Ev Yapımı Vegan Ayran | Tam yardım

Vegan ayran, mükemmel vegan kekler, kekler, krepler, mısır ekmeği, kurabiyeler ve diğer hızlı ekmekler yapmanın püf noktasıdır. Bu basit tarifle nasıl yapılacağını öğrenin!

Kesilmiş limonun yarısı vegan sütüyle dolu bir kavanozun yanında duruyor.

Hızlı ekmek olarak etiketlenen tüm unlu mamulleri seviyorum.

Bunlara kekler, çörekler, mısır ekmeği, gofretler ve krepler, muz ekmeği ve kabak ekmeği, birçok kek, kek, kurabiye vb. dahildir.

Bu lezzetli ekmeklerin tamamı kimyasal mayalama kullanır. Hamura bir mayalama maddesi – genellikle kabartma tozu, kabartma tozu veya ikisinin bir kombinasyonu – eklendiğinde meydana gelen kimyasal reaksiyonlar nedeniyle yükselirler.

Asitler, fırınlanmış ürünlerde mayalama maddelerinin işlerini yapmalarına izin vermede kilit bir rol oynar. Bu nedenle ayran, kabartma tozu veya kabartma tozu içeren fırınlanmış ürünlerde çok yararlı bir bileşendir.

Vegan ayran tarifi veya fikrim olup olmadığını soran bir e-posta veya DM’den kaç kez aldığımı söyleyemem. Neyse ki, yapıyorum ve daha kolay olamazdı.

ayran nedir?

İlk kez ayranı tattığım zamanı asla unutmayacağım.

Belki sekiz ya da dokuz yaşındaydım ve büyükannemdeydim. Buzdolabında bir litre süt olduğunu düşündüğüm şeyi gördüm.

Açtım, kendime bir bardak doldurdum, büyük bir yudum aldım ve hemen kendimi lavaboya tükürürken buldum.

Tabii ki, bana süt bozulmuş gibi geldi. Kalın, biraz topaklı ve oldukça ekşiydi.

Aslında, bir litre ayrandı. Birinin gönüllü olarak mağazadan böyle bir ürün alması beni şaşırttı.

Büyükannem bana ayranın krep ve pişirme için iyi bir malzeme olduğunu açıkladı. Bana, bazı insanların sade içmeyi sevdiğini söyledi.

Bu son kısım beni mahvetti. O zaman bile, pişirme beni büyüledi ve bu gizemli sıvıyı ve ev yapımı ikramlar yapımındaki rolünü merak ettiğimi hatırlıyorum. Bir gün bir vegan versiyonuna ne kadar güveneceğimi bilmiyordum.

Ayran, tereyağı yapımının yan ürünüdür. Yeterince krema çırptığınızda veya çırptığınızda, kremadaki yağ ve proteinden oluşan tereyağı elde edersiniz.

Ayrıca bir sıvı ile sonunda. Su, süt proteinleri, laktoz formunda şeker ve biraz yağ içerir. Bu sıvı ayran haline gelebilir.

Geçmişte, insanlar rutin olarak evde tereyağı çalkalarken, görünüşe göre kalan sıvıyı gece boyunca oda sıcaklığında bırakıyorlardı. Mayalanır, kalınlaşır ve ayran haline gelirdi.

Günümüzde ticari ayran, yağsız veya az yağlı sütün pastörize edilmesi ve ardından kontrollü bir fermantasyon sürecini başlatan kültürlerin eklenmesiyle yapılır. Fermantasyon süreci, laktozu laktik aside dönüştürerek belirgin şekilde ekşi bir ayran elde edilmesini sağlar.

Bu arada, laktozun laktik aside dönüştürülmesi, ayranın normal sütten daha az laktoz içerdiği anlamına gelir. Laktoz intoleransı olan kişiler için normal sütten daha tolere edilebilir.

vegan ayran nasıl yapılır

Neyse ki, evde vegan ayran yapma süreci, normal ayran yapmanın geleneksel veya ticari yollarından çok daha az karmaşıktır!

