Günde bir elma eczacıyı uzak tutabilir

Ne daha fazla hayat kurtarabilir: günde bir elma yemek mi yoksa statin almak mı?

Gerçekten günde bir elma mı zindan doktor gitti mi Bu bir halk sağlığı mesajıdır. olmuştur 1866’dan beri, ama bu doğru mu? Test edene kadar bilemezsiniz. Videomda söylediğim gibi Cuma gününe geri dönüş: Günde bir elma gerçekten doktoru uzak tutar mı?.

“Elma tüketimi ve doktor ziyaretleri arasındaki ilişki”nin odak noktası, bir makale yayınlanan Amerikan Tabipler Birliği’nin İç Hastalıkları Dergisi’nde basitti: “Günde bir elma yemekle doktoru uzak tutmak arasındaki ilişkiyi inceleyin.”

Mesaj “terfi ABD Elma Derneği de dahil olmak üzere laik medya ve güçlü özel çıkar grupları tarafından” – o kadar güçlü bir güç ki, harcanan 2017-18 seçim döneminde politikacılar için 7.000 dolarlık devasa bir lobi faaliyeti. (Tamam, belki Büyük Elma daha çok küçük bir appletini gibidir.) Her neyse, elma yemenin faydalı etkileri, Dahil etmek “kilo kaybının kolaylaştırılması, nörolojik bozulmanın önlenmesi” [protection of the brain], kanseri bastırmak, astım semptomlarını azaltmak ve kardiyovasküler sağlığı iyileştirmek. Yani elma yiyiciler daha az tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymalı, değil mi? “Bazıları şaka yapıyor olsa da, elmaların nispeten düşük maliyeti göz önüne alındığında… aforizma doğruysa elma tüketimi için bir reçete potansiyel olarak ulusal sağlık harcamalarını azaltabilir.”

Araştırmacılar, her gün elma yiyenlerle elma yemeyenleri karşılaştırdılar ve son bir yıl içinde bir doktora görünüp gitmediklerini, hastaneye yatırılıp yatırılmadığını, bir ruh sağlığı uzmanına görünüp görünmediklerini veya geçen ay reçeteyle ilaç alıp almadıklarını sordular. 8.000’den fazla kişi ankete katıldı ve sadece on kişiden biri son 24 saat içinde bir elma yediğini söyledi. Keşif? “Kanıtlar, günde bir elmanın doktoru uzak tuttuğunu kanıtlamıyor…” Belki günde bir elmadan daha fazlasını alır? belki de yapmalıyız merkez tüm diyetimiz bitkisel gıdalar etrafında. “Ancak, Amerikalı yetişkinlerin küçük bir kısmı yemek yemek günde bir elma belli olmak daha az reçeteli ilaç kullanın. Bunu göz önünde bulundurarak, belki de “uygun olduğunda elma yemenin eczacıyı uzak tutmaya yardımcı olabileceğini açıklığa kavuşturmak için iyi bilinen atasözünü güncellemeliyiz”.

Ancak, tıbbi reçetelerin ortalama maliyetine dayanarak, araştırmacılar “elma yiyenler (1.697 $) ve elma yemeyenler (1.925 $) arasındaki kişi başına düşen reçeteli ilaç maliyetindeki farkın 228 dolar olduğunu” tahmin ediyor, bu yüzlerce dolar tasarruf edildi. Yani tüm Amerikalı yetişkinler elma yerse, yaklaşık 50 milyar dolar tasarruf edebiliriz. Tabii ki, elmaların maliyetini hesaba katarsanız, net tasarrufumuz 19 milyar dolara yakın olur, ancak bu yine de büyük bir değişiklik. Bunların hepsi biraz ironik elma cilası gibi geliyorsa, bu çalışmanın 1 Nisan’a kadar olan süreçte şüpheli bir şekilde yayınlandığını duymaktan memnun olabilirsiniz. Nitekim gelenekte öyleydi. İngiliz tıp dergisiWho’nun yıllık Noel sayısı, bilimsel olarak titiz, ancak hafif yürekli araştırmalara yer veriyor. Aslında, BMJ kendisi alınmış Günde bir kolesterol düşürücü statin veya bir elma reçete edilen tüm yaşlıların felç ve kalp krizinden ölümler üzerindeki etkilerini modellemek için elma sorusu üzerine.

