Doğal Thymol temizleyicileri çamaşır suyu kadar dezenfekte eder mi?

Kullanılacak en iyi ev temizlik ürünü nedir?

Ev temizlik ürünleri olabilmek tehlikeli olmak, iniş Amerikan acil servislerinde yüz binlerce çocuk. Yaralanmalarla en sık ilişkilendirilen ürün ağartıcıdır ve zehirli olabilir. Kullanılmış belirtildiği gibi.

Her gün temizlik ürünleriyle çalışan astımlıların canlı olumsuz solunum etkileri, semptomların kötüleşmesi, akciğer fonksiyonlarında azalma ve hava yollarının iltihaplanması, ancak astımı olmayan temizlik işçileri bile hastalanabilir. etkilenen. Aslında, sözde kabul edilebilir maruz kalma seviyelerinin altında bile, reaktif hava yolları olan veya olmayan temizleyiciler, akciğer fonksiyonunda “önemli bir azalma” yaşayabilir.

“Olsa da tanınan ağartıcının mesleki kullanımının solunum sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olabileceğinden, rutin ev tipi ağartıcı kullanımının astım için bir risk faktörü olup olmadığı belirsiz” – daha doğrusu bilinmiyordu…şimdiye kadar. Çamaşır suyu kullanımı önemli ölçüde birleşmiş yetişkinlikte alerjik olmayan astım riskinin neredeyse beş katı ve ayrıca kronik öksürük gibi kalıcı alt solunum yolu semptomları. Çamaşır suyu o kadar güçlü bir pro-oksidan olarak çalışır ki, alerjenlerin girmesine izin vererek akciğer sızıntılarına neden olduğu düşünülür.

Temizlik ürünlerinin neden olduğu astım olgusu, bilinen onyıllardır. Bu soruyla ilgili düzinelerce demografik araştırmanın dörtte üçünden fazlası, bulundu astım veya burun iltihabı riskinde artış. “İdeal olarak, iyi temizlik ürünleri vardır solunum sistemi için daha güvenli olmalıdır. Ne yazık ki, bu kanıtlar büyük ölçüde görmezden gelindi üreticiler ve ticari temizlik şirketleri tarafından. Risk altındaki çalışanların çoğu kadındır. Aslında, yardımcı olabilir Açıklamak astımdaki bazı cinsiyet farklılıkları. “Dünyanın her yerindeki kadınlar tarafından ev tipi çamaşır suyu kullanımının nispeten yüksek sıklığı ve ayrıca çamaşır suyu kullanımı ile alerjik olmayan astım arasındaki güçlü ilişki…odaklan potansiyel bir halk sağlığı sorunu olarak temizlik için çamaşır suyu kullanımını (yeniden) düşünme ihtiyacı.

Doğal ve çevre dostu temizlik ürünleri vardır. teklif daha güvenli bir alternatif. Belki daha güvenli, ama onlar kadar etkili mi? Bu benim videomun konusu Flashback Friday: Çay ağacı yağı içeren doğal, ev yapımı temizlik ürünleri çamaşır suyu kadar dezenfekte ediyor mu? “Temizlik ve dezenfeksiyon için üç ev ürününün etkinliği stafilokok aureus ve Escherichia koli ev çevre yüzeylerinde” olmuştur staph enfeksiyonlarına neden olan bakterilerin yanı sıra “temizlik ve dezenfekte için daha güvenli alternatiflerin performansına ilişkin ilk rapor” başlığı E.coli “evde sağlık bakımında kullanım için.”

“Evde bazı insanlar aşina oldukları için çamaşır suyu gibi geleneksel ürünleri tercih ediyor. Bazı kişilerin çamaşır suyu kokusunu temizlikle ilişkilendirdiği gösterilmiştir…Diğerleri daha az tehlikeli ve çevre açısından tercih edilebilir dezenfektanlar arıyor…iddia[ing] “Yeşil”, “organik” veya “doğal” olun, satın alabileceğiniz veya genellikle sirke, soda ve yağlar gibi bileşenleri içeren sözde kendin yap (DIY) tarifleriyle kendiniz hazırlayabilirsiniz. olan çay ağacı yağı fiş antimikrobiyal nitelikleri nedeniyle.

araştırmacılar Çukurlu üç bire bir çözüm: Clorox ağartıcı, kekik esansiyel yağından yapılan doğal bir timol bazlı dezenfektan ve yarım kulüp sodası, yarım beyaz sirke ve birkaç damla çay ağacı yağından oluşan bir DIY temizleyici tarifi. Muhtemelen ağartıcıyı yaklaşık 3 dolardan ve doğal dezenfektanı 7 dolardan fazla bir fiyata satın alabilir ve DIY karışımını bir dolardan daha az bir fiyata yapabilirsiniz. Oldukça anlaşma, ama işe yarıyor mu?