Aslında, süt ürünü olmayan süte asit eklemek kadar basit – tercihim taze sıkılmış limon suyu.

Süt dolu bir kavanoza limon sıkılır.  Beyaz bir yüzeyde yatıyor.

İşte bu, gerçekten ve gerçekten. Bu “tarif” bir tarif değil, bir yöntem ve orantı: Her bir fincan vegan sütü için bir yemek kaşığı asit.

Asidi süt ürünü olmayan süte ekledikten sonra karışımı en az beş dakika bekletin. Bu süre zarfında biraz kıvrılır ve kalınlaşır.

Bir cam kasede sütün havai görüntüsü.

Bu noktada süt, unlu mamüllere eklenmeye hazırdır. Ayrıca buzdolabında hava geçirmez bir kapta üç güne kadar saklayabilirsiniz.

Vegan ayran için en iyi süt ürünü olmayan süt türü hangisidir?

Yıllar içinde çoğu bitki sütüyle ev yapımı vegan ayran yaptım. Normal ayranın yağ oranı nispeten düşük olmasına rağmen, en iyi vegan süt seçeneklerinin biraz daha zengin dokuya sahip olanlar olduğunu düşünüyorum.

Ev yapımı vegan ayranımı yapmak için genellikle sade/şekersiz soya sütü kullanırım. Zamanın geri kalanında yulaf sütü alıyorum.

Bununla birlikte, badem ve kaju sütü ile de başarılı oldum. Daha ince bir doku (örneğin Almond Breeze) yerine biraz daha kalın bir badem sütü (Califia Farms’ı düşünün) seçmenizi öneririm.

Vegan ayran yapmak için tavsiye etmediğim bitki sütleri keten (çok ince) ve kenevirdir (çok belirgin kenevir aromalı).

Vegan ayranda ne tür asit kullanabilirim?

Zamanla vegan ayranımda taze sıkılmış limon suyu kullanmayı tercih etmeye başladım.

Bununla birlikte, sirke de tarif için iyi çalışacaktır. Evde vegan ayran yapmak için düzenli olarak elma sirkesi veya beyaz sirke kullanıyorum.

Bu müstahzarın faydalarından biri, buzdolabınızda veya kilerinizde bulunanları istediğiniz zaman yemek pişirmek için vegan ayranı çırparak kullanabilmenizdir.

Bir cam kavanozda ev yapımı vegan ayran beyaz bir yüzeye oturuyor.

Vegan Ayranı Saklamak

Vegan ayran yapmak sadece birkaç dakika sürdüğü için, genellikle bir seferde sadece ihtiyacım olan miktarı yaparım.

Ancak çok sık pişirirseniz, bir seferde birkaç fincan vegan ayran yapmayı tercih edebilirsiniz. Bazılarını hemen kullanabilir ve geri kalanını saklayabilirsiniz.

Vegan ayran, buzdolabında hava geçirmez bir kapta üç güne kadar saklanacaktır. Genelde cam kavanozda saklıyorum.

Bir karıştırma kabında un, eritilmiş tereyağı ve çırpma teli bulunur.

Ayran neden ekmekleri çabuk kabartır?

Bir fincan vegan ayranı çırptığınızda, tam olarak neden vegan unlu mamüllerin, kreplerin ve waffle’ların yükselmesine yardımcı olduğunu merak edebilirsiniz.

Cevap, fırınlamada yaygın bir kimyasal mayalama maddesi olan kabartma tozunun bir baz olmasıdır.

Kabartma tozu, bu vegan ayran da dahil olmak üzere bir asitle birleştirildiğinde, asit, bazı nötralize eder. Bu nötralizasyon reaksiyonu karbondioksit oluşturur.

Minik CO2 gazı kabarcıkları, unlu mamüllerin kabarmasına, kabarmasına ve yemeyi sevdiğimiz çiğnenmiş yiyeceklere dönüşmesine yardımcı olur.

