Soğanlı turta ve keçi peyniri, duman sinyalleri ve zalim papağanlar

Geçen haftalarda üç şaşırtıcı şey öğrendim. Un: Son genetik test sonuçları, Luc veya Léo’dan çok daha fazla Fransız genine sahip olduğumu ortaya çıkardı. (Bu, herkesin bana ‘İngiliz kadını’ demesini engellemez.) İki: Labradorlu Hugo, keman konçertolarından tutkuyla nefret ediyor, geçen hafta Çaykovski’nin Keman Konçertosunu dinleme cesaretini bulduğumda bunu çok net bir şekilde dile getirdi. D major’da. İğrenerek inledi ve sonik saldırıdan kaçmak için çılgınca kapıyı kaşıdı. Ve üç: Hugo ve Java’dan daha az bilge köpekler var. Geçen hafta sonu bir sahil restoranında, sanki dünyadaki en normal şeymiş gibi tabakları, içindekileri ve sahiplerini kontrol ederek masaların üzerinde gelişigüzel bir şekilde gezinen, güzel bacaklı ve zarif bir kırmızı pasör vardı. Kırmızı pasörler herkesin bildiği gibi çılgın ve itaatsiz, bu yüzden şimdi elbette bir tane istiyorum.

Dün sabah arabada dışarıda oturan bir arkadaş gördük. 10 dakika sonra hâlâ kıpırdamadığında, Luc onu almak için dışarı çıktı. Arkadaşımız, uyanık olup olmadığımızdan emin olmadığı için girmeden önce bacadan duman çıkmasını beklediğini açıkladı. Bir dahaki sefere öğreneceğiz: üç dere kahve demektir!

İçeri girince elinde kahve, bize Brezilya’da bir teknede yaşarken bir papağanı olduğunu söyledi. O zamanlar çok sigara tiryakisiydi (arkadaş, papağan değil; görünüşe göre her şey bu adamla kahve ve dumanla ilgili!), ama papağan aşağı indiğinde bırakma zamanının geldiğini biliyordu. her seferinde öksürmek onu gördü! Israrcı bir papağan olmalı, çünkü o zamandan beri sigaraya dokunmadı…

İçindekiler (4 kişilik)

225 gr puf böreği

50 gr tereyağı

4 orta boy soğan, dilimlenmiş

1 çay kaşığı şeker

200 gr keçi peyniri, dilimler halinde kesilmiş

4 dal kekik

Deniz tuzu, taze çekilmiş karabiber

Zeytin yağı

Fırını önceden 180°C’ye ısıtın. Hamuru bir fırın tepsisine (veya tabakalara) yerleştirin. Tereyağını büyük bir tavada eritin ve dilimlenmiş soğanları ekleyin, örtün ve yumuşayana kadar yaklaşık 10 dakika hafifçe soteleyin. Kapağı çıkarın, şekeri ekleyin ve altın sarısı ve hafif karamelize olana kadar pişirmeye devam edin. Soğanları hamurun üzerine koyun, ardından peynir ve kekik ile süsleyin ve baharatlayın. Üzerine sıvı yağ gezdirin ve 20 dakika pişirin.

Source link

Leave a Comment

Your email address will not be published.