#site_titleYemek yapma şekliniz fark yaratır.

Barbekü mevsimi geldi! Güzel günlerle birlikte ızgara etrafında kahkaha ve keyif akşamları gelsin. Rahatlamak ve aile ve arkadaşlarla bir araya gelmek için harika bir fırsat. Aynı zamanda, farklı mutfak türleri ve daha sağlıklı vücutlar inşa eden yöntemler hakkında konuşmak için bize iyi bir zaman veriyor.

sebzelerle başlayalım

sağlıklı sebzeler

Bazı sebzeler pişirildiğinde besin değerlerini korur, bazıları ise çoğunu kaybeder ve hatta bazılarının değeri artar. Ayrıca etler gibi bazı pişirme yöntemleri diğerlerinden daha sağlıklıdır.

Neyse ki, birçok sebze pişirmeden zorlukla etkilenir. Örneğin enginar, pancar ve soğan pişirildiğinde antioksidan gücünün %97,5’ini korur. Brokoli, buharda pişirildiğinde, çiğ brokoli ile karşılaştırıldığında C vitamininin sadece %10’unu kaybeder. Tabii ki, bu biraz daha fazla yiyerek kolayca telafi edilebilir.

Diğer sebzeler, pişirildiklerinde hemen hemen tüm güzelliklerini kaybederler. Bunlardan biri de pişirildiğinde antioksidan kapasitesinin %70’ini kaybeden dolmalık biberdir. Turpgillerden sebzeler (brokoli, karnabahar, brüksel lahanası vb.), pişirildiğinde sülforafan faydalarının çoğunu kaybeden başka bir sebze türüdür. Turpgiller ile ilgili yazıda detaylı olarak anlatılsa da, turpgiller sebzelerin sağlığa faydaları, doğrandıkları veya çiğnendikleri zaman ortaya çıkmaktadır. Yemek yapmak bunu yok eder. Ancak, pişirmeden önce kesilip 40 dakika dinlenmeye bırakılırsa, güçlü besin değerlerini yine de koruyacaklardır.

Sebze pişirmeye gelince iyi haberler var! Araştırmalar, birçok sebzenin pişirmeden fayda sağladığını göstermiştir. Havuç bir kez pişirildiğinde 6 kat daha fazla A vitamini ile sonuçlanır! Kuşkonmaz, pişirildiğinde kanserle savaşan antioksidanlarını artıran bir diğeridir. Sonra tekrar, kim gerçekten çiğ kuşkonmaz yer? Domatesleri pişirmek, kalın hücre duvarlarını yıkmaya yardımcı olur ve vücudumuzun onları çiğ yemekten daha fazla likopen emmesine izin verir. Likopen, daha düşük kanser ve kalp krizi oranları ile ilişkilidir. Pişirmenin faydasını gören bir diğer sebze ise yeşil fasulyedir. Yeşil fasulye, haşlama veya basınçlı pişirme dışındaki tüm yöntemlerle pişirildiğinde antioksidan gücünü artırır.

Sağlığımız için güçlü bir besin olan mantar, pişirildiğinde de daha sağlıklıdır. Agaritin adı verilen bir toksin içerdiğinden çiğ mantarlar asla yenmemelidir. Bu toksin pişirme sırasında yok edilir. Ek olarak, mantarları pişirmek, tümör büyümesini engellediğine inanılan güçlü polisakkaritleri serbest bırakmalarına izin verir. Mantarlar ayrıca güçlü bir antioksidan olan yüksek düzeyde ergotionein içerir. Neyse ki, ergoothioneine ısıdan etkilenmez, bu yüzden hazırlanın ve yiyin!

Çeşitli pişirme yöntemleri sebzeleri farklı şekilde etkiler. C vitamini, B1 veya folat bakımından zengin sebzeler kaynamaya karşı özellikle hassastır. Bu sebzeleri buharda pişirmek, değerlerinin çok daha fazlasını korumalarına yardımcı olur. 2009’da yapılan bir araştırma, popüler yöntemlere baktı – kaynatma, mikrodalga fırın, buharda pişirme ve tavada kızartma. Çalışma, buharda pişirmenin en yüksek besin seviyesini koruduğunu buldu. Patates kızartması da sağlıklı olabilir çünkü sebzelerdeki birçok vitamin ve besin yağda çözünür, bu da yağ içerdiklerinde vücudun onları daha iyi emdiği anlamına gelir.

