Karabiber zerdeçal: ne için ve nasıl alınır

Tarihçiler toplandı kanıt insanların olduğunu gösterenuzun zamandır ve dünyanın her yerindenotları sıklıkla sofistike şekillerde kullanmışlardır. Örneğin kınakına kabuğundan elde edilen kinin, hastalık tanımlanmadan çok önce sıtma semptomlarını tedavi etmek için kullanıldı ve sıradan bir aspirin tabletinin ham maddeleri, uzun yıllardır popüler bir ağrı kesici oldu. tabletler. makine imalatı. Aslında, bugün birçok farmakolojik ilaç sınıfı, yerli halkların geleneksel ilaçları ve halk bilgisi üzerine orijinal olarak keşfettiğimiz bir prototip doğal ürünü içerir.

Güney Asya’da adhatoda adı verilen bir bitkiitibaren adu “keçi” anlamına gelen ve toda “dokunma” anlamına gelir çünkü çok acıdır, keçiler bile yemezsolunum yollarımızı açmaya yardımcı olan bileşiklere sahiptir. Adhatoda çayı, yaprakları karabiber ile aşılanmış, geleneksel olarak astımı tedavi etmek için kullanılır. Çayın neden bu bitkiden yapıldığını anlayabiliyorum, ama neden karabiber ekliyorsunuz? 1928’de bilim adamları keşfetti Güney Asyalıların zaten bildiği şey: biber ilavesi, adhatoda bitkisinin yapraklarının anti-astmatik özelliklerini arttırır.

Neden Zerdeçallı Karabiber?

Köri tozuna kendine özgü altın rengini veren Hint baharatı zerdeçal o kadar faydalıdır ki Daily Dozen her gün en az çeyrek çay kaşığı tüketilmesini önerir. Neden karabiber ile ilişkilendirin?

Ana aktif maddeler

Zerdeçaldaki kurkumin

Baharat zerdeçalının yaklaşık %5’i, zerdeçalın parlak sarı renginden sorumlu olan kurkumin adı verilen aktif bir bileşikten oluşur.

Karabiber Piperin

Karabiber ağırlığının yaklaşık yüzde 5’i birleştirmek piperine, baharata keskin aromasını veren bir bileşik. Piperin, ilaç metabolizmasının güçlü bir inhibitörüdür. Karaciğerimizin yabancı maddelerden kurtulma yollarından biri, daha kolay atılabilmesi için onları suda çözünür hale getirmektir. Ancak bu karabiber molekülü bu işlemi engeller.

Zerdeçal ve karabiber nasıl birlikte çalışır?

Zerdeçal tükettikten sonraki bir saat içinde, kan dolaşımımızdaki kurkumin seviyesinde küçük bir artış elde ederiz. Karaciğerimiz aktif olarak ondan kurtulmaya çalıştığı için büyük bir artış görmüyoruz. Sadece çeyrek çay kaşığı karabiber almak bu süreci bastırır mı? Etkisinde. Sadece biraz karabiber ekleyerek kurkuminin biyoyararlanımı çizilmiş videomda daha ayrıntılı olarak açıkladığım gibi %2000 arttı Kurkuminin biyoyararlanımını artırın. Küçük bir tutam biber bile – çay kaşığının 1/20’si – kurkumin seviyelerini önemli ölçüde artırabilir. Ve tahmin edin köri tozunda zerdeçal dışında yaygın olarak kullanılan içerik nedir? Karabiber.

Zerdeçalın Faydalarını Artırmanın Diğer Yolları

Zerdeçal kökü zerdeçal kökünün bütün gıda formundaki kurkumini, ister taze ister kuru toz halinde tükettiğimizde, pigmentin emilimi de uyarılır. Zerdeçal kökünde ve zerdeçal tozunda bulunan doğal yağlar, geliştirmek kurkuminin biyoyararlanımı yedi ila sekiz kez. Ek olarak, yağ ile tüketildiğinde, kurkumin, lenfatik sistem yoluyla doğrudan kan dolaşımına emilebilir, böylece karaciğeri kısmen atlayabilir.

Hindistan’da, zerdeçal yemek pişirmede yaygın olarak bu şekilde kullanılır.yağ ve karabiber ile. Şaşırtıcı! Ne yazık ki, geleneksel bilgileri, pratik olarak saf tereyağı olan ghee ile onları kesinlikle başarısızlığa uğrattı. Olabilir Açıklamak Diyetlerindeki tüm zerdeçallara rağmen Hindistan’da nispeten yüksek kalp hastalığı oranları.

Zerdeçal ne için kullanılır?

Zerdeçalı Daily Dozen’ıma girecek kadar sağlıklı yapan nedir?

