Sashimi sağlıklı mı? Hadi bulalım! – Sağlıklıgıdaforliving.com

süresi doldu

Japon mutfağı egzotik görünümü ve tadı nedeniyle tüm dünyada sevilmektedir. Ancak hiçbiri suşi ve özellikle sashimi kadar popüler değildir. Bununla birlikte, birçok insan besin içeriği hakkında endişeleniyor. Eşsiz yapısı ve pişirme tarzı birçok şüphe uyandırıyor. sashimi sağlıklı mı ya da değil?

Doğru balığı kullanırsanız sashimi sağlıklı bir yemektir. Makalemiz, bileşimini daha iyi anlamanıza yardımcı olacak iyi bir genel bakış sunacaktır. Aynı zamanda, tüketmekten elde edebileceğiniz faydaları veya zararları belirlemenize yardımcı olacaktır. Yakında günlük diyetinize eklemeye değip değmediğini anlayacaksınız.

Şunları da Sevebilirsiniz: Quesadillas Sağlıklı mı?

Sashimi: genel bakış

sashimi nedir

Sashimi’nin köken hikayesi, hızla ün kazandığı Japonya’ya kadar uzanabilir. Birçok insan, lezzetli eşsiz tadı ve ondan elde edebileceğine inandıkları sağlık yararları için tercih ediyor.

İnce balık dilimleri yapmanızı gerektirdiğinden hazırlanma süreci son derece hassastır. Üretimi için çeşitli balıklar kullanılabilir, ancak hiçbiri somondan daha uygun değildir.

En yaygın olanın aksine suşi çeşitleri, sashimi pirinç içermez. Çok az malzeme gerektirdiğinden yapımı oldukça basittir. Yani, minimum hazırlıkla ve neredeyse anında yapabileceğiniz bir şey. İnanılmaz tadı ve dokusu onu Japon mutfağının en popüler yemeklerinden biri yapıyor.

Sashimi’nin Sağlığa Faydaları

sashimi sağlıklı mı

Sashimi yemenin birçok farklı sağlık yararı vardır. Bununla birlikte, genel zindeliğinizi ve sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olabilecek ana faktörler şunlardır.

Yüksek protein içeriği:

Somon veya başka bir balık, sashimi’nin ana bileşenidir. Bu nedenle, protein bu yemeğin ana besin öğesidir. Her 100 gr’lık somon sashimi porsiyonu size 25 gr’a kadar sağlayabilir. Bu nedenle, zayıf kemikleri olan veya güçlendirilmesi gereken biriyseniz, bu sizin için mükemmel bir yemektir.

Sashimi sadece protein açısından zengin olmakla kalmaz, aynı zamanda en saf varyasyonunu sunar. Somon bu konuda en iyisidir çünkü vücudunuzun ihtiyaç duyduğu dokuz amino asidin tamamını içerir. Ayrıca, uygun konsantrasyon seviyelerinde de mevcutturlar. Bu nedenle, güvenilir bir enerji verici ve kas geliştirici yemek olarak güvenebilirsiniz.

Vitamin-B ile dolu:

Balık, özellikle somon, B vitamini açısından özellikle yüksektir. En küçük miktarı bile size sağlıklı bir porsiyon vermek ve vücudunuzun ihtiyaçlarını etkili bir şekilde karşılamak içindir.

Bir sashimi genellikle 3.5 ons’a kadar balık içerir. Bu konuda her porsiyon yüksek miktarda B12 vitamini, B3 vitamini ve B6 vitamini içerecektir.

Vücudunuzun genel bağışıklığını geliştirmek istiyorsanız, büyük miktarda B vitamini varlığı sashimi harika bir seçenek haline getirir.

Bu madde, DNA’yı oluşturmada ve gençleştirmede ve hızlı bir şekilde enerji kazanmak için yiyeceklerin genel sindirimini hızlandırmada son derece etkilidir. Ayrıca kalp iltihabını engellemede etkilidir.

Omega-3 yağ asitlerinin bolluğu:

Yaşlandıkça vücudunuzun sahip olması gereken en önemli şeylerden biri omega-3 yağ asitleridir. Genellikle yüksek yağlı balıklarda bulunur.

Kalp atışlarının sabit kalmasına yardımcı olur ve kardiyovasküler hastalık riskini önemli ölçüde azaltır. Buna ek olarak, kan pıhtılaşma olasılığını azaltmada da değerlidir.

