Kirazlar ekşi midir? – Sağlıklıgıdaforliving.com

süresi doldu

Meyve, sağlıklı ve dengeli beslenmenin önemli bir parçasıdır. Bununla birlikte, bazı meyveler kategorisine girer. asidik yiyecek. asitli yiyecekler düşük pH’a sahiptirler, bu da onları gastritli insanları rahatsız eder. Kirazları tek seferde çok miktarda tüketirseniz sağlığınıza zarar verebilir.

Lafı fazla uzatmadan, kirazların sağlığımızı nasıl etkilediğini ve onlardan gerçekten uzak durmamız gerekip gerekmediğini öğrenelim.

Kirazlar ekşi midir?

Genellikle meyvelerin pH’ı 7’nin altında olduğunda asidik meyvelerdir. pH’ları 7’den büyük olduğunda alkalidirler veya yüksek alkali meyveler. o kadar çok arasında asitli yiyeceklerHangi meyvelerin asidik bir pH’a sahip olduğunu ve hangi meyvelerin kategorisine ait olduğunu bilmek önemlidir. alkali gıda.

Yaban mersini, üzüm, elma, şeftali, ananas, ahududu, kiraz gibi meyvelerin pH aralığı 3 ila 4 arasındadır. asitli yiyecekler. sorunun cevabı “Kiraz ekşi mi”, onlar için “evet” olurdu.

Kirazların pH’ı nedir?

Kirazlar, onlara asidik özelliklerini veren 3 ila 4 pH aralığına sahiptir.

Kirazlar neden ekşidir?

Kirazlar, onları ekşi yapan farklı içerik türleri içerir. Bu bileşenler nelerdir? Hadi bulalım.

Kiraz 7 mg C vitamini içerir ve vişne 10 mg C vitamini içerir. 100 gr tatlı kirazda 0.2 mg pantotenik asit vardır. Tart kirazları 0.1 mg pantotenik asit içerir. Tatlı ve ekşi kirazlar sırasıyla 0,2 mg ve 0,4 mg niasin içerir.

Tatlı kirazlarda 64 IU A vitamini vardır. Öte yandan, vişnelerde 1283 IU A vitamini vardır. Lutein ve zeaksantin hem tatlı hem de vişnede aynı miktarda bulunur, 85 μg.

İçindekiler 100 g kirazdaki miktar
C vitamini Tatlı kiraz – 7mgVişne – 10mg
pantotenik asit Tatlı kiraz – 0,2 mg Vişne – 0,1 mg
Niasin Tatlı kiraz – 0,2 mg Vişne – 0,4 mg

Kiraz çeşitleri ve asitlikleri

Kirazlar zevklerine göre başlıca iki çeşittir. Bu kategoriler vişne ve vişnedir. Onlara bir göz atalım.

Kirazlı pasta

Doğal olarak daha düşük şeker konsantrasyonuna sahip oldukları ve oldukça sulu oldukları için, bazen “ekşi” kirazlar olarak adlandırılan tart kirazlar, taze yenildiğinde oldukça iştah açıcı olabilir.

Piyasada yaklaşık 300 çeşit taze vişne çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan bazıları Early Richmond, English Morello, Meteor, North Star ve Montmorency’dir.

Tatlı kirazlar

Tatlı kiraz çeşitleri de farklı türlerdedir. Mevcut tatlı kiraz çeşitlerine daha yakından bakalım. Bing, Chelan, Rabbits, Rainier, Tulare ve Lambert, mevcut tatlı kiraz çeşitlerinden bazılarıdır.

Kiraz gıda ürünleri

Kirazlardan farklı türde yiyecekler yapılır. Kirazlar, özellikle tatlılar ile el ele giden tatlı meyvelerdir. Gelin tart ve tatlı kirazlardan yapılabilecek tatlılara bir göz atalım.

Tart Kiraz Tatlıları

Erken Richmond reçel, jöle ve turta yapmak için kullanılır. Turtalar için İngilizce Morello ve Meteor kullanılır. Montmorency ve North Star da asitlikleri nedeniyle turtalar için en iyisidir.

tatlı kiraz tatlıları

Tatlı kirazlar, Kara Orman Pastaları gibi pasta kremaları ve kekler yapmak için kullanılabilir. Tatlılar için kullanılan kiraz çeşitleri Bing, Chelan, Rainier, Lapins, Lambert, Tulare vb.’dir.

Kirazlar asit geri akışına neden olur mu?

eğer varsa asit reflü sendromu, o zaman kiraz yemeyi iki kez düşünmelisiniz. bir şans var vişne suyu ve kirazların kendileri mide ekşimesini tetikleyebilir ve asit reflü.

Kirazlar genellikle sizin için harika olsa da, kirazların her çeşidi kirazı olanlar için uygun değildir. asit reflü.

Aşırı tüketin vişne suyu tetikleyebilir asit reflü. Tatlı kirazlar daha iyidir asit reflü aşırı ekşi veya ekşi kirazlardan daha iyidir. Yine de, vişne suyu acı çekenler için bütün meyveden çok daha kötüdür. asit reflü.

asit reflü ne demek?

olarak bilinen durum asit reflü mide asitleri yemek borusu ve boğaz bölgesine geri döndüğünde oluşur. asit reflü Genellikle gastroözofageal hastalık olarak bilinen hastalık, tekrarlayan epizodlarla sonuçlanır. asit reflü (GERD).

İki ila üç olay asit reflü kişide hastalık varsa haftalık olarak ortaya çıkabilir. Bunun en yaygın nedenlerinden biri yemek borusundaki anormalliktir. Asit gibi mide içeriği boğaza geri akar ve boğaz astarının iltihaplanmasına neden olur.

Her çeşit kiraz müstahzarı asit reflüyü daha da kötüleştirir mi?

Kirazlar asit oluşturur mu? Kirazlar yaratmayacak asit reflü Eğer durumunuz yoksa ve sağlıklılarsa meyve genel olarak tüketilmelidir. Sizi rahatsız eden kronik bir hastalığınız varsa asit reflü Haftada en az iki kez aç karnına kirazlardan kaçınılmalıdır.

Ayrıca kirazlar aktif olarak savaşmadıkları için asit reflüonları yemek yardımcı olmaz asit reflü yok olmak.

Yine de, asit reflü Hastalar her şeyin kiraz olmadığını bilmeli ve Kiraz ürünler aynı.

Orta derecede taze tatlı kiraz yemek, semptomların hafifletilmesine yardımcı olabilir. asit reflü mide sıvılarının yükselmesine neden olmadığı sürece hastalık. vişne suyu ve asit reflüsü çekiyorsanız, ekşi veya ekşi vişne midenizi rahatsız edebilir.

Daha çok tart veya Ekşi kirazlar yerseniz, reflü olma olasılığınız o kadar artar, bu da alım ve hastalık orantılı olduğu anlamına gelir.

SSS

1. Neden bazı kirazlar ekşi veya ekşidir?

Malik asithangi verir Ekşi kirazlar kendine özgü ekşi tadı, daha yüksek konsantrasyonlarda bulunur. meyve. Onlar sahip Malik asit içerik yüzde 1,2’den yüzde 1,9’a.

2. Kirazlar sitrik asit içerir mi?

Sitrik asit birçok meyvede bulunur ve kiraz da bunlardan biridir. Ananas, ahududu ve diğer birçok asidik meyve içerir. sitrik asit. Sitrik asit birçok asit içeren bir asittir. sağlık yararları.

3. Kirazlar ekşi midir?

Hayır, kirazlar ekşi değildir. Onları asidik yapan asidik bileşikler içerirler.

Çözüm

Sonuç olarak kirazlar, onları sağlığımız için faydalı kılan birçok antioksidan içerebilir. Ancak sağlık sorunları olan kişilerde asit reflü ve mide ekşimesi çok fazla turta tüketmeden önce dikkatli olmalı veya Ekşi kirazlar. Genel olarak, aşırı asitliğin olduğu sonucuna varmak güvenlidir. Ekşi kirazlar için iyi değil belirli sağlık etkileri olanlar.

Source link

Leave a Comment

Your email address will not be published.