Fasulyelerin Randomize Kontrollü Denemeleri

Baklagiller (fasulye, nohut, bezelye ve mercimek) sadece hastalıkları önlemek için mi işe yarar, yoksa tedavi etmeye ve tersine çevirmeye de yardımcı olabilir mi?

Baklagiller—her çeşit fasulye, nohut, bezelye ve mercimek—vardır “vitaminler, mineraller, lif, antioksidanlar ve diğer biyoaktif bileşikler dahil olmak üzere birçok temel besin maddesinin mükemmel bir kaynağı” ve sadece mükemmel bir kaynak değil, aynı zamanda vardır muhtemelen en ucuz kaynak, videomda 0:19’da görebileceğiniz gibi Fasulyenin Periferik Damar Hastalıklarına Faydaları. Gerçekten de, kuruş başına besin yoğunluğu açısından, dört ateş etmek paketten uzak vardır barbunya, mercimek, siyah fasulye ve barbunya fasulyesi.

Ayrıca, tüm bu beslenme kalitesi sahip olmak aşırı kilo, insülin direnci, hiperkolesterolemi, inflamasyon ve oksidatif stres, tüm önemli kardiyovasküler risk faktörleri üzerinde faydalı etkiler. Peki, daha fazla fasulye yiyen kadın ve erkekler daha az kalp hastalığına mı sahip oluyor? Evet, bu da “nabız tüketimini artırmanın koroner kalp hastalığının birincil önlenmesine yönelik diyet yaklaşımının önemli bir parçası olabileceğini düşündürür. [coronary heart disease] genel popülasyonda. ” Fakat bekle. Belki daha çok yiyenler fasulye burritolar daha az yer biftek burrito? Araştırmacılar bunu dikkate aldı ve et, meyve ve sebze alımının yanı sıra sigara ve egzersiz alışkanlıkları için kontrol etti, ancak yine de fasulye yiyiciler gibi görünüyordu. korumalı1:05’te görebileceğiniz gibi benim video.

Araştırmada, en yüksek kategori grubu haftada dört veya daha fazla kez bakliyat yedi. Daily Dozen’da insanlara günde üç kez bakliyat yemelerini öneriyorum! Kosta Rika’da araştırmacılar yeterli sayıda insan bulabildiler. yemek yerken Doymuş yağ ve kolesterol alımı gibi aynı faktörlerin çoğunu kontrol ettikten sonra bile, günde sadece bir porsiyon fasulyenin yeterli olduğunu buldular. birleşmiş kalp krizi riskinde %38 azalma ile. Artı, aslında alabilirsiniz yaşamak çok daha uzun. Araştırmacılar, diğer diyet faktörlerini ayarladıktan sonra, fasulye yiyenlerin tüm nedenlere bağlı ölüm oranının %8 daha düşük olduğunu buldular. Ancak, her şeyi kontrol edemezsiniz. Test etmeden neden ve sonucu kanıtlayamazsınız.

Randomize kontrollü girişimsel denemeler, yenilebilir fasulye tüketiminin önemli ölçüde azaldığını göstermiştir. azaltmak kötü LDL kolesterol seviyeleri. Aslında, bunu 1962’den beri yarım yüzyıldan fazla bir süredir biliyoruz. video sen ne zaman ölçüm önce kolesterol seviyeleri, diyete fasulye ekleyin, ardından fasulyeleri diyetten çıkarın. Kan serumundaki kolesterol içeriği azalır ve yükselir.

Fasulye de”sahip olmak düşük glisemik indeks ve düşük doymuş yağ içerir ve lif, potasyum ve bitkisel protein bakımından yüksektir, bunların her biri bağımsız olarak BP- verir. [blood pressure-] düşürücü etkiler. Gıda baklagillerini vurgulamak için yeterli kanıt olup olmadığı [beans] Bununla birlikte, tek başına TA’yı düşürmek için belirsizdir. Yani ihtiyacımız olan şey kontrollü beslenme denemelerinin sistematik bir incelemesi ve meta-analizi ve elimizdeki tam olarak bu. Araştırmacılar ne buldu? Fasulye, nereden başlarsanız başlayın gerçekten kan basıncını düşürür.

Fasulye arter hastalığını önleyebilir, peki ya onu tersine çevirmek? Günlük fasulye tüketimi (soya fasulyesi hariç) periferik arter hastalığına bağlı damar bozukluğunu tersine çevirebilir mi? Periferik Arter Hastalığı (PAD) Sonuçlar aterosklerotik plak varlığı nedeniyle uzuvlara kan akışının azalması. Soyanın yardımcı olabileceğini biliyoruz, peki ya diğer fasulyeler? araştırmacılar vardı Periferik arter hastalığı olan 26 kişi, sekiz hafta boyunca günde bir porsiyon fasulye, bezelye, mercimek ve nohut karışımı tüketmiştir.

