Nazik Beslenme için Yol Gösterici Sorular – Columbia SC Kayıtlı Diyetisyen

Henüz Nazik Beslenme okumadıysanız, bu, sezgisel yemede beslenmenin rolünü araştıran yazdığım bir kitap. Tüm çelişkili ve kafa karıştırıcı beslenme bilgilerinden bunalan biriyseniz veya daha sağlıklı yemek yemek istiyorsanız, ancak yemekle ilişkiniz pahasına değilse, Nazik Beslenme’yi sizi düşünerek yazdım. Umarım bu kitap, yemek ve beslenme konusunda biraz rahatlamanıza yardımcı olur, böylece nasıl yediğiniz konusunda daha güvende hissedebilirsiniz!

Nazik bir diyet için yol gösterici sorular

Bölüm 1 Soruları: Diyetler Neden İşe Yaramaz?

Bu bölüm, diyetlerin neden çalışmadığının arkasındaki bilimi ve psikolojiyi araştırıyor ve diyet döngüsü ve kilo döngüsü kavramlarını tanıtıyor.

 1. Bu bölümü okumadan önce diyeti nasıl tanımlıyordunuz? Ve sonra ? Bu bölümü okuduktan sonra diyetin nasıl göründüğüne dair fikriniz değişti mi?

 2. Kişisel diyet geçmişinizi düşünün. Uyguladığınız diyetlerin sonucu ne oldu? Sonuçları sadece diyetteyken değil, aylar ve yıllar sonra düşünmek için uzaklaştırdığınızda, diyete bakış açınız değişti mi?

 3. Sayfa 26’daki diyet döngüsü tablosunu gözden geçirin. Hayatın bir diyete “bağlı kalmanızı” engellediği bazı yollar nelerdir? Sizinkinden farklı yaşam koşulları olan insanları düşünün. Hayatın, bir diyeti takip etme becerisine müdahale etmesini başka hangi yollarla hayal edebiliyorsunuz?

2. Bölüm Soruları: Sezgisel Yeme

Bu bölüm, sezgisel yeme ilkelerini gözden geçirerek onları dört temaya ayırıyor: diyetleri bırakmak, içsel ipuçlarına uyum sağlamak, tüm yiyecekleri yemek için koşulsuz izin vermek ve vücudunuza nezaketle davranmak.

 1. Sezgisel Yeme’nin 10 İlkesini gözden geçirdikten sonra, yaşamınıza özellikle iyi entegre edildiğini veya yön bulmada usta olduğunu düşündüğünüz bir veya daha fazla ilke var mı? Mücadele etme eğiliminde olduğunuz belirli ilkeler var mı?

 2. Kendinize yemeye izin vermekte zorlandığınız belirli yiyecekler var mı? Kendinize tam izin verme yeteneğinizi etkileyen bu yiyecekler hakkında ne düşünüyorsunuz veya inanıyorsunuz?

 3. Gıda, beslenme ve kilo ile ilgili hangi dış bilgi kaynakları gıda ile ilişkinizi etkiledi?

 4. Burada ve şimdi vücudunuzla %100 rahat olduğunuzu hayal edin. Bu, sezgisel yeme pratiği yapma yeteneğinizi nasıl etkiler? Hangi ilkelerle kendinizi daha rahat hissedersiniz? 1. soruda zor olarak listelediğiniz ilkelerle aynı mı? Ya da belki değil!

Bölüm 3 Soruları: Sağlığı Yeniden Tanımlamak

Bu bölüm, sağlığın nasıl kavramsallaştırıldığını ve yemek kültürünün sağlık tanımımızı nasıl etkilediğini açıklamaktadır. Sizi daha incelikli bir sağlık görüşüne yönlendirir ve sağlığın sizin için ne anlama geldiğini anlamanıza yardımcı olur.

