Provencal petit fours ve ihtiyacı olan bir çamaşır makinesi (tropik bir plajda)

Birkaç ay önce yeni bir çamaşır makinesi aldık, eskisi beyaz bayrak sallayıp “Aman Allahım, köpek tüyünden bıktım!” dediği zaman. Sorun şu ki, yenisi kadar sofistike ve Almanca olarak sağlam, hayranı değilim; çok köşeli ve beyaz, çok fazla yanıp sönen düğme ve dijital mesaj var, hiçbirini anlamıyorum.

Yeni çamaşır makinemiz bana mantıksızca cafcaflı tasarımcı etiketleri, aşırı ağartılmış dişler ve zorlama metalik kahkahalar getiriyor. Tropik bir kumsalda gün batımının önünde somurtarak “bana bak” özçekimleri yapmakla ilgili. Kendini beğenmiş ve muhtaç ve normalden daha az beğeni ve kötü saç günleri ile süper heyecanlanıyor. Onu harekete geçirecek sabra ve içgörüye sahip olmak için temiz kıyafetlerin cazibesine gerçekten kapılmış olmanız gerekir ve o zaman bile tıslama nöbeti geçirebilir ve bilinen bir neden olmaksızın uymayı reddedebilir. Onu tropik bir adaya götürmeye ve sahilde bırakmaya karar verdim; onu izleyecek, hayran kalacak, hatta sinirlenecek kimse olmadığında, o sadece var olmayı bırakacaktır.

Lütfen biri beni basit, iyi huylu beyaz eşyalara yönlendirsin ve narsistik kişilik bozukluğu olanlardan kurtarsın.

İçindekiler (4-6 kişilik)

250 gr puf böreği

2 yemek kaşığı Dijon hardalı

Küçük bir kutu domates püresi

2 arpacık, ince doğranmış

70 gr rendelenmiş gravyer (veya herhangi bir sert peynir)

6 siyah zeytin, dilimlenmiş

Küçük parçalar halinde kesilmiş 6 hamsi filetosu

Deniz tuzu, taze çekilmiş karabiber

Kırmızı biber

Taze biberiye sapı

1 yumurta sarısı, çırpılmış

Zeytin yağı

Hamuru düz bir zemine alın ve önce hardalı daha sonra domates püresini eşit olarak dağıtın. Diğer malzemeleri domates püresinin üzerine eşit şekilde yayın, baharatlayın ve biberiyeyi daldan çıkarın ve üstüne serpin. Hamuru hafifçe yuvarlayın ve çırpılmış yumurta sarısı ile fırçalayın. Fırını önceden 180°C’ye ısıtın. Ruloyu yaklaşık 15 dakika dondurucuya koyun, kalıptan çıkarın ve yaklaşık 1 cm kalınlığında küçük dilimler halinde kesin. Kesilen parçalar az zeytinyağı ile yağlanmış fırın tepsisine dizilir. Altın kahverengi olana kadar 12 dakika pişirin. Sıcak veya soğuk servis edilen lezzetli!

Source link

Leave a Comment

Your email address will not be published.