Çikolatalı ve bademli mus kek ve porsuklar tarafından taciz

Fransa seçimlerinin sonuçları hakkında övünmeyeceğim çünkü bu fahişe Putin’in destekçileri için ne hoş ne de adil olurdu. Sorun şu ki, görünüşe göre, bir parazitten kurtulur kurtulmaz başka bir parazit kazanıyorsunuz: şu anda bir porsuk tarafından zulüm görüyoruz.

Porsukların korkusuz, kalın tenli, becerikli ve sarsılmaz olduğu bilinir ve her gece bizi ziyarete gelen tüm kutuları işaretler. Evden en uzaktaki çimenliği kazarak başladı ve yavaş yavaş yaklaştı. Dün gece gece yarısı Luc artık bu kadarının yeterli olduğuna karar verdi ve onu bisikletiyle bulmaya gitti. Külot giymişti, bir şemsiye ile silahlanmıştı ve kafasına bir meşale bağlıydı. Oldukça endişe verici görünüyordu ama çılgın bir şekilde, porsuklar için korkutucu bir şekilde değil. Tehditkar bir şekilde bağırarak ve şemsiyesini olmadığı gibi öldürücü bir silahmış gibi sallayarak evin çevresinde birkaç kez turladı, sonra beni rahatsız eden yaratığı görmemiş olmasına rağmen, şimdi iyi olacağımızı düşündüğünü (erkeklerinkileri severim) bana güvence vermek için döndü. egolar, benim için sürekli bir eğlence kaynağı). Bu sabah, yatak odası penceresinin hemen dışında, her zamankinden daha büyük, topraktan çıkarılmamış bir çimenlik parçasına uyandık. Bu porsuk sadece cesur ve inatçı değil, aynı zamanda korkunç bir mizah anlayışına da sahip. Ve köpekler biraz kestirdiler…

Çikolatalı kek ve çikolatalı mus benim mutlak favorilerim ve bu ikisinin en iyi yanlarını bir araya getiriyor; çok tatlı değil ve arada bir yerde tadı ve dokusu mükemmel.

Birçok kişi, Covid ve diğer virüslere karşı bağışıklığı artırmak için çinko takviyesi almıştır. Uzun süre yüksek çinko alımı bakır eksikliğine neden olabilir. Bakır, kolajen oluşumu için gereklidir ve ayrıca vücudun depolanan demiri kullanmasına yardımcı olur – bir eksiklik anemiye yol açabilir. Bitter çikolata ve badem mükemmel bakır kaynaklarıdır. Bu nedenle, birkaç yıldır çinko alıyorsanız bu kek iyi bir seçimdir. Diğer iyi bakır kaynakları kabuklu deniz ürünleri, sakatatlar, baklagiller, tam tahıllar ve bezelyedir.

İçindekiler (6-8 kişilik)

150 gr bitter çikolata (en az %70)

120 gr hindistan cevizi yağı

5 yumurta, ayrılmış

150 gr şeker kamışı

70 gr öğütülmüş badem

Bir tutam tuz

1/2 çay kaşığı kakule tozu

yemek kaşığı rom

Fırını 140°C’ye önceden ısıtın. Çikolata ve hindistancevizi yağını benmari usulü eritin, yumurta aklarını bir kapta katılaşana kadar çırpın. Başka bir kapta yumurta sarısı ve şekeri karıştırın, ardından öğütülmüş bademleri, baharatları, romu, çikolatayı ve hindistancevizi yağını ekleyip iyice karıştırın. Son olarak yumurta aklarını karışım pürüzsüz olana kadar katlayın. Karışımı tereyağlı bir kalıba dökün (ben kek kalıbı kullandım) ve 45 dakika pişirin.

Source link

Leave a Comment

Your email address will not be published.