Liken planus için topikal aloe vera jeli

Aloe vera’yı asla yutmamalıyız, ancak onu topikal olarak kronik inflamatuar otoimmün hastalık için kullanmak steroidlere kıyasla nasıldır?

liken planus dır-dir ağzımızın içi gibi tipik olarak nemli zarlarımızın kronik bir otoimmün hastalığıdır, ancak aynı zamanda etkilemek “deri, saç, tırnaklar ve cinsel organlarımız” gibi diğer vücut yüzeyleri. O kadar nadir değil. Prevalansı %1 civarındadır, bu da onu diş kliniklerinde en sık görülen durumlardan biri yapar.

Mevcut tedaviler iyileştirici değil, ağrıyı gidermeyi amaçlayan palyatiftir. Steroidler, antibiyotikler, kemoterapi ve cerrahi denedik ve hiçbiri özellikle etkili görünmüyor. Yani palyatif ağrı kesici için bile harika seçeneklerimiz yok, bu yüzden böyle bir vaka raporu böyle. heyecan verici: Sonrasında içerken günde iki ons aloe vera suyu ve aloe’yi topikal olarak uygulayarak, videomda 0:46’da kendiniz görebileceğiniz bir gelişme oldu Aloe Vera jeli liken planus için en iyi tedavi midir?. Tedavi edilen bu tip vakalar LED’ler gibi başlıklarla gazete makalelerineLiken planus için bir çare olarak Aloe Vera.“Ama yuttu oral aloe vera bir “iksir mi yoksa zehir mi?” “Aloe’nin dahili kullanımı akut hepatite”, karaciğer iltihabına ve elektrolit dengesizliklerine neden olabilir ve kesinlikle aloe enjekte etmemelisiniz, çünkü “insanlara aloe enjekte edildikten sonra ölümler meydana geldi, ancak oral kullanımı da önerilmez”.

Bu dır-dir esas olarak dava nedeniyle raporlar aloe kaynaklı hepatit. İronik olarak, aloe “dır-dir sunmak detoksifiye edici bir ürün olarak”, ancak aslında karaciğere zarar verebilir. Örneğin bir vakada karaciğerini korumaya çalışan bir adam hastaneye kaldırıldı. Yine de aloe olduğunu nereden biliyoruz?

Bitki kaynaklı olduğu varsayılan karaciğer hasarının değerlendirilmesi dır-dir zor, çünkü karaciğerinize zarar verebilecek yüzlerce şey var. 2:01’de görebileceğiniz gibi videoen dır-dir Bir doktor olarak bitkiyi suçlamadan önce diğer nedenleri dışlamak için gözden geçirmeniz gereken uzun bir kontrol listesi. Bir çeşit viral hepatitiniz veya başka bir karaciğer enfeksiyonunuz var mı? Veya çeşitli ilaçlar, toksinler veya hastalıklardan biri neden olmuş olabilir mi? Belki karaciğer hasarına bu diğer şeylerden biri neden olmuş olabilir ve sorunun aloe içtikten sonra başlaması sadece bir tesadüftü. Nasıl bilebiliriz? Nedenselliği kanıtlamaya çalışırken, altın standart dır-dir pozitif yeniden maruz kalma testi. İlaca bağlı karaciğer hasarını şu şekilde teşhis edebilirsiniz, örneğin: Karaciğer iltihabı kaybolur ilacı kaldırdığınızda ve ilacı tekrar eklediğinizde yeniden ortaya çıktığında, bu açıkça “içerdiği riskler nedeniyle nadiren yapılır”. Aloe için yayınlanan bir yeniden meydan okuma vakası oldu mu? Evet. 2:45’te görebileceğiniz gibi videoaloe kaynaklı toksik hepatit sonra tekrar patladı Dur sonra tekrar aloe yemeye başlayın.

Aloe tüketimi de ilişkili tiroid fonksiyon bozukluğuna. Liken planuslu bir kadın günde 2 çay kaşığı aloe vera suyu yutmaya başladı. “Gereksiz yere yorgun” hissetmeye başladı ve laboratuvar testleri tiroid fonksiyonunun düşük olduğunu gösterdi. Ancak aloe’yi durdurduktan sonra iyileşti ve tiroid fonksiyonu normale döndü. Bununla birlikte, yutmak yerine, liken planusa yardım etmek için aloe’yi ağzında çalkalar ve sonra tükürürse ne olur? Harika bir soru. Test edilene kadar bunu bilmiyorduk.

