Makrobesinler nelerdir? Karbonhidratları, Yağları ve Proteini Anlamak — Kayıtlı Diyetisyen Columbia SC

Makrobesinler nelerdir?

Makrobesinler, vücudunuza enerji (aka kalori) sağlamak için parçalanan gıdalardaki besinlerdir. Gıdalardaki üç makro besin, karbonhidratlar, yağlar ve proteinlerdir. Teknik olarak alkol de vücuda enerji sağladığı için bir makrobesindir, ancak bariz nedenlerden dolayı ilk üç makrobesine dahil değildir ve bunu bu makalede tartışmayacağız 🙂

İnsanlar fotosentez yapmaz. Benzin depomuzu doldurmuyoruz veya pilleri takmıyoruz. Yemek yeriz ve vücudumuz nefes almak, yürümek, konuşmak, düşünmek ve tüm günlük faaliyetlerimizi yapmak için bu şekilde enerji alır. Makrobesinler, vücudunuza enerji sağlayan bileşiklerdir. Sindirim sırasında kan dolaşımına emilen ve nihayetinde işlerini yapabilmeleri için hücrelere dağıtılan daha küçük birimlere ayrılırlar.

“Makro” terimi, büyük anlamına gelir; bu, bu besinlere büyük miktarlarda ihtiyaç duyulduğu ve daha büyük kimyasal bileşikler olduğu anlamına gelir. Bu, aynı zamanda önemli olan, ancak insan işleyişi için daha küçük miktarlarda gerekli olan vitaminler ve mineraller gibi mikro besinlerle çelişir. Ek olarak, makro besinlerin enerjiye dönüştürülmesi için çeşitli metabolik reaksiyonlarda ve diğer bedensel süreçlerde mikro besinlere ihtiyaç duyulurken, vücuda enerji sağlamak için parçalanmazlar.

Makrobesinler nelerdir: karbonhidratlar

Karbonhidratlar vücut için ana yakıt kaynağıdır. Monosakkaritlere – glikoz, fruktoz ve galaktozu içeren basit şekerlere (bunlar genellikle bir araya toplanır ve glikoz denir) ayrılırlar. Gıdalarda bulunan üç ana karbonhidrat türü vardır: şekerler, nişastalar ve lif. Karbonhidrat içeren gıdaların çoğu bu üç elementin bir kombinasyonunu içerir. Ayrıca, lifin vücuda enerji sağlamak için parçalanmayan bir karbonhidrat türü olduğunu, ancak sindirime yardımcı olmak, sağlıklı kan şekeri seviyelerini desteklemek ve tokluğu teşvik etmek gibi başka önemli roller oynadığını da belirteceğim.

Karbonhidratlar, beyninizin kullanabileceği tek yakıt kaynağı da dahil olmak üzere vücudun ana yakıt kaynağıdır. Teknik olarak, vücudunuzun, yeterli karbonhidrat yokluğunda beyninizin kullanabileceği enerjiyi üreten ketoz yoluyla acil bir yakıt kaynağı vardır. İyi bir şey çünkü aksi halde çok uzun süre yemek yemezseniz veya düşük karbonhidratlı bir diyet uygularsanız beyin ölümü gerçekleşir! Ancak, bir destek olmak sizi açlıktan ve ölümden korumak için tasarlanmış bir sistemdir ve kas kütlesi kaybı, baş ağrısı, yorgunluk, mide bulantısı, kramplar ve ağız kokusu/vücut kokusu gibi yan etkileri vardır. Karbonhidratlar çok gerekli olduğundan, yetersiz karbonhidrat alımının yan etkilerini yaşamak için ketoza girmeniz gerekmez. Yeterli karbonhidrat yememek, vücudunuz dahili yakıt deposunun azaldığını bildirdiğinde konsantrasyon güçlüğü, yorgunluk, kaygı, ruh hali değişimleri (merhaba askısı) ve aşırı açlığa neden olabilir.

Karbonhidratlar aşağıdaki gıdalarda bulunur*:

  • Tahıllar – unla yapılan her şey (ekmek, makarna, unlu mamüller, tortillalar, tahıllar, krakerler, simit vb.), pirinç, kinoa, yulaf, mısır, darı, teff, arpa, karabuğday vb.

  • Fasulye ve baklagiller – siyah fasulye, nohut, mercimek, tereyağlı fasulye, barbunya vb.

  • Nişastalı sebzeler – patates, tatlı patates, kış kabağı, yaban havucu vb.

  • Süt ve yoğurt

  • Meyve

  • Sofra şekeri ve diğer tatlandırıcılar (yani akçaağaç şurubu, bal, agav vb.)

  • Nişastalı olmayan sebzeler – domates, kabak, marul vb. gibi nişastalı olmayan sebzeler. içermek çok az miktarda karbonhidrat ve çoğunlukla lif, ancak onları buraya ekleyeceğim

Source link

Leave a Comment

Your email address will not be published.