  • Ülseratif Kolit Tedavisi: Kurkumin umut verici ve güvenli bir ilaç gibi görünüyor – hiçbir yan etki bildirilmedi – sessiz ülseratif kolitli hastalarda remisyonun sürdürülmesi.
  • Lupus tedavisi: Çeyrek çay kaşığı zerdeçal için etkili olduğu gösterilmiştir. kontrol edilemeyen lupus nefriti (SLE) tedavisi.
  • Osteoartrit tedavisi: Zerdeçal, antienflamatuarlardan ve ağrı kesicilerden daha iyi veya daha iyi çalışabilir. diz osteoartriti tedavisi.
  • Ameliyattan sonra iyileşmeyi hızlandırın: Ameliyattan sonraki haftalar içinde, kurkuminin aşağıdakilere yol açtığı gösterilmiştir. ağrı ve yorgunlukta dramatik azalma.
  • Alzheimer tedavisi: Günde bir çay kaşığı zerdeçal etkili ve güvenli olabilir. Alzheimer hastalığı olan hastalarda demansın davranışsal ve psikolojik semptomlarının tedavisi.
  • Kanserle savaş: Kurkumin yeteneği vardır tümör hücrelerini öldür normal hücreler değil Ek olarak, birçok hücre ölüm mekanizmasını aynı anda etkileyebildiği için kanser hücreleri, çoğu kemoterapide olduğu gibi kurkumin kaynaklı hücre ölümüne karşı kolayca direnç geliştiremeyebilir.
  • Endotel fonksiyonunu iyileştirin: için kurkumin etkinliği endotel fonksiyonunu uyarmak egzersizle elde edilenle karşılaştırılabilir. Bu nedenle, menopoz sonrası kadınlarda düzenli kurkumin alımı kardiyovasküler hastalığa karşı koruyucu bir önlem olabilir.
  • Prediyabetiklerde diyabetin önlenmesi: Kurkumin takviyesi alan grupta prediyabet teşhisi konan kişilerin randomize, çift kör, plasebo kontrollü bir çalışmasında, hiçbirinde tam gelişmiş diyabet yoktu dokuz ay sonra. Grupları, açlık kan şekeri, glikoz toleransı, hemoglobin A1C, insülin duyarlılığı, pankreas insülini üreten beta hücre işlevi (iki farklı şekilde ölçülmüştür) ve insülin duyarlılığında önemli bir iyileşme gördü. Ya zaten diyabetiniz varsa? Aynı faydalı etkiler ve dozun bir kısmında.
  • Enflamatuar göz koşullarının tedavisi: Konjonktivitten (pembe göz) üveite, Hodgkin dışı lenfomanın düşük dereceli formuna kadar, zerdeçal kendini gösterir. dramatik anti-inflamatuar etkiler.

Zerdeçalın yan etkileri nelerdir?

Zerdeçal ile yemek yapmayı seviyorum ve özellikle hamilelik döneminde kurkumin takviyesi almak yerine günlük rutinimize bu şekilde dahil etmenizi öneriyorum.

safra taşları

Safranın durgunluğunu önleyen safra kesesinin %50 kasılmasını sağlamak yaklaşık 40 miligram sürer. Safra kanalınızı tıkayan bir taşınız varsa ve safra kesenizin sert sıkışmasına neden olan bir şey yerseniz, ağrıdan yıldızları görebilirsiniz! Safra kanalı tıkanıklığı olan hastalar, kurkumin tüketme konusunda dikkatli olmalıdır, ancak diğer herkes için bu sonuçlar, kurkuminin aslında safra kesesinin boşalmasına neden olabileceğini ve böylece safra taşı oluşumu riskini azaltabileceğini düşündürmektedir. kanser. .

Böbrek taşı

Çok fazla zerdeçal böbrek taşı riskini artırabilir. Baharat, kalsiyum ile bağlanabilen ve tüm böbrek taşlarının yaklaşık dörtte üçünden sorumlu olan çözünmeyen kalsiyum oksalat oluşturabilen çözünür oksalatlarda yüksektir. Böbrek taşı oluşturmaya yatkın olanlar, zerdeçal alımını günde bir çay kaşığı ile sınırlamalıdır.

Günlük ne kadar zerdeçal ve karabiber almalısınız?

Mutfak dozlarının birkaç dezavantajı ve sayısız potansiyel sağlık yararı ile, zerdeçalı günlük diyetinize dahil etmenin yollarını bulmaya çalışmanızı öneririm. Diyetimin bir parçası olarak her gün en az çeyrek çay kaşığı zerdeçal tüketmenizi öneriyorum. günlük düzine Ekstra bir tekme ve ekstra sağlık faydaları için yemeklerinizi karabiberle kontrol edin ve tatlandırın.

Karabiber ile zerdeçal nasıl alınır

Bu baharatları en sevdiğiniz çorbalara ve güveçlere eklemeniz yeterlidir. Ayrıca altın zerdeçallı smoothie yapmak için muz ve kaju fıstığı ile karıştırılabilirler. İşte hem zerdeçal hem de karabiber içeren favori tariflerimden ikisi:

Çözüm

Gıda sinerjisi konusunu daha önce aşağıdaki gibi videolarda ele almıştım. Elmalar ve portakallar: diyet çeşitliliği ve Anti-inflamatuar bahçe çeşidiBu etkileşimlerden bazılarından yararlanmak için farklı bitkisel gıdaları yemenin önemini vurgulayarak.

Karabiberin mekanizması bana greyfurt hikayelerini hatırlatıyor (Greyfurt yerseniz doktorunuza söyleyin) ve brokoli (en iyi detoks). Bir tanıklığı bitki gücü!

Aspirinin analjezik özelliklerinden kısaca bahsettim. Bitki krallığında doğal olarak bulunduklarını biliyor muydunuz? Görmek Bitkisel Gıdalardaki Aspirin Düzeyleri.

Belirli koşullar altında, geleneksel tıbbın bilgeliği inanılmaz görünüyor. domates etkisi. Gördüğünüz gibi tehlikeli de olabilir. liderliği al. Bilim için çok şükür!

En son zerdeçal araştırmalarıyla ilgili tüm videolarımız için sayfamızı ziyaret edin. Zerdeçal Konu Sayfası.

Sağlıkta,

Michael Greger, doktorSource link

Leave a Comment

Your email address will not be published.