Ortaya çıkartmak! “Wild Plate” çiğ yemek kitabı

San Francisco’daki World Veg Fest’te sunumu yeni bitirmiştim. İlginç vegan yiyecekler, kitaplar ve diğer ürünlerle dolu harika tezgahlara göz atmanın zamanı gelmişti. Satıcılara doğru yürürken gözüme inanılmaz güzel bir kitap takıldı. Kapak dikkatimi çekti ve bırakmadı. Ne olduğunu görmem gerekiyordu.

vahşi plaka

Masaya yaklaştığımda Laurel Anderson bir festival müdavimi ile sohbet ediyordu. “Wild Plate” adlı kitabının bir kopyasını aldım ve onu koleksiyonuma eklemem gerektiğini hemen anladım.

Laurel konuşmasını bitirdiğinde döndü ve bana gülümsedi, berrak mavi gözleri sağlık ve mutluluğun iç ışığıyla dans etti. Bu kadını tanımam gerektiğini hemen anladım.

Kitabını aldım ve kısa bir süre sonra bizimle iletişime geçeceğimize söz vererek hızlı bir sohbet ettik. Harika çiğ yemek kitabının yayılmasına yardımcı olmak ve hikayesini anlatmak istedim. “Wild Plate”e kısa bir bakış, onun ne yaptığını bildiğini gösterdi. Tarifleri güzel, benzersiz, iyi düşünülmüş.

vahşi plaka

Laurel’in hikayesi, kendi hikayelerimizin çoğu gibi, daha iyi hissetme arzusuyla başlıyor. Eğitimi ve mesleği dansçı olan Laurel, 10 yıl boyunca Las Vegas’ta dans etme hayalini gerçekleştirdi. Bir ara vermeye ve mimarlık ve sürdürülebilir tasarım okumaya karar verdi. Ancak dans etme arzusu onu haftada beş gün, günde iki gösteride dans ettiği Las Vegas’a geri getirdi. Kokteyl garsonluğu yaparak dansçı olarak gelirini tamamlayarak günde 10 saatten fazla çalıştı.

Tahmin edebileceğiniz gibi, yaşam tarzı onu yakaladı. Diyeti zayıftı, uykusu neredeyse yok denecek kadar azdı. 20 kilo aldıktan sonra kendini yorgun hissetti ve performansı düştü. Bir şeyler yapması ve bir beslenme temizliği seçmesi gerekiyordu.

Birçoğumuz gibi, tedavinin kapısını aralamak, sağlıklı beslenme hakkında mümkün olduğunca çok şey öğrenmek için derin bir istek uyandırdı. Bedeninin, içinde yaşadığı ve bakılması gereken bir kap olduğunu fark etti.

Bir çiğ gıda restoranında yemek yerken resme çiğ gıda geldi. Kendilerini çiğ gıda diyetiyle iyileştiren diğer lokantacılarla konuştu. Laurel kitaplar sipariş etti ve kapsamlı araştırmalar yaptı. Öğrendikleri onu mahvetti ve yeni bir kariyere başladı.

Laurel, sürdürülebilir tasarım alanında iş bulamadığı için Kuzeybatı Pasifik’teki evine döndükten sonra, bir çiğ gıda, restoran ve yemek teslimatı işine başladı. Malibu’ya taşındı ve restorasyonu kendi başına bir hayat sürdü. Bir gece için 3 günde 1.100’den fazla ürün yaptı!

Yemek şirketi, bir restorana, Life Food Organics’e dönüşen bir yemek kamyonuna dönüştü. O kadar çok iş bulmuştu ki, bir kez daha sıfırlanmaya ihtiyacı vardı ve dinlenmek ve hayatında daha fazla denge yaratmak için eve döndü. Ve Wild Plate doğdu.

vahşi plaka

Yabani tabak, yemek kitabı

Laurel’in yemek kitabı Wild Plate, bir aşk emeğidir. Karşılaştığı fikirler ve lezzet kombinasyonlarıyla dolu seyahat günlüğünden, geleneksel yemek pişirme dergilerinden ve çiftçi pazarlarında bulduğu malzemelerle yaptığı deneylerden ilham alan Laurel, harika bir yemek tarifleri koleksiyonu oluşturdu. Önce gözlerimizle yediğimizi bildiğinden yemeğinin görsel olarak çarpıcı olmasını istiyor. Amacına ulaştı. Beni ilk başta kitaba çeken şey buydu.

Wild Plate’in harika bir malzemeler bölümü, tarifin zorluğunu ve ayrıca hangi ekipmanlara ihtiyacınız olduğunu kolayca bilmenizi sağlayan büyük semboller ve kapsamlı bir araç ve gereç bölümü vardır. Tarifler, lezzetli lezzet kombinasyonları ile özgün ve yenilikçi. Dürüst olmak gerekirse, bu gördüğüm en iyi çiğ yemek kitaplarından biri. Çiğ yiyecekleri seviyorsanız veya sadece çiğ yiyeceklerle ilgileniyorsanız, bu mutfağınız için olmazsa olmazlardan.

Wild Plate’in çok özel bir yönü, Laurel’in kitabı kendisinin yayınlamasıdır. Birçok görüntüyü ortadan kaldırmak ve kitap üzerinde çok fazla kontrol sahibi olmak isteyen editörlerden bıkan Laurel, mümkün olan en güzel çiğ yemek kitabını yaratmaya başladı. Ve çok güzel. Dikilmiş bir cilt (zamanla dağılmaması için), kalın sayfalar, sert bir kapak ve her tarifin fotoğrafları (Laurel tarafından çekilmiş) ile bir başyapıt yaratmış.

O kadar etkilendim ki, şanslı okuyucularımızdan birine hediye olarak bir kopya aldım! Bekleyemezseniz buradan sipariş verebilirsiniz: Wild Plate

“2014’ün En İyi Yemek Kitabı” seçildi -Veg News Magazine

Yarışma için sabırsızlanıyor musunuz? Kitabı buradan satın alabilirsiniz: Wild Plate

Laurel ve blogunu burada bulabilirsiniz: Wild-Plate

nasıl girilir

  1. Bu makalenin yorumlar bölümünde, size neyin ilham verdiği hakkında birkaç kelime yazın. Kişi başına sadece bir giriş!
  2. Yarışma 19 Kasım 2015 Perşembe günü saat 22:00’de (Pasifik Standart Saati) PST’de sona erecektir.
  3. Kazananı 20 Kasım 2015 Cuma günü açıklayacağız.
  4. Kazanan rastgele bir sayı üreteci tarafından seçilecektir.
  5. Bu yarışma sadece 18 yaş ve üzeri kişilere açıktır.
  6. Amerika Birleşik Devletleri dışındaki ülkelerden yarışma kazananları, kendi ülkelerinin yarışma kurallarına tabi olacak ve ek nakliye ücretlerine tabi olabilir.
  7. İYİ ŞANSLAR!

Not: Takip yorumları almak istemiyorsanız, yorum formundaki bildirim alanına tıklamadığınızdan emin olun.

Artık rekabet bitti.

Source link

Leave a Comment

Your email address will not be published.