Bitki bazlı yemekler yapmak için 9 mutfak ipucu

İster daha çok bitki bazlı yiyecekler yemeye yeni başlıyor olun, ister yıllardır bunu uyguluyor olun, bitki bazlı yemek pişirmenin bazı nüansları vardır, bu nedenle bu basit pişirme ipuçları yemeklerinizi daha lezzetli ve daha kolay hazırlamanıza yardımcı olabilir. .

Beslenme felsefemizin büyük bir kısmı daha bütün, bitki bazlı yiyecekler yemek olduğundan, her öğünün aynı derecede lezzetli ve besleyici olduğundan emin olmak için bitki bazlı yemek pişirmede kullanabileceğiniz birkaç ipucu öğrendik!

Yemeklerinizi gerçekten lezzetli, besleyici ve hazırlaması kolay hale getirmenize yardımcı olacak 9 basit bitki bazlı pişirme ipucunu öğrenin!

1. Tüm doğrama, dilimleme ve doğrama işlerinizi önceden yapın

Bu yüzden 1 numaralı ipucu, tüm pirzolalarınızı, dilimlerinizi ve zarlarınızı önceden yapmaktır.

İYemek hazırlamak yerine aynı gün bir şeyler pişirmeyi planlıyorsanız, günü kesmek yerine hepsini doğramak, dilimlemek ve zar atmak için bir yemek hazırlık günü yapabilirsiniz.

Örneğin yeşil salatalarda, önceden yıkanmış ve kesilmiş ve hava geçirmez bir kapta saklanmış büyük bir marul kabına sahip olun. Yemek pişirmeye gittiğinizde sadece bir adım daha kaldırır.

Aynı durum lahana, Brüksel lahanası, havuç vb. için de geçerlidir. Onları kurutun ve pişirmeye hazır olana kadar bir cam kapta saklayın.

2. Sebzeleri kategoriye göre pişirin

İkinci mutfak ipucu, sebzelerinizi kategorilerine göre pişirmek. Bu, aynı anda çok sayıda sebze pişirmenize izin verecek, ancak hepsinin aynı anda bitmesini sağlamaya yardımcı olacaktır.

Örneğin, farklı sebzeleri aynı anda kızartmak, ancak pişirmek için aynı uzunlukta olmaları için tava başına bir sebze kategorisi istiyorsanız ve başka bir tava daha fazla zamana ihtiyaç duysa bile pişirdiğinizde bunları çıkarabilirsiniz.

Farklı sebze kategorilerine aşina değilseniz, birkaç tane var!

Kök sebzeler

İlk olarak pancar, turp, patates ve havuç gibi kök sebzelerimiz var.

yapraklı yeşillikler

Lahana, ıspanak ve karalahana gibi yapraklı yeşillikler vardır. Brokoli, karnabahar ve Brüksel lahanası gibi turpgillerden sebzelerimiz de var.

meyve sebzeler

Diğer bir kategori avokado, patlıcan ve balkabağı gibi meyve sebzelerini içerir. Kabak ve kabak da bal kabağı ve meşe palamudu kabağı gibi bir kategoridir.

Mantarlar (teknik olarak mantar, sebze değil)

Tüm portobello, button ve shiitake gibi mantarlar var (mantar ailesine ait oldukları için teknik olarak sebze değiller ama kavurma için harikalar!).

sebze sapı

Başka bir kategori kereviz, rezene ve ravent gibi kök sebzeleri içerir. Son olarak, yeşil fasulye, bezelye ve kar bezelyesi gibi sebze kabukları ve tohumlarımız var.

Bu yüzden bir dahaki sefere toplu yemek pişirirken ve pişirme süresini kısaltmak istediğinizde, bu harika bir ipucu!

3. Fasulye ve bakliyatları ıslatın

Sizin için bir sonraki pişirme ipucu, fasulye ve baklagilleri ıslatmaktır.

Islatma, fasulye veya baklagilleri pişirmek için gereken süreyi azaltmaya yardımcı olur. İkincisi, ıslatma döneminden geçtikten sonra daha iyi tat alma eğilimindedirler. Yemekleriniz çok daha güçlü ve sağlam bir tada sahip olacak!

Üçüncüsü, vücudunuzun sindirimi çok daha kolaydır. Özellikle fasulyelerinizi ıslatmak, fasulye yemekten kaynaklanan gaz üretiminde önemli bir azalma sağlayabilir. Bu nedenle, konserve fasulyeden sık sık biraz gaz alan insanlardan biriyseniz, kendiniz yapmayı ve bir dahaki sefere onları ıslatmayı deneyin.

Fasulyelerinizi ıslatmak için, biraz kabartma tozu içeren bir kapta birkaç inç su ile kaplayın. Kabartma tozu onları parçalamaya yardımcı olur. Mümkünse en az altı saat, tercihen gece boyunca oturmalarına izin verin. Islanmaları bittiğinde fasulyelerinizi süzün ve pişirmeye hazırsınız!

4. Tofu dokusunu değiştirin

Dördüncü ipucu, özellikle organik tofu dokusunu iyileştirmek içindir.

Organik tofu inanılmaz derecede çok yönlüdür ve tüm amino asitleri içeren eksiksiz bir proteindir. Ayrıca proteinin yanı sıra lif ve sağlıklı yağlar içerir. Bir porsiyon 20 grama kadar protein sağlayabilir! Çevredeki lezzetleri bulaşıklara kolayca emdiği için çok yönlüdür.

Tofu’nun yumuşak, süngerimsi dokusunu sevmiyorsanız, bu numarayı deneyin.

Sıvıyla birlikte kabında dondurun ve sonra çözdürün. Çözüldükten sonra üç parçaya bölün ve üst ve alta kağıt havlu serili bir kesme tahtasının üzerine koyun. Suyu tofudan boşaltmak için tava gibi ağır bir nesneyi üstüne koyun.

En iyi sonuçlar için en az bir saat bu şekilde tutun, her 30 dakikada bir pedleri değiştirin.

Presleme yöntemiyle dondurmanın kombinasyonu, tavukla daha tutarlı bir doku sağlar! Tofu’nun orijinal dokusunu sevseniz bile, bu ona farklı bir doku vermenin başka bir eğlenceli yolu.

5. Beyazlatmayı öğrenin

Beşincisi, sebzelerinize biraz gevreklik kazandırmak ve ürünlerinizin daha uzun süre dayanmasına yardımcı olmak için nasıl beyazlatılacağını öğrenin.

Sebzelerinizde biraz gevreklik seviyorsanız, haşlama onları aynı anda hem gevrek hem de yumuşak hale getirmek için en iyi temel pişirme tekniklerinden biridir. Aynı zamanda yiyecekleri korumanın en kolay yollarından biridir, bu nedenle mevsimlik ürünlerinizin uzun süre dayanmasını istiyorsanız, gidilecek yol haşlamadır.

Bu yöntemle sebzeleri yaklaşık yedi dakika kaynar suya batırırsınız. Daha sonra onları buz banyosuna koyarak pişirme işlemini durdurursunuz. Bu teknik, sebzeleri parlak renkli tutar ve besinlerini korumaya yardımcı olur.

Büyük bir tencereye su doldurun, bir yemek kaşığı deniz tuzu ekleyin ve kaynatın.

Sebzeleri tavaya ekleyin ve renkleri açılana kadar birkaç dakika pişirin. Ardından sebzeleri hemen tavadan çıkarın ve buzlu su altında çalıştırın.

6. Servis ettiğiniz sıcaklıkta oynayın

Sizin için bir sonraki mutfak ipucu, servis sıcaklığıyla oynamaktır! Çoğu bitki bazlı tam gıda, sıcak veya soğuk olarak servis edilebilir!

Örneğin, sıcak bir Nourish Kasenin üzerine pişmiş nohut eklemeye alışmış olabilirsiniz, ancak nohutlar soğuk servis edildiğinde de lezzetlidir! Garnitür olarak veya salataların üzerine harika bir nohut salatası yapabilirsiniz.

Aynı şey patates, brokoli, glütensiz makarna ve sıcak yemeye alıştığımız diğer pek çok yiyecek için de geçerli. Hepsi farklı giyinebilir ve soğuk servis edilebilir!

Öte yandan, çilek gibi soğuk servis etmeye alışık olduğunuz yiyeceklerin tadı çok farklıdır ve sıcak olarak yulaf lapası veya tatlı olarak servis edildiğinde hala harikadır.

Bunun bir başka örneği de salatalardır. Birçok salata soğuk servis edilir, ancak sıcak bir tahıl salatası da aynı derecede lezzetlidir.

7. Kendi donmuş yemeklerinizi hazırlayın

Bir başka harika pişirme ipucu, artıkları hazırlamak ve dondurucuda kendi sağlıklı öğünleriniz olarak saklamaktır.

Hafta içi yemek pişirmek için vaktiniz olsa bile, normalden daha yoğun olduğunuz veya programınızın normalden biraz farklı olduğu zamanlar olacaktır.

Tofu Tikka Masala’mız veya Beyaz Fasulye Chili Verