çiğ vegan peynir nasıl yapılır

Elinizi kaldırın, kim çiğ peynir yapmanın çok zor olduğunu düşünüyor? Çiğ peynir yapmayı ilk denediğimde – uzun zaman önce! – hiç olmadı. Her şeyi karıştırdım, gerekli 48 saat bekletin ve…hiçbir şey! İşe yaramadı. Tek göstermem gereken topaklı, çekici olmayan bir dağınıklıktı.

Bu yüzden diğer çiğ peynir tariflerine de baktım. Fermantasyon, kültür ve boşaltma hakkında konuştuk. Birçok tarif gerekli canlandırıcı, filizlenmiş buğday taneleri (evet, önce onları çimlendirmelisiniz) ve filtrelenmiş su karışımı. rejuvelac yapmak zorundasın ilk (48 saate kadar sürer) ve böyle peyniri yapın (24 ila 48 saat daha!). Tarifler çok fazla adım ve yaygara ile çok karmaşık görünüyordu. Benim için değil !

basit şeyleri severim…

Hızlı ve kolay tariflerimi seviyorum. Çiğ peynir sosu tarifimi girin (buzdolabımdaki bir elyaf). Fermantasyon yok. Beklemek yok. Çabasız! Bu kaju bazlı çiğ peynir sürüsü, teknenizi pek çok yönden sallayacak. Taze yapılmış, sıcak ve akıcı, brokoli üzerinde servis yapmak için mükemmel (klasik eşleştirme!). Veya en sevdiğiniz sebzelerin üzerine dökün. Ya da daldırma olarak kullanın (burada kereviz akla geliyor!).

Soğutulduğunda peynir benzeri bir doku elde eder. Çiğ ekmek veya krakerlerin üzerine sürmek için mükemmeldir. Parmesan peyniri gibi görünmesi için bu karışımı kurutabilirsiniz!

Bu yüzden hızlı ve kolay bir peynir düzeltmesine ihtiyacınız varsa, Çiğ Peynir Sosumu deneyin. Sadece 3 kolay adımda hazırlayabilirsiniz:

  • Tüm malzemeleri blendera koyun.
  • Deli gibi karıştırın!
  • Servis yapın (ve tadını çıkarın!)

Not: Malzemeler ve tam tarif için (kullanıcı incelemeleri vb. ile birlikte), buradaki tam tarif yazımına atlayın!

Source link

Leave a Comment

Your email address will not be published.