Oksitlenmiş kolesterol ve Alzheimer hastalığı

Oksitlenmiş kolesterol, normal kolesterolden yüz kat daha zehirli olabilir ve bu da ghee, konserve ton balığı, işlenmiş etler ve parmesan peyniri gibi gıdalarla ilgili ek endişelere yol açar.

Kanda çok fazla kolesterol “uzun zamandır dikkate alınan Alzheimer hastalığını ve nihayetinde Parkinson hastalığını geliştirmek için birincil risk faktörü olarak hareket eder. Çarpıcı otopsi görüntüleri İğnelemek Videomda 0:16’da görebileceğiniz gibi, Alzheimer kurbanlarının serebral arterlerinin, bunama olmayan yaşlı kontrollere kıyasla yağ ve kolesterol ile tıkanmış olduğunu Alzheimer hastalığının bir nedeni olarak oksitlenmiş kolesterol. Ancak “kolesterol doğrudan ihraç kan-beyin bariyeri yoluyla”, bu nedenle beyne doğrudan giremez veya çıkamaz. Ya beyinde çok fazla kolesterol varsa ve ondan kurtulması gerekiyorsa? Bir güvenlik supabı olarak, beyindeki bir enzim kolesterolü oksitleyebilir. Yani bu formda beyinden ve sonunda vücuttan dışarı çıkabilir. Yalnız dikkat edilmesi gereken bir şey var. “Her ne kadar bu gerçek anlamına geliyor beynin bu oksidasyon ürünlerinin aşırı miktarlarını ortadan kaldırabilmesi,” bu iki yönlü bir yol olabilir. “[I]Bunun tersine, toksik miktarlarda oksisterollere izin verebilir [oxidized cholesterol]kan dolaşımında bulunur, beyinde birikir”, yani. diğer yol.

Bu sadece teorik bir endişe değil. Zarif bir çalışma izlemek boyundaki şah damarı tarafından toplanan beyinden kandaki okside kolesterol seviyelerini ölçerek, atardamar yoluyla beyne giren seviyeleri ölçerek aradaki farkı belirleyebilirdiniz. Araştırmacılar, kan dolaşımınızda çok fazla oksitlenmiş kolesterol varsa, bunun olabilmek beyninde biter. Bu bir problem çünkü araştırma gösteriler Oksisterollerin birikmesi “sitotoksik, mutajenik, aterojenik ve muhtemelen kanserojen” olabilir – başka bir deyişle, hücreler için toksik, DNA için toksik ve kalp hastalığına ve muhtemelen kansere de katkıda bulunur. Evet, otopside aterosklerotik plak örnekleri içermek Normal arterlerden 20 kat daha fazla kolesterol, ancak 45 kat daha fazla oksitlenmiş kolesterol içerirler.

Kolesterol oksidasyon ürünleri olmak oksitlenmemiş kolesterolden yüz kata kadar daha patolojik, daha toksik, katkı sadece kalp hastalığına değil, aynı zamanda 2:03’te görebileceğiniz gibi Alzheimer hastalığı da dahil olmak üzere çeşitli farklı majör kronik hastalıklara potansiyel olarak video. Vücudumuzdaki bu oksisterollerin miktarını nasıl azaltabiliriz? Bir yol onları yememektir.

Oksitlenmiş kolesterol bulundu “süt tozu, et ve et ürünleri (balık dahil), peynir, yumurta ve yumurta ürünleri”nde.

“Yakın zamana kadar, anlayışımız… sınır analitik prosedürlerin eksikliği nedeniyle [testing methods] yiyecekleri yeterli hassasiyet ve doğrulukla analiz etmek”, yani şimdiye kadar. 2:39’da görebileceğiniz gibi videooksitlenmiş kolesterol olabilir bulundu tüm hayvansal ürünlerde. Konserve ton balığı şaşırtıcı derecede yüksekti, ancak ghee pastayı alıyor.

Ghee, arıtılmış veya kaynatılmış tereyağı, yaygın olarak Kullanılmış Hint mutfağında. Hazırlama yöntemi, oksitlenmiş kolesterol seviyesini on kat artırıyor gibi görünüyor. Oksitlenmiş kolesterole bu diyet maruziyeti yardımcı olabilir Açıklamak Nüfusun önemli bir kısmı et ve yumurtadan uzak durmasına rağmen, Hindistan alt kıtasının neden bu tür kalp hastalıkları tarafından perişan edildiği. (Bir dizi Hint süt bazlı tatlı da yapılmış ghee ile aynı şekilde.)