Küçük bir tatlı tabağı vegan muzlu fındıklı kekler içerir.  İki tanesi gömleklerinde sağlam, üçüncüsü ise ikiye bölünmüş durumda.

Kabartma tozu, pişirme işleminde yaygın olarak kullanılan iki kimyasal mayalama maddesinden biridir. Diğeri ise kabartma tozu.

Kabartma tozu, kabartma tozundan farklı olarak, zaten zayıf bir toz halinde asit içerir. Genellikle monokalsiyum fosfat ve sodyum asit pirofosfat veya sodyum alüminyum sülfatın bir kombinasyonudur.

Kabartma tozu zaten bir miktar asit içerdiğinden, hamura asit (limon suyu veya sirke gibi) eklemeye gerek kalmadan hafiflik yaratabilir ve pişmiş ürünleri kaldırabilir.

Tüm pişirme deneyimlerimde, kabartma tozu ve kabartma tozu kombinasyonunu kullandığımda en iyi sonuçları aldığımı gördüm. Genellikle 1:2 oranında soda-toz kullanırım.

Ve neredeyse her zaman tarifteki kabartma tozunu etkinleştirmek ve iki mayalama ajanımın yarattığı kaldırma gücünü artırmak için vegan ayranımla pişiririm.

Üç katlı vanilyalı kek yuvarlak bir tabağa oturur.  Pasta dilimlenmiş ve beyaz kremalı krema ile süslenmiştir.

Bu arada, çoğu zaman kendimi insanlara birçok vegan unlu mamülde yumurtayı değiştirmeye gerek olmadığını söylerken buluyorum.

Bazı tariflerde keten yumurtası veya aquafaba kullanımının avantajlı olabileceği doğrudur. Ama yumurta ikamesi olmadan hızlı ekmekler yapmakta büyük şansım oldu.

Sanırım yumurta ikamesini atlamaktaki başarımın bir kısmı, doğru mayalama maddeleri ve asit kombinasyonu ile – genellikle yumurtaların geleneksel fırınlamada kullanılmasıyla desteklenen – hafiflik yaratma yeteneğidir.

Vegan ayran bu sonuca büyük katkı sağlıyor!

Beyaz bir parşömen fırın tepsisindeki çilekli çöreklerin havai görüntüsü.

vegan ayran nasıl kullanılır

Normal ayranın aksine, tek başına vegan ayran içmenizi tavsiye etmem.

Yine de tüm hızlı ekmek ihtiyaçlarınız için tavsiye ederim. İşte ondan güzel bir tekme alacak tariflerden bir örnek:

Fırın arşivlerim size daha pek çok fikir sağlayacak – ve elbette, bu kullanışlı elyaf için birçok yaratıcı ve kişisel kullanım alanı bulacağınızı umuyorum.

Kesilmiş limonun yarısı vegan sütüyle dolu bir kavanozun yanında duruyor.

Pişirme süresi: 5 dakika

Toplam zaman: 5 dakika

verim: 1 doğranmış

  • 1 çay kaşığı taze sıkılmış limon suyu (elma sirkesi yerine)
  • 1 doğranmış sade, şekersiz soya, yulaf, badem veya kaju sütü
Bir yığın yaban mersinli mısır unu vegan krep.

Pişirmenin en büyük zevklerimden biri olduğu bir sır değil. Vegan bir fırın açabilmek için yaptığım tüm farklı şeyleri bırakma konusunda giderek daha fazla şaka yapıyorum.

Bunun kartlarda olduğundan şüpheliyim, en azından yakın zamanda değil. Ama burada evimde tatlı, kokulu, hafif ve kabarık hızlı ekmek ve ikramlardan oluşan sabit bir rotasyon yaratmaya devam edebilirim.

Umarım bu kolay vegan ayran sizin de aynısını yapmanıza yardımcı olur.

xo

Source link

Leave a Comment

Your email address will not be published.