Sashimi ideal olarak yüksek yağlı balıklarla yapılır. Bu nedenle, düzenli olarak tüketmek vücudunuzun yeterli miktarda omega-3 yağ asidine sahip olmasını sağlayabilir. Sonuç olarak, güçlü ve sağlıklı bir kalbe sahip olmak isteyenler için mükemmel bir seçimdir.

Potasyum ile Paketlenmiş:

İnsan vücudunun etkili bir şekilde çalışması için ihtiyaç duyduğu birçok mineralden potasyum en hayati olanlardan biridir. Sizi hayatta tutmak için gerekli sıvıları içinizden düzenlemeye yardımcı olur.

Ek olarak, sinir sinyallerinin ve kas hareketlerinin sürdürülmesi ana rolleridir. Potasyum ayrıca kan basıncınızı kontrol etmede ve böbrek taşı oluşumunu önlemede yardımcı olur.

Sashimi, somon veya benzeri okyanus balıklarıyla hazırlandığında çok iyi bir potasyum kaynağıdır.

Akşam yemeğinde sashimi tüketmek, sashimi yemekten daha faydalıdır. kahvaltı için muz, içerdiği mineral miktarı açısından ikincisini yendiği için. Bu nedenle, arada bir akşam yemeğinde sashimi yemek isterseniz çekinmeyin!

Kilo kontrolünün faydaları:

Diğer suşi formatlarının aksine, sashimi herhangi bir karbonhidrat formu içermez. Sadece protein içerir, bu nedenle aynı anda birden fazla porsiyon tükettikten sonra bile şişkinlik hissetmenize neden olmaz.

Ayrıca, genel enerjinizi önemli ölçüde artırmanıza ve aynı zamanda kemik yapınızı oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Bu yemeğin ana bileşeni olan Proteinb, aynı zamanda genel vücut ağırlığını kontrol etmek isteyenler için mükemmel bir seçimdir. Tüketmek azaltmaya yardımcı olacaktır. koca göbek ve daha ince bir figür elde edin. Ayrıca, genel iştahınızı azaltmada çok yardımcı olduğu için aşırı yemenizi de önleyecektir.

Selenyum ile doldurulmuş:

Dengeli bir diyet oluşturmak isteyen birçok insanın gözden kaçırdığı bir mineral selenyumdur. İnsan vücudu çok küçük bir miktarla çok iyi işlev görse de, sunabileceği çok sayıda fayda vardır.

Bunların arasında en öne çıkanları, bir antioksidan olarak işlevsellik, belirli kanserlere ve tiroide karşı mücadeleyi içerir.

Selenyum çoğunlukla karada bulunsa da, somon sashimi iyi bir miktar içerir. Bu nedenle, zaman zaman yemek, vücudunuzdaki oranının sağlıklı bir yaşam sürmeniz için yeterli olmasını sağlamada çok yardımcı olabilir. Selenyum varlığı da kan akışını önemli ölçüde artıracaktır.

Şunları da Sevebilirsiniz: Tereyağı Sağlıklı mı?

Sık Sorulan Sorular (SSS)

Sashimi için maksimum soğutma süresi nedir?

Sashimi ve diğer çiğ balıklar, buzdolabında saklamayı seçerseniz 2 güne kadar tazeliğini koruyabilir. Ancak oda sıcaklığında 2 saatten fazla tutarsanız bozulacaktır.

Sashimi size solucan verebilir mi?

Kirlenmiş balıklardan yaparsanız, sashimi solucanlarına yakalanma riskiniz vardır. Bu nedenle, güvenli tarafta olması için pişirmeden önce hızlı bir kontrol yapmak en iyisidir.

Sashimi kalbiniz için sağlıklı mı?

Sashimi, kalp için son derece faydalı olan omega-3 yağ asitleri açısından zengindir. Ayrıca düşük kalorili olması ve yağ içermemesi ona ek besin değeri katmaktadır.

Çözüm

Böyle, sashimi sağlıklı mı? Cevap tamamen şartlı. Çoğu, yemeği pişirmek için kullanacağınız balığın türüne bağlıdır. Somon gibi deniz balıklarını kullanırsanız, bundan birkaç sağlık yararı elde edebilirsiniz. Bu nedenle, proteinlerinizi diyetinize eklemeden önce akıllıca seçin.

Source link

Leave a Comment

Your email address will not be published.