Diyette oksitlenmiş kolesterol dır-dir insan kanında kolayca bulunabileceği bir oksitlenmiş kolesterol kaynağı geçmek beyindeki kan-beyin bariyeri. Bu daha sonra beyindeki iltihabı tetikleyebilir ve “hafıza bozukluğu teşhis edilmeden yıllar önce” amiloid birikimini tetikleyebilir. İlk çalışmalar gösteriliyor benimkilerde 3:45’te görebileceğiniz gibi, yemekten birkaç saat sonra kan akışında ani bir artışa neden olan, oksitlenmiş kolesterolü yüksek yemeklerle beslenen insanların kanında oksitlenmiş kolesterol birikmesi videoolmuştur bitmiş Pek çok işlenmiş gıdada bulunan yumurta tozu gibi şeylerle, ancak genellikle bir yemek için oturmazsınız. Sen sahip olmak Bununla birlikte, aynı tür sivri, “düzenli yiyecekler” yemekten. İnsanlara, kolesterol oksidasyon ürünleri (COP’ler) açısından doğal olarak yüksek olan salam ve parmesan peyniri verin ve daha sonra, 4:04’te görebileceğiniz gibi, COP’ler vücutlarında dolaşır. video.

Daha yüksek seviyeler sadece birleşmiş hafif bilişsel bozukluktan muzdarip, ama onlar ilişkili ayrıca Alzheimer hastalığı. “Beyindeki artan oksisterol konsantrasyonları, desteklemek hücre hasarı, nöron nedeni [nerve cell] işlev bozukluğu ve dejenerasyon ve nöroinflamasyona katkıda bulunabilir [brain inflammation] ve amiloidogenez”, amiloid plaklarının oluşumu. Yapabilirsin İğnelemek 4:30’da görebileceğiniz gibi, bir petri kabında inflamatuar genlerin artan ekspresyonu video. Yapabilirsin büyümek insan sinir hücreleri in vitro ve bazı kolesterol üzerine damlar, bu da iltihaplanmada bir yumruya neden olur. Bir bloga göre nöropati.org, Aynı miktarda oksitlenmiş kolesterol eklerseniz, durum daha da kötüleşir. Ayrıca, otopside Alzheimer hastalığının farklı evrelerinde beyin oksisterollerindeki değişikliklere bakarsanız, olabilmek 4:48’de gösterdiğim gibi, kolesterolün üç ana oksidasyon ürününün nasıl oluştuğunu görün. video. seviyeler olmuştur izlemek Alzheimer hastalığı olan beyinlerde önemli ölçüde artış, oksitlenmiş kolesterolün olmak “Alzheimer hastalığının gelişiminin arkasındaki itici güç.”

Hayvansal ürünler ısıya maruz kaldığında kolesterol oksitlenir. Diğerlerinden daha az riskli pişirme yöntemleri var mı? Videomda öğrenin Kolesterol Oksidasyonu Nasıl Azaltılır.

HATIRLANMASI GEREKEN ÖNEMLİ NOKTALAR

  • Kandaki aşırı kolesterol, Alzheimer hastalığının ve muhtemelen Parkinson hastalığının gelişimi için ana risk faktörlerinden biridir.
  • Kolesterol doğrudan kan-beyin bariyerinden dışarı aktarılamasa da, beyindeki bir enzim tarafından oksitlenebilir ve bu formda beyinden çıkabilir. Bununla birlikte, kanda bulunan oksitlenmiş kolesterol, içeri gir beyin bu iki yönlü sokaktan geçer.
  • Bu oksisterollerin birikmesi hücreler ve DNA için toksik olabilir ve kalp hastalığına ve muhtemelen kansere katkıda bulunabilir.
  • Otopside aterosklerotik plak örnekleri, normal arterlerden 20 kat daha fazla kolesterol ve 45 kat daha fazla oksitlenmiş kolesterol içerir; bu, normal oksitlenmemiş kolesterolden 100 kat daha toksik olabilir.
  • Oksisteroller, süt ürünleri, et (balık dahil) ve yumurta dahil olmak üzere hayvansal ürünlerde bulunur ve vücudumuzdaki miktarını azaltmanın bir yolu onları tüketmemektir.
  • Hint yemeklerinde yaygın olarak kullanılan ghee, arıtılmış veya kaynatılmış tereyağı hazırlamak, oksisterol seviyelerini on kat artırıyor gibi görünüyor; bu, Hintlilerin büyük bir yüzdesinin et ve yumurtadan kaçınmasına rağmen, Hindistan alt kıtasında kalp hastalığının neden bu kadar yaygın olduğunu açıklamaya yardımcı olabilir.
  • Beyinde oksitlenmiş kolesterolün varlığı, hafıza bozukluğu teşhis edilmeden çok önce beyindeki iltihabı ve amiloid birikimini tetikleyebilir.

Diyet ve Alzheimer hastalığı hakkında daha fazla bilgi için bakınız:

Videom da ilginizi çekebilir 27HC oksitlenmiş kolesterol, üç meme kanseri gizemini açıklayabilir.

Sağlıkta,

Michael Greger, doktor

Not: Henüz yapmadıysanız, ücretsiz videolarıma abone olabilirsiniz. burada ve sunumlarımı canlı izleyin:Source link

Leave a Comment

Your email address will not be published.