Yemek pişirmek için kullandığınız yağın türü de yemeğinizin sağlığını etkiler. Avokado, yemek pişirmek için en iyi yağlardan biridir (Costco iyi bir tane satar). Avokado yağı çok yüksek bir duman noktasına sahiptir. Bu, yağın tütmeye ve bozulmaya başlayacağı sıcaklıktır. Yağ bozulduğunda, daha fazla oksitlenmeye başlar. Oksidasyon vücudunuzdaki hücrelere zarar verebilir ve kanser riskinizi artırabilir. Duman noktası ne kadar yüksek olursa, yemek pişirirken yağın bozulmaya başlaması o kadar az olasıdır.

Sigara içme noktaları

Ve et?

Biftek

Yaz buluşmaları genellikle lezzetli yemekler içerir ve et pişirme hakkında konuşmak için harika bir zaman sağlar. Et yerseniz, kaçınamayacağınız riskler vardır. Neyse ki, sağlık risklerinizi azaltmak için kullanabileceğiniz basit hileler var!

Ağırlaştığı yer burasıdır. Ne yazık ki, herhangi bir et türünü pişirmek sizi gerontotoksinlere maruz bırakır. AGE’ler olarak da bilinen gerontotoksinler, sertlik, iltihaplanma ve oksidatif strese neden olarak yaşlanma sürecini hızlandırır. Bütün bunlar kalp, kemikler, gözler, karaciğer ve böbreklerde bilişsel gerilemeye ve dejenerasyona katkıda bulunur. Pişmiş etler, pişmiş et olmayan yiyeceklerden çok daha yüksek AGE seviyelerine sahiptir.

AGE’lere ek olarak, et pişirme kanserojen olan polisiklik aromatik hidrokarbonlar (PAH’lar) üretir. Araştırmalar onu düşük IQ, düşük doğum ağırlığı, böbrek ve karaciğer hasarı, ciltte kızarıklık ve iltihaplanma ve artan katarakt ve kanser riski ile ilişkilendirdi.

Yediğiniz et türü de maruz kalma risk seviyenizde bir faktördür. Kızartma pastırması (ve diğer işlenmiş gıdalar) pişirmeye ekstra bir tehlike ekler. Bunlar nitrozaminler adı verilen bir kanserojen sınıfını serbest bırakır. Onlardan tamamen kaçınmak en iyisidir, ancak onları yemeyi seçerseniz, onları dışarıda hazırlamak en iyisidir. Ayrıca nedeni bilinmemekle birlikte, et pişirmekten kaynaklanan kanserojenler tavuk ve hindilerin kaslarında diğer hayvanlara göre daha fazla birikir. Buna yumurta dahildir. Yemeğinizi seçerken diğer alternatifleri de düşünmek isteyebilirsiniz.

Vay, bu çok oldu. İyi haber şu ki, riskinizi azaltmanın yolları var. Kaynatma ve buharda pişirme gibi ıslak pişirme yöntemleri en iyisidir. Ayrıca güzel hava ile birlikte dışarıda yemek yapma fırsatı da geliyor! Çalışmalar, kapalı mekanlarda kızartma yaparken, ciğerlerde biriken partikül sayısının dışarıya kıyasla on kat arttığını göstermiştir. Diğer pişirme yöntemleri de açık havada pişirmekten yararlanır. Çoğu kişi hamburger yaparken ızgarayı düşünür. Daha önce iç mekanda pişirmiş olabileceğiniz etleri pişirirken ızgara veya diğer dış mekan yöntemlerini düşünün.

Umarım bu ipuçları bir sonraki yemeğinizi hazırlamanıza yardımcı olur. Kim bilir, kendinizi ve ailenizi daha güvenli, daha sağlıklı yiyeceklerle beslediğinizi bilerek yiyecekler daha da lezzetli olabilir!

Afiyet olsun!

bölücü

Sağlık uyarısı

Vücudumuzun her biri farklı olduğundan, diyetinizde herhangi bir büyük değişiklik yapmadan önce doktorunuzla konuşmanız önemlidir. Ayrıca, ilaçlar gıda ile etkileşime girebilir. Diyetinize herhangi bir yeni yiyecek eklemeden önce, şu anda almakta olduğunuz ilaçlarla herhangi bir olumsuz etkileşim olmadığından emin olmak için doktorunuza danışın.

Source link

Leave a Comment

Your email address will not be published.