Temel olarak, araştırmacılar benim çalışmamda 3:06’da gösterdiğim gibi çalışmalar yaptılar. videoveya ABD Görmek Ne kadar çok meyve yerseniz, inme riskinizin o kadar azaldığını gösteren iyi bir doz yanıtı ve kalp hastalığı için bulunan benzer veriler ile karşılaştırıldığında bilinen ilaç etkileri ve sonuçlandı Günde bir elma reçete etmenin, bunun yerine herkese statin vermek gibi, nüfustaki felç ve kalp krizi ölüm oranları üzerinde “benzer bir etkiye sahip olması muhtemeldir”. Elmaların sadece iyi yan etkileri olduğu bonusu. “Statinler yerine elmaları seçmek, binden fazla miyopati vakasını önleyebilir. [muscle damage] ve 12.000’den fazla aşırı diyabet teşhisi” (çünkü statinler diyabet riskini artırır). Ve bu makale İngiltere’dendi. Amerika Birleşik Devletleri’nde, bu sayıların beş katı beklenir. Bununla birlikte, ironik bir şekilde, elmaların maliyetinin statinlerinkinden daha yüksek olması muhtemeldir. (Generic Lipitor günde sadece 20 sente mal oluyor.) Yani evet, “ölüm oranındaki benzer azalmalarla birlikte, 150 yıllık sağlığı teşvik eden mesaj [of an apple a day] edebilmektedir eşleşme modern tıp ve muhtemelen daha az yan etkiye sahip”, ancak elmalar günde birkaç sent daha pahalı, “daha karmaşık ve zaman alıcı koordineli çiğneme ve yutma sürecini gerektirdiğinden” bahsetmiyorum bile. O kadar uzun çiğnemeye kıyasla sadece bir yudum ilaç…

Nasıl hissedersek hissedelim doktorlarımızı her yıl görmeli miyiz? videolarıma bak Yıllık kontrollere değer mi?, Yıllık fizik muayene yaptırmaya değer mi?ve Cuma gününe geri dönüş: Yıllık kontroller yaptırmakta fayda var ve Fiziksel inceleme?.

Daha diyet odaklı bir tedavi yaklaşımı benimseme fikrini beğendiniz mi? Eğer öyleyse, yaşam tarzı tıbbını seveceksiniz. Doğrulamak için Yaşam tarzı tıbbı: hastalığın nedenlerini tedavi etmek.

ne yazık ki Doktorlar en önemli araçlarını kaçırıyor olabilir.

HATIRLANMASI GEREKEN ÖNEMLİ NOKTALAR

  • Halk sağlığı mesajı Elma yiyen insan doktor yüzü görmez 1866’dan beri dolaşımda.
  • Elma yemenin faydaları arasında kilo vermeyi kolaylaştırmak, beyni korumak, kanseri bastırmak, astım semptomlarını azaltmak ve kardiyovasküler sağlığı iyileştirmek sayılabilir.
  • Araştırmacılar, her gün elma yiyenlerle elma yemeyenleri karşılaştırdıklarında, kanıtların iyi bilinen atasözünü desteklemediğini, ancak günde bir elma yiyenlerin daha az reçeteli ilaç kullandığını gördüler.
  • Tıbbi reçetelerin ortalama maliyetini göz önünde bulunduran araştırmacılar, her insanın sadece elma yiyerek yılda yüzlerce dolar tasarruf edebileceğini tahmin ediyor. Aslında, tüm Amerikalı yetişkinler elma yerse, meyvenin maliyetini hesaba kattıktan sonra yaklaşık 19 milyar dolar tasarruf edebilirdik.
  • Ne kadar çok meyve yersek, felç riskimiz o kadar azalıyor gibi görünüyor.
  • Araştırmacılar, günlük bir elmanın felç ve kalp krizi ölümleri üzerinde statinler gibi benzer bir etkiye sahip olabileceği ve elmaların diyabet riskini artıran statinlerin aksine sadece iyi yan etkileri olduğu sonucuna vardılar.

Elmalar hakkında daha fazla bilgi için bkz.

Elma sirkesine ne dersin? Doğrulamak için Cuma gününe geri dönüş: Elma Sirkesi Kilo Kaybına Yardımcı Olur mu??.

Sağlıkta,

Michael Greger, doktor

Not: Henüz yapmadıysanız, ücretsiz videolarıma abone olabilirsiniz. burada ve sunumlarımı canlı izleyin:Source link

Leave a Comment

Your email address will not be published.