Clorox şişesinin üzerinde, çamaşır suyu, banyo lavabosu gibi gıda ile temas etmeyen yüzeyleri dezenfekte etmek için Çevre Koruma Ajansı’nın (EPA) standardı olan “yaygın ev mikroplarının %99,9’unu öldürür” yazıyor. Ancak teste tabi tutulduğunda, çamaşır suyu aslında mikropların %99,9999’unu öldürdü. 3:48’de görebileceğiniz gibi videoClorox tamamen silindi dışında E.coli ve stafil mutfak tezgahı gibi gıdayla temas eden yüzeyler için EPA standardını bile aştı. Bununla birlikte, en pahalı doğal dezenfektan, çamaşır suyu kadar iyi çalıştı. DIY çözümüne ne dersiniz? Kulüp sodası, sirke ve çay ağacı yağı karışımı dağıldı ve yüzde birkaçına izin verdi. stafil gelişmek için böcekler.

Araştırmacılar, fincan başına sadece bir damla ekleyerek yeterli çay ağacı yağı kullanmamış olabilir, ancak performans açısından, kekik esansiyel yağından elde edilen timol bazlı, çevresel olarak tercih edilen ürün, geleneksel ürünlere “etkili bir alternatiftir”. çamaşır suyu. Daha da iyi olduğunu söyleyebilirim çünkü ağartıcı “solunum için tahriş edici olarak iyi bilinir” ve ayrıca aşındırıcıdır, bu nedenle yüzeylere zarar verebilir. Ucuz bir DIY kekik yağı çözeltisinin etkinliğini test etmeyi ilginç bulurdum.

HATIRLANMASI GEREKEN ÖNEMLİ NOKTALAR

  • Tehlikeli ev temizlik ürünleri arasında toksik olabilen çamaşır suyu en sık yaralanmalarla ilişkilendirilir.
  • Temizlik ürünlerinin düzenli profesyonel kullanımı, astımı olmayan kişilerde ve kabul edilebilir maruziyet seviyelerinin altında kullanıldığında bile, akciğer fonksiyonlarında bozulma gibi olumsuz etkilere neden olabilir.
  • Ağartıcı kullanımı, yetişkinlerde kalıcı alt solunum yolu semptomları ve alerjik olmayan astım riskinin yaklaşık beş kat artmasıyla ilişkilidir ve temizlik ürünleriyle indüklenen astıma ilişkin popülasyona dayalı çalışmaların %75’inden fazlası, burun iltihabı veya astım.
  • Araştırmacılar Clorox çamaşır suyu, doğal bir timol bazlı dezenfektan (kekik esansiyel yağından) ve ev yapımı bir temizleyici (eşit parça kulüp sodası ve birkaç damla çay ağacı yağı ile beyaz sirke) ile bire bir mücadele yürüttüklerinde. , timol dezenfektanı çamaşır suyu kadar iyi çalıştı ve tamamen ortadan kaldırıldı koli ve Stephen mikroplar, ancak DIY çay ağacı temizleyicisi yüzde birkaçına kadar yardımcı oldu stafil yaşamak için böcekler.
  • Araştırmacılar, DIY çözümünü hazırlarken fincan başına yalnızca bir damla çay ağacı yağı eklediler, bu nedenle daha fazlası onu daha etkili bir temizleyici yapmış olabilir, ancak doğal ve daha çevre dostu thymol bazlı çözümün “etkili bir alternatif” olduğu açık. çamaşır suyu.

Bu güzel değil mi? Çay ağacı yağı üzerinde çalışırken bu işe rastladım. Çay ağacı yağı hakkında daha fazla bilgi için bakınız:

Aksi halde hava yollarımızı nasıl koruyabiliriz? Doğrulamak için:

Sağlıkta,

Michael Greger, doktor

Not: Henüz yapmadıysanız, ücretsiz videolarıma abone olabilirsiniz. burada ve sunumlarımı canlı izleyin:Source link

Leave a Comment

Your email address will not be published.