Quesadilla sağlıklı mı? – Sağlıklıgıdaforliving.com

süresi doldu

“La quesa, la quesadilla, Havana’nın kuzeyindeki en lezzetli atıştırmalık!”, hemen hemen hepimizin can attığı büyük Latin Amerika lezzeti. Quesadilla üretimindeki sadelik, hafif bir tat bıraktığı için iyi bir meze olarak takdir edilmektedir.

Herhangi bir fiziksel rahatsızlığa neden olmayan bir atıştırmalığın güvenliğinden şüphe etmek nadirdir. Bu soruyu kendime sormamın tam nedeni bu; Quesadilla sağlıklı mı? Quesadillas’ın belirsiz özelliklerine sahip olma şansı var mı? abur cubur?

Peki, öğrenelim!

Quesadilla sağlıklı mı? Hızlı bir kontrol

quesadilla sağlıklı mı

Quesadillas çok bileşenli bir alemdir. Potansiyel avantajlarını veya dezavantajlarını tam olarak anlamak için hepsini ayrı ayrı tartışmamız gerekiyor. Bu amaçla bir quesadilla inceleyelim:

Ekmeği:

Temel bileşen, genellikle ekmeğe kıyasla geleneksel bir Meksika yemeği olan tortilladır. Ekmeği her şeyden önce sağlıklı, bazıları diğerlerinden daha fazla. Mısır esaslı olanlar un esaslı olanlardan daha sağlıklıdır çünkü mısır daha fazla vitamin ve mineral içerir.

Size nispeten daha fazla miktarda bitki bazlı bileşik ve besin sağlayan tam tahıllı tortillalar daha iyi bir seçimdir. Ekmeği, ortalama beyaz ekmeğinizden daha üstündür (kalori değilse sağlıklı). Bu yüzden, ilk malzeme için on quesadilla puanı olduğunu düşünüyorum.

Peynir:

Ne kadar neşeliyse, aynı şey quesadilladaki peynir için de geçerlidir. Ama peynir kalori yüklü! Peynir aldığımızda çok farkındayız. Hamburger. Ama peynir yanlışlıkla alındığında, tıpkı quesadillalarda yaptığımız gibi, aşırıya kaçma eğilimindeyiz.

Ancak kalorileri bir an için bir kenara koyup sağlık faktörlerini de göz önünde bulundurursak, peynirin sizin için harika olduğu ortaya çıkıyor. Mükemmel bir kalsiyum, protein ve B12 vitamini kaynağıdır.

Mozzarella peyniri, mavi peynir, tofu vb. gibi belirli peynir türleri bile yardımcı olabilir. kilo kaybı ve osteoporozu önler. Bu arada, bazı türler endişe verici derecede yüksek sodyum ve yağ içerir.

Bu nedenle, tam olarak doğru peynir türünü seçmek, quesadilla’larınızın sağlığını belirleyecektir.

Sebzeler:

Bu kendi kendini açıklayıcı. Hey, oradaki tüm sebzeler! Özellikle biriyle tıbbi bir düşmanlığınız (veya alerjiniz) olmadıkça, kötü sebze olmadığını düşünüyorum.

Örneğin aşırı lahana tüketimi, tiroid sorunları nedeniyle tedavi gören bir kişinin tedavisine engel olabilir. Veya balkabağı diyabetli biri için zararlı olabilir (ama balkabağı quesadillas’a kim koyar?).

Demek istediğimi biliyorsun, sebzeler senin en iyi arkadaşın. Quesadillaların sağlığını bozmazlar; tam tersine beslenmenin önemini arttırıyorlar!

Sıvı yağ:

Bazen quesadillas yağda sotelenir veya yağsız pişirilir. İlkinin uygulanabilir olup olmadığı, kullanılan yağın tipine bağlıdır. Zeytinyağı en sağlıklı yağ türlerinden biridir (biraz pahalı olsa da).

Diğer sağlıklı yağlar kanola yağı, üzüm çekirdeği yağı, pirinç kepeği yağı, yer fıstığı yağı vb. Eğer quesadillalarınızı günlük yaparsanız, yağ seçiminizi tekrar gözden geçirmenizi öneririm.

Ancak quesadillalar pişirildiğinde çok az yağ içerirler veya hiç yağ içermezler – ki bu en iyi senaryodur; kalori ve sağlık açısından.

Et:

Et sevmeyen var mı? (Spoiler uyarısı: veganlar yapmaz) Tavuklu quesadillas sağlıklıdır. Etin en büyük protein kaynağı olduğunu ve demir, kalsiyum, vitaminler, mineraller ve folik asit açısından zengin olduğunu söylemeye gerek yok.

