Çiğ Gıda – Söylemek ya da söylememek

Çiğ gıda uzmanları olarak kendimizi nasıl tanımladığımız ve gerçekliğimiz hakkında nasıl konuştuğumuz çok önemlidir çünkü kendimiz hakkında nasıl düşündüğümüzü ve başkalarının bizi nasıl gördüğünü tanımlar.

Sağlıkla, kilo vermeyle, vejeteryanlıkla, veganlıkla ilgilenmeyen, “normal” bir insan olarak büyüdüğüm için, 3 yıldır sadece çiğ yemek yediğimden beri, yemek söz konusu olduğunda kim olduğumu ifade etmekte zorlanıyorum. Ben çiğ yemekçi miyim? Çiğ vegan mı? Çiğ yemek mi? Vegan mı? Bir vejetaryen? Yemek yerken kendime ne demeliyim? Ayrıca, belirli bir yeme biçimine katıldığımı başkalarına söylemeli miyim – ve eğer başkalarına söylersem, Niye ya onlara söyler miyim?

Bu yılın başlarında benimle ilgili bir gazete makalesinde, bir okuyucu beni gerçekten etkileyen bir yorum yaptı:

“Birinin vejeteryan olup olmadığını nasıl anlarsınız? Merak etmeyin, size söylerler!”

Okuyucunun haklı olduğu bir nokta olsa da bu yorum beni şaşırttı. Aslında, yanlışlıkla bir olmadan önce – iddialı ve abartılı olduğunu düşündüğüm – “veganlara” başımı salladığımı hatırlıyorum! Daha da kötüsü, sadece vegan değilim, aynı zamanda çiğ gıda uzmanıyım – daha da “aşırı” bir vegan türü! Ama çiğ yemek olmama rağmen, iddialı görünmek istemiyorum. Aslında, seçme şansım olsaydı, ne yediğim (ya da yemediğim) ve neden hakkında konuşmak zorunda kalmamayı tercih ederdim.

Sağlık, kilo verme, alerji, din veya diğer nedenlerle belirli bir beslenme biçimine abone olanlarımız, bunu bilinir hale getirme eğilimindeyiz. Ancak, savunmamızda, bu gerçekten yalnızca başkalarına saygıdan kaynaklanıyor – bayrak sallamaya veya başkalarının alışkanlıklarını küçümsemeye gerek yok. Aslında bir blogger ve YouTuber olsam da, benimle yüz yüze tanıştığınızda aslında oldukça özel biriyim ve yeme alışkanlıklarımı gizli tutmayı tercih ederim. Ancak, iki nedenden dolayı yapmıyorum: başkaları hakkında merak ve kendi değerlerimin başkaları tarafından iyi anlaşılmasına olan ihtiyacım.

Merak

Birinin yeme alışkanlıklarından ve kısıtlamalarından bahsetmenin gerekli olmasının ana nedenlerinden biri, yemek paylaşmanın kültürümüzde her yerde bulunması ve diğerlerinin neden başkaları gibi yemek yemiyor olabileceğinizi merak etmesidir. Bir barbeküye davet edilirsem veya bir aperatif teklif edilirsem ve hiçbir açıklama yapmadan kategorik olarak bir şeyler yemeyi reddedersem, çok kaba olarak kabul edilirim. İnsanlar doğal olarak meraklıdır ve “Bunu yiyemem” cevabını kabul etmezler. İnsanlar neden bir şey yemediğini bilmek istiyor – ve haklı olarak öyle! Böylece, kendimizi veganlar, sağlıklı yiyiciler ya da kendinizi tanımlamayı ne seçerseniz seçin olarak tanımlayacak bir konuma getirildik. Bu övünmekle ilgili değil, davranışlarımızın neden standartlara uygun olmadığını açıklamakla ilgili.

Belki oraya geliyorum ama popüler kültürden bir örneğim var. “Seinfeld” (en sevdiğim dizilerden biri) dizisini hatırlarsanız, ana karakterlerden birinin pastasından bir ısırık almayı reddeden yeni bir kız arkadaşı olduğu bir bölüm var. Herhangi bir açıklama yapmadan, yeni kız arkadaş – bir ısırık teklif edildiğinde – sadece başını şiddetle sallar ve hiçbir açıklama yapmadan bir ısırık almayı reddeder. Ana karakteri çıldırtıyor çünkü neden pastasının tadına bakmadığını açıklamıyor. Ona, “Tatlıları sevmiyor musun? Kilona dikkat ediyor musun? Çantanda donut var mı?” diye soruyor. Ve sorgulamalarının hiçbiri için yeterli bir açıklama sunmuyor. Merakı sonunda onu alt eder ve yeni çift bu mesele yüzünden ayrılır. Basit bir “Hayır, teşekkürler”in neden yeterli olmayacağının mükemmel bir açıklaması.

Yeme bozuklukları

Sağlığım (ve sizin) benim için çok önemli ve kalbim için çok değerli bir tutku ve yemekle olumsuz bir ilişkisi olan biri olarak görülmemem benim için önemli. Kendi seçtiğim kısıtlı bir diyete sahip olmama rağmen, yeme bozukluğum ya da yemeğe, beden imajına ya da başka herhangi bir şeye karşı düzensiz bir yaklaşımım yok. Bu şekilde yemeyi seçtim çünkü harika hissediyorum, daha temiz bir cilde, daha sağlıklı bir vücut ağırlığına sahibim, fiziksel olarak hafif, enerjik ve canlı hissediyorum ve bu şekilde yediğimde daha az uykuya ihtiyacım var. Ayrıca, abur cuburdan uzak durduğumda, çiğ gıda yolunda kalmayı daha kolay buluyorum, bu yüzden “hile” yapmamayı seçiyorum (veya “hile yaptığımda”, çiğ salata sosu veya vegan suşi kadar korkunç bir şeyle oluyor) !).

Baskıyla dolu bir sosyal durumda bir şeyler yemeyi reddettiğimde -eğer reddetmem için yeterli bir açıklama yapmazsam- diğerlerinin anoreksik veya bulimik olduğumu düşünecek ve vücudumu kötüye kullanmak için tuvalete koşacaklarından endişeleniyorum – ki bu hakikatten çok uzaktır. Vücudumu seviyorum ve onu bir sürü güzel şeyle besleyerek ona elimden geldiğince iyi bakmak istiyorum! Vücudumuza sağlıklı besinler sağlamak tutkularımdan biri, bu yüzden başkalarının benim hakkımda gerçeklerden çok uzak olumsuz şeyler düşünmesi beni üzüyor. Bu yüzden, kendi anlaşılma ihtiyacından dolayı nereden geldiğimi başkalarının anlamasını sağlamak için tutkumu açıklamak istiyorum.

Ve bu yüzden…

Dolayısıyla bu iki nedenden dolayı – başkaları hakkında merakım ve kendimin anlaşılma ihtiyacı, kendimi açıkça çiğ yemekçi, çiğ yemekçi, vegan, çiğ vegan veya aklıma ne geliyorsa olarak tanımlıyorum. Ancak, bu yeme şekliyle ilgili bir şikayetim var. Kendimizi tanımlamanın iyi bir yolunu bulabilir miyiz? Kendimizi tanımlamanın bu yöntemlerinin hiçbiri mantıklı değil. Sanırım bu web sitesi için bir isim seçerken, “rawtarian” kavramını seçtim – çünkü çoğu yemek seçeneği “an” (vejetaryen, vegan, pescatarian, vb.) ile bitiyor gibiydi, bu yüzden “rawtarian” bana mantıklı geldi. . Ancak, hepimizin kendimize “hamter” demeye başlamasını savunmuyorum – sadece tasarıya uyan daha iyi bir kelime bulamayacağımızı merak ediyorum!

Peki tüm bunlardan sonra, adınız ne ve sağlık alışkanlıklarınızı ne zaman paylaşma ihtiyacı hissediyorsunuz? Ve önemli mi? Sonuçta hepimiz aynı kumaştan yaratıldık ve yediklerimiz mutlaka bizi tanımlamıyor. (Yoksa o mu?)

Source link

Leave a Comment

Your email address will not be published.