri ve menopoz üzerindeki etkisine ne dersiniz? Görmek:

Sağlıkta,

Michael Greger, doktor

Not: Henüz yapmadıysanız, ücretsiz videolarıma abone olabilirsiniz. burada ve sunumlarımı canlı izleyin:Source link

Leave a Comment

Your email address will not be published.