Et vücudunuzu yeniler ve bağışıklığınızı güçlendirir. Bir gram et, bir gram ekmekle aynı miktarda enerji üretse de, birincisi sizi daha uzun süre tok tutacak ve böylece kalori alımınızı azaltacaktır.

Bununla birlikte, sığır eti, koyun eti veya domuz eti ile yapılan quesadillaların kalorileri inanılmaz derecede yüksektir. Ayrıca kırmızı et olarak sınıflandırılırlar, bu da damarlarınızı yavaş yavaş tıkayacakları anlamına gelir. Yemek kalbinizdeki boşluğu doldurmaz diyenler bu bilgiyi onlarla paylaşın.

Kırmızı etten vazgeçemiyorsanız az yağlı yağsız et kullanmayı deneyin.

Ekşi krema:

Quesadilla’larında ketçap yemediğine yemin edebilirim. Muhtemelen bir kenara ekşi krema veya yoğurt alırsınız. Bu durumda bunların ultra işlenmiş olup olmadığını merak etmeniz gerekiyor.

Eğer öyleyse, kendi ekşi kremanızı veya yoğurdunuzu hazırlamanızı öneririm. Ayrıca onları şekersiz tutmaya çalışın. İyi bir alternatif, evde kolayca yapabileceğiniz veya dışarıda yemek yerken bir restoranda isteyebileceğiniz Yunan yoğurdu.

Baharat:

O kişi olmak için değil, baharatlardan da bahsetmemiz gerekiyor. Quesadilla’yı marine etmek için kullanılan bazı baharatlar veya çeşniler çok fazla tuz içerebilir. Bu, vücudunuzun sodyum içeriğinin fırlamasına neden olur (sizinle hipertansiflerden bahsediyorum).

Dikkat edilmesi gereken bazı baharatlar monosodyum glutamat, soya sosu, istiridye sosu vb. Yemeğinize fazladan tuzlu bir gevrek ekleyen her şey muhtemelen fazla sodyum içerir.

Bir restoranda yemek yiyorsanız, bu potansiyel olarak zararlı baharatları çok fazla kullanacaklarını size bildirdiğim için üzgünüm, çünkü onlar yemeğin tadı inanılmaz derecede iyi, hah.

Ama quesadilla’ları kendin yaparsan, artık ne yapmaman gerektiğini biliyorsun.

Genel Quesadilla İncelemesi

chipotle quesadillas sağlıklı mı

Şimdi bir quesadilla’daki her şeyi parçalara ayırmayı bitirdiğimize göre, bu lezzetli güzelliği değerlendirmek için genel bir yaklaşım yapalım. Bir porsiyon quesadilla yaklaşık 360 kalori içerir. Bunun çok fazla mı yoksa doğru mu olduğu kalori gereksinimlerinize bağlıdır.

Ancak ideal olarak kabul edilen protein, yağ ve karbonhidrat oranı bir quesadilla’da bulunur. Yani kalori biraz yüksek gibi görünse de, tüm makroların oranı büyüktür ve herhangi bir yetersiz beslenmeyi algılamanıza gerek yoktur.

Sık Sorulan Sorular (SSS)

Kilo vermek için quesadilla yiyebilir miyim?

Kalori, nereden geldiği önemli değil, kaloridir. Temel olarak quesadilla yerken kalori bütçenize bağlı kalıyorsanız, nedenini anlamıyorum.

Quesadillas, kalp problemleri, yüksek tansiyon gibi yandaş hastalıkları olan kişiler için kötü müdür?

Çok fazla yağ veya tuz içermediği sürece kesinlikle endişelenecek bir şey yoktur.

Quesadilla’ya vegan bir alternatif var mı?

Eti kesinlikle patates, balkabağı, tatlı patates gibi kompakt sebzelerle değiştirin.

Quesadilla yemek hazırlamak için iyi bir fikir mi?

Hayır, quesadilla taze yenmelidir. Quesadilla’ları önceden yapmak, tortilla’nızı ıslak ve kaba hale getirirken, sebzeler ve tavuk dokularını kaybeder.

Çözüm

Quesadillas sağlıklıdır, özellikle de evde yaparsanız. Dışarıda yemek yiyor olsanız bile, quesadilla pizza veya burgerden daha iyidir. Yukarıda saydığımız seçenekleri bir araya getirerek quesadillalarınızı her gün yiyebilecek kadar sağlıklı hale getirebilirsiniz. Sorunun cevabını bulmak için başarılı bir arayıştan sonra, quesadilla sağlıklı mı, Umarım gününüzü evet, quesadillas’ın gerçekten sağlıklı olduğunu onaylayarak yaptım.

Source link

Leave a Comment

Your email address will not be published.