Randomize, çift kör, plasebo kontrollü bir çalışmada 54 hasta rastgele sekiz hafta boyunca topikal aloe vera jeli veya plasebo jeli alın. Aloe grubunun yüzde seksen biri, plasebo grubundaki sadece yüzde 4’e kıyasla düzeldi. “Ayrıca, AV ile tedavi edilen iki hasta [aloe vera]… tam klinik remisyona sahipti. Nadirdir. Liken planusun kronik bir hastalık olarak kabul edildiğini unutmayın. Yine de birkaç hafta aloe uyguladıktan sonra, benim testimde 3:51’de görebileceğiniz gibi aşındırıcı lezyonlar kayboldu. video.

ne söylersin ile karşılaştırıldığında steroid merhem için? Topikal aloe vera jelinin daha üstün olduğu bulundu – steroidlerden daha etkili ve benim raporumda 4:05’te görebileceğiniz gibi iki haftada önemli bir farka neden oldu. video. Böylece, “kortikosteroidler vardır hala altın standart olan aloe vera, özellikle hiçbir yan etkisi olmaksızın umut verici sonuçlar verir. [when applied topically] kortikosteroidlerin çeşitli yan etkileri ile ilgili olarak.

Bu … için Oral Ancak liken planus. Aloe vera jelinin vücuttaki etkinliğine ne dersiniz? tedavi cinsel organların liken planusu? « Vulvar liken planus dır-dir oldukça yaygın, nüfusun %1-2’sini etkiliyor. Ve vulvar liken planusun tedavisi daha da zor olabilir. “Alevlenmeler ve kısmi remisyonlar var ama remisyon tamamlama eğilimi yok.” Gerçekten de, araştırmacıların plasebo grubunda buldukları şey budur. 4:45’te görebileceğiniz gibi videoBir kadın vardı iyi bir yanıt, ancak çoğu yanıt alamadı veya çok az yanıt aldı. Bununla birlikte, aloe vera jeli uygulayanların onda dokuzu yanıt verdi ve bir kadın tam klinik remisyona sahipti. Araştırmacılar, aloe vera jelinin “vulvar liken planusun remisyonu için güvenli ve etkili bir tedavi” olduğu sonucuna vardılar.

Aloe, tansiyon, iltihaplı bağırsak, yara iyileşmesi ve yanıklar için etkili midir? Büyük soru! Öğrenmek için videoyu izleyin. Ayrıca ilginizi çekebilir:

Liken planustan daha önce bahsetmiştim. Doğrulamak için Diyet ve liken planus daha fazlası için.

HATIRLANMASI GEREKEN ÖNEMLİ NOKTALAR

  • Kronik bir otoimmün hastalık olan liken planus için mevcut tedaviler, iyileştirici olmaktan çok palyatiftir. Steroidler, antibiyotikler, kemoterapi ve cerrahinin özellikle etkili olduğu gösterilmemiştir.
  • Bir vaka raporu, günde iki ons aloe vera suyu içtikten ve aloe’yi topikal olarak uyguladıktan sonra iyileşme görüldüğünü, ancak aloe’nin dahili oral kullanımının karaciğer iltihabına, elektrolit dengesizliklerine ve akut hepatite neden olabileceğini ve enjeksiyonun ölüme neden olabileceğini iddia etti.
  • Aloe “detoksifiye edici bir ürün olarak tanıtılsa da” karaciğer hasarına neden olabilir. Testlerde, aloe ile indüklenen toksik hepatit, aloe alımını durdurup yeniden başlattıktan sonra tekrar arttı.
  • Aloe tüketimi ayrıca tiroid fonksiyon bozukluğu ile ilişkilendirilmiştir.
  • Randomize, çift kör, plasebo kontrollü bir çalışma, sekiz hafta boyunca topikal aloe vera jeli alan aloe grubundaki liken planuslu katılımcıların %81’inde, gruptaki sadece %4’e kıyasla iyileşme buldu. Ve liken planus kronik bir durum olarak kabul edilse de, birkaç hafta aloe uygulamasından sonra aşındırıcı lezyonlar kayboldu.
  • Topikal aloe vera jelinin steroid merhemden daha etkili olduğu ve “kortikosteroidlerin çeşitli yan etkilerine kıyasla” hiçbir yan etkisi olmadığı gösterilmiştir.
  • Aloe vera jelinin ayrıca vulvar liken planusun remisyonunu güvenli ve etkili bir şekilde indüklediği de gösterilmiştir.

Diğer topikal alternatif tedavilerle ilgileniyor musunuz? Görmek:

Sağlıkta,

Michael Greger, Dr.

Not: Henüz yapmadıysanız, ücretsiz videolarıma abone olabilirsiniz. burada ve sunumlarımı canlı izleyin:Source link

Leave a Comment

Your email address will not be published.