Mevsimsel alerjilere (saman nezlesi) karşı savaşmak için ne yemeli?

Yakup otu alerjisi olan insanlar için günde bir kuruşa mal olan bir gıdanın randomize, plasebo kontrollü, çift kör bir çalışması ne buldu?

Bir “çok diye sordu bağışıklık sistemimizin İlk olarak, yapmalıyız yanıtlamak için istilacılara hızlı ve şiddetli bir şekilde, ancak aynı zamanda hem yanıt süresini hem de ev sahibine verilen ikincil hasarı sınırlar. Anafilaktik şok, yanitanımlanmış “Hızlı bir şekilde ortaya çıkan ve ölümcül olabilen şiddetli alerjik reaksiyon” olarak – örneğin yer fıstığı alerjisi olan bir kişide olduğu gibi ölür birini yedikten sonra – aşırı aktif bir bağışıklık tepkisi örneğidir. kapak tarafı dır-dir sizi enfeksiyon riskine sokabilecek yetersiz bir bağışıklık tepkisi.

Örneğin, şiddetli bir travma geçirirseniz, sadece 1. Seviye bir travma merkezine gitmek yeterli değildir. Sepsis veya kan enfeksiyonundan ölüm önemli bir sorun olmaya devam eder ve “sepsisin gelişimindeki ana faktör, konağın bağışıklık tepkisinin depresyonudur. ağır yaralanmadan sonra” – yani, travma stresinin neden olduğu kendi bağışıklık sistemimizin depresyonu. Araştırmacılar denedi canlandırmak Mayada bulunan bir lif türü olan beta-glukan enjekte ederek travma mağdurlarında bağışıklık fonksiyonu. Deneklerin çoğu araba kazası kurbanıydı, ancak bazıları ateşli silah yarası ve bıçak yarası aldı. Beta-glukan grubu genel olarak daha az sepsisten muzdarip olmakla kalmadı, aynı zamanda kontrol grubundaki neredeyse üç ölümden birine kıyasla beş kat daha az komplikasyon yaşadılar ve ölüm olmadı.

Yetişkinlerde ve çocuklarda bağışıklık fonksiyonunu güçlendirmede besin mayası formundaki oral beta-glukanların rolünden daha önce bahsettiğimi hatırlayabilirsiniz. Beta-glukanlar bu kadar bağışıklığı güçlendiriyorsa, iltihabı artırabilir ve alerjileri daha da kötüleştirebilir mi? Aslında, besin mayası teklif her iki dünyanın da en iyisi, her iki antiye de sahipinflamatuar ve antimikrobiyal yetenekler. Bir yandan maya beta-glukanları, enfeksiyonları önlemek için bağışıklık sistemini harekete geçirirken, diğer yandan inflamatuar reaksiyonları azaltabilirler. Her iki dünyanın doğasının en iyileri göz önüne alındığında, geliştirmek inflamasyonu azaltırken bağışıklık savunması, beta-glukanlar önerildi inflamatuar bağırsak hastalığı gibi inflamatuar durumları tedavi etmek için immünosupresif ilaçların yerine geçer. Bunun Crohn hastalığı veya hidradenitis süpürativa adı verilen başka bir durum için iyi bir fikir olmadığı ortaya çıktı, çünkü işleri daha da kötüleştirebilir, peki saman nezlesi gibi alerjiler ne olacak?

Videomda söylediğim gibi Flashback Friday: Saman nezlesi için en iyi yiyecek (mevsimsel alerjiler)araştırmacılar gerçekleştirillen ağaç poleni ile nazal provokasyon testi, ardından mukus sifonu. Beta-glukan alan denekler, belirli inflamatuar bileşiklerin daha düşük seviyelerine sahipti. Sadece bu keşfe dayanarak, araştırmacılar önerildi beta-glukanlar saman nezlesi olan insanlara yardımcı olabilir, ancak denemeden bilemezsiniz.

Randomize, plasebo kontrollü, çift kör bir çalışma ile karşılaştırıldığında Yaklaşık bir çay kaşığı besleyici maya beta-glukan ile bir ay boyunca plaseboya karşı günlük takviyenin etkileri”, kendilerini yakupotuna “orta” alerjisi olduğunu söyleyen kişilerin fiziksel ve psikolojik sağlık özellikleri üzerinde. Yaban mersini ailesi, saman nezlesinin ana nedenlerinden biridir. 3:02’de görebileceğiniz gibi videosen ne zaman vermek insanlar bir plasebo, pek bir şey olmaz. Buna karşılık, beta-glukan grubu denenmiş semptomlarda ve semptom şiddetinde önemli bir azalma: daha az burun akıntısı, daha az kaşıntılı gözler ve daha az uyku sorunu. Aynı zamanda daha az gergin, daha az depresyon, daha az öfke, daha az yorgunluk, daha az kafa karışıklığı ve daha fazla enerjiye sahip olmalarına şaşmamalı. Sadece bir çay kaşığı besin mayasında bulunan ve günde yaklaşık 5 sente mal olan beta-glukanlar ile geliştirilmiş alerji semptomları, genel fiziksel sağlık ve duygusal refah.

Bu, diyetlerimize besin mayası eklemek için mümkün olan her şeyi yapmanın risklerine karşı faydaları üzerine uzun bir serinin parçasıdır.

Bahsettiğim gibi, oral beta-glukanların besin mayası formundaki rolünü daha önce tartışmıştım. Bu videoları izleyin: Flashback Friday: Stres kaynaklı bağışıklık baskılanmasına karşı en iyi yiyecek ve Yaygın çocukluk çağı enfeksiyonlarını önlemek için en iyi yiyecek.

HATIRLANMASI GEREKEN ÖNEMLİ NOKTALAR

  • Bağışıklık sistemimiz istilacılara hızlı tepki vermeli ve tepki süresini ve bize verilen ikincil hasarı sınırlandırmalıdır.
  • Ölümcül olabilen sepsis veya kan enfeksiyonu gelişimindeki ana faktörlerden biri, yaralanma veya ağır travma stresinin neden olduğu kendi bağışıklık sistemimizin depresyonudur.
  • Araştırmacılar, mayada bulunan bir lif türü olan beta-glukan ile travma mağdurlarında (araba kazaları, ateşli silahlar veya bıçak yaraları) bağışıklık fonksiyonunu artırmayı başardılar; neredeyse her üç kişiden biri kontrol grubunda ölüyor.
  • Besleyici maya gibi besleyici maya, hem anti-inflamatuar hem de antimikrobiyal yeteneklere sahiptir ve enfeksiyonları önlemek için bağışıklık sistemini harekete geçirirken aynı zamanda inflamatuar reaksiyonları azaltabilir.
  • Beta-glukanlar Crohn hastalığı veya hidradenitis suppurativa olan kişiler için tavsiye edilmez, ancak yaklaşık bir çay kaşığı besin mayası ile günlük takviye, yakupotu alerjisi olan kişilerde plaseboya önemli ölçüde fayda sağlamıştır.

İşte bazı potansiyel riskleri tartışan videolar:

Ve bunlar, bazı potansiyel faydaların üzerinden geçmektedir:

Genel olarak alerjiler ve hava yolu iltihabı için başka ne yapabiliriz? Görmek:

Sağlıkta,

Michael Greger, doktor

Not: Henüz yapmadıysanız, ücretsiz videolarıma abone olabilirsiniz. burada ve sunumlarımı canlı izleyin:Source link

Leave a Comment

Your email address will not be published.