 1. Bu bölümü okuyarak sağlık anlayışınız değişti mi? Eğer öyleyse, nasıl gelişti?

 2. Sağlığın peşinden gitmek/iyileştirmek sizin için bir değer veya hedefse, kendinize nedenini sorun. Daha iyi bir fiziksel ve zihinsel sağlığın hayatınızı değiştireceğini nasıl hayal ediyorsunuz? Yoksa olur muydu?

 3. Sayfa 54’te başlayan Sağlığın Belirleyicilerini gözden geçirin. Dünyanın (veya topluluklarınızın) genel sağlığı üzerinde en büyük etkiye sahip olacak bir değişiklik yapabileceğiniz bir sihirli değnek verildiğini hayal edin. Bu değişiklik ne olurdu?

 4. Popüler bir diyeti veya geçmişte uyguladığınız bir diyeti düşünün. Bu, sosyal veya finansal sağlık gibi sağlığın diğer yönlerini nasıl etkiledi veya etkileyebilir?

4. Bölüm Soruları: Tatlı yemek

Bu bölüm beslenmeyi kavramsallaştırmanın yeni bir yolunu tartışıyor, beslenme ihtiyaçları hiyerarşisini tanıtıyor ve beslenmeyi yumuşak ve esnek bir şekilde entegre etmek için temel yönergeler sağlıyor.

 1. Geçen hafta ne yediğinizi tekrar düşünün. Yediğiniz, lezzetli, doyurucu ve yedikten sonra kendinizi iyi hissettiren 2 veya 3 öğün düşünebiliyor musunuz? Bu yemekler arasında benzerlikler var mı?

 2. Hayatınız boyunca sağlıklı beslenme konusunda aldığınız en güçlü mesajlar nelerdir? Bu mesajlar beslenme ihtiyaçları hiyerarşisi bağlamına nasıl uyuyor? Bu mesajlar işin bazı yönlerine müdahale ediyor mu?

Bölüm 5 Soruları: Kalıcı Değişiklikler Yapmak

Bu bölüm, yeme alışkanlıklarınızda nasıl kalıcı değişiklikler yapabileceğiniz konusunda tavsiyeler sağlar.

 1. Sayfa 98’deki değerler listesini gözden geçirin. Diyet kültürü hangi değerlerle uyumludur? Sezgisel yemeye ne dersiniz? Listelenmeyen değerleri eklemekten çekinmeyin.

 2. Mevcut popüler bir diyeti veya geçmişte uyguladığınız bir diyeti düşünün. Diyet kuralları, bu bölümde tartışılan küçük değişiklikler modeline nasıl uyuyor veya bunlarla kıyaslanıyor?

Bölüm 6 Soruları: Memnuniyet için Yemek Planlaması

Diyetler genellikle ya mümkün olduğunca az yemeye ya da planlarına bağlı kalmaya odaklanarak katı yemek planlamayı öğretir. Bu bölüm, memnuniyet odaklı esnek yemek planlamasına yönelik araçları paylaşmaktadır.

 1. Doluluk ve tatmin arasındaki farkı tartışın. Doyduğunuzu hissettiğiniz, ancak doymadığınız son bir yemek neydi? Memnuniyeti artırmak için yemeğe ne eklenmiş/değiştirilmiş olabilir?

 2. Bu bölümü okumadan önce yemeklerinizi nasıl planladınız? Yemek planlamasında çok fazla yapı olduğunu veya yetersiz olduğunu hissettiniz mi? Bu bölümü okuduktan sonra yemek planlamasında ne gibi değişiklikler yaptınız veya yapmayı düşündünüz?

Umarım bu sorular okumanızdan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olur! Gentle Nutrition’ı sevdiyseniz (veya hey, belki de değil!), Diğer insanların işimi bulmasına yardımcı olduğu için Amazon veya Goodreads’te dürüst bir inceleme bırakırsanız gerçekten minnettar olurum.

Source link

Leave a Comment

Your email address will not be published.