PAH temel olarak ayak bileğinizdeki kan basıncının kolunuza oranı olan Ayak Bileği-Kol İndeksi ile teşhis edilir ve izlenir. 0,9’un altına düştüğünde, bu, alt gövdeye kan akışında bir tür tıkanıklık olması gerektiği anlamına gelir. Ancak fasulye yediğinizde, önemli bir destek alabilirsiniz. Aslında, çarpma, sadece sekiz haftalık fasulye tüketiminden sonra 26 katılımcıdan 4’ünü normal aralığa itmek için yeterliydi. Şimdi, çalışmanın bir kontrol grubu yoktu, ancak PAH’lı insanlar daha iyi değil, daha da kötüye gidiyor. Araştırmacılar, “Baliyat bakımından zengin bir diyet, arteriyel fonksiyonda önemli gelişmelere yol açabilir” sonucuna varmışlardır.

Periferik arter hastalığını kapatabilmek benim için çok şey ifade ediyordu. Kişisel hikayemi hatırlarsanız, büyükannemi rahatsız eden koşullardan biri ve tekerlekli sandalyeye mahkûm olmasının nedenlerinden biri de buydu. Nathan Pritikin’in benim için yaptığını herkesin ailesi için yapmama ilham veren kanıta dayalı beslenmeyle kurtarılana kadar ölmeyi bekliyordu.

daha fazlasını öğrenmek için merkezi arter hastalığı, bkz. Kalp hastalığından nasıl ölmezsiniz?ve sahip olduğum onlarca kalp hastalığı videosu.

HATIRLANMASI GEREKEN ÖNEMLİ NOKTALAR

  • Baklagiller (fasulye, nohut, bezelye ve mercimek) vitaminler, mineraller, lif ve antioksidanlar gibi birçok temel besin maddesinin mükemmel bir kaynağı olmakla kalmaz, aynı zamanda en ucuz kaynak olabilirler.
  • Kuruş başına besin yoğunluğu söz konusu olduğunda, başlıcaları barbunya, mercimek, siyah fasulye ve barbunyadır.
  • Bakliyat tüketiminin aşırı kilo, insülin direnci, hiperkolesterolemi, iltihaplanma ve oksidatif stres gibi başlıca kardiyovasküler risk faktörleri üzerinde, kontrollü et, meyve ve sebze alımının yanı sıra egzersiz ve sigara içme alışkanlıklarından sonra bile faydalı etkileri olduğu gösterilmiştir. .
  • My Daily Dozen, günde en az üç porsiyon bakliyat tavsiye ediyor.
  • Araştırmacılar, günlük tek porsiyon fasulyenin kalp krizi riskini %38 oranında azalttığını ve fasulye yiyenlerin, diğer diyet faktörlerini ayarladıktan sonra, tüm nedenlere bağlı ölüm oranını %8 oranında azalttığını buldu.
  • Fasulye tüketimi, kötü LDL kolesterol seviyelerini önemli ölçüde azaltır ve fasulyelerin düşük glisemik indeksi ve doymuş yağ içeriğinin yanı sıra yüksek lif, potasyum ve bitkisel protein içeriği, her biri bağımsız olarak hipotansif etkiler sağlar.
  • Fasulye sadece arter hastalığını önlemekle kalmaz, aynı zamanda onu tersine çevirebilir ve araştırmacılar şu sonuca varmışlardır: “Baklagiller açısından zengin bir diyet, arteriyel fonksiyonda büyük gelişmelere yol açabilir.

Fasulye başka ne yapabilir? Görmek:

Ayrıca ilginizi çekebilir Cuma gününe geri dönüş: Konserve fasulye mi yoksa pişmiş fasulye mi? ve Fasulye ve Gaz: Havayı Arındırmak.

Bahsettiğim bu “Günlük Düzine” nedir? bu benim kitabımdan Nasıl ölmez. GörmekNasıl Ölmemeli: Animasyonlu Bir Özet. Ayrıca kontrol edebileceğiniz iki farklı tedavi vardır: Cuma gününe geri dönüş: Dr. Greger’in Günlük Düzinelerce Kontrol Listesi ve en güzeli Dr. Greger’in Günlük Düzinelerce Kontrol Listesi.

Sağlıkta,

Michael Greger, doktor

Not: Henüz yapmadıysanız, ücretsiz videolarıma abone olabilirsiniz. burada ve sunumlarımı canlı izleyin:Source link

Leave a Comment

Your email address will not be published.