Karides, pancetta ve biber yağı ile makarna

Burada olup biten karmakarışık kültürler sizi korkutmasın. Bu tarif, gevrek biber yağı ve pancetta’nın korkak karakterini kutluyor. Kaparilerin asit dokunuşu, Çin yemek şarabının tatlılığını dengeler. Her şeyin bir nedeni var!

Ayrıca lezzetli dokular var! Tatlı lahana, yumuşak ve sulu karides ve çıtır arpacık ve pancetta. Çok lezzetli bir kombinasyon ve yapması gerçekten çok kolay. Bu, neyin geleneksel olduğu konusunda endişelenmek yerine eğlenebileceğiniz tariflerden biri.

Baharat ipucu: Daha fazla ısı istiyorsanız, kuru pul biber, daha fazla asit istiyorsanız ekstra kapari ekleyebilirsiniz. Tuzlular için tuz!

En sevdiğiniz makarnayı kullanın, hatta bir Asya eriştesi bile kullanabilirsiniz. Ben bu soslu uzun makarnayı tercih ediyorum ama sizde ne varsa onu kullanın!

2 için

İçindekiler

150 gr karides pirzola

150-200 gr makarna

50 gr ince dilimlenmiş pancetta

1 diş sarımsak ezilmiş ve ince dilimlenmiş

1/4 su bardağı ince doğranmış taze soğan

1 çay kaşığı dilimlenmiş biber

1/4 fincan Çin yemek şarabı

1,5 su bardağı ince dilimlenmiş Toskana lahanası

1 çay kaşığı biber yağı

1 tepeleme çay kaşığı ince kıyılmış kapari

1 çay kaşığı sızma zeytinyağı

Servis için kızarmış arpacık soğanı ve parmesan

talimatlar

Seçtiğiniz makarna için kaynatmak için tuzlu su getirin. Makarnayı paketindeki talimatlara göre pişirin, süzmeden önce 1/2 su bardağı makarna suyunu ayırın.

Orta-yüksek ısıda geniş, yüksek kenarlı bir tava yerleştirin ve tava hala soğukken pancetta ekleyin.

Pancetta çıtır çıtır olduğunda, yağlı tavaya sarımsak, biber ve taze soğanı ekleyin ve sadece kokulu olması için 30 saniye soteleyin.

Karidesleri ekleyin ve aromalı yağa atın. Her iki tarafta yaklaşık 1 dakika pişirin ve şarabı ekleyin. Cızırdamalı ve en önemlisi hızla buharlaşmalı, bu olurken karidesleri 30 saniye karıştırın.

Lahana ve biber yağı ekleyin ve soluncaya kadar fırlatın. Makarna, kapari ve zeytinyağını karıştırın. Kuru görünüyorsa makarna suyunu azar azar ekleyin. Biraz küstah ve nişastalı su istiyorsun, bunu yaratmana yardımcı olacak. Bir araya getirmek için yeterince ekleyin.

Tatlandırın ve baharatı ayarlayın. Çıtır arpacık soğanları ve parmesan ile süsleyip servis yapın.

HH. X

sağlıklıavcı@gmail.com

sağlıklıavcı@gmail.com

Bu alanda biyografik bilgilerinizi görüntüleyebilirsiniz. Sadece ziyaret edin Kullanıcılar > Profiliniz > Biyografik bilgiler

Source link

Leave a Comment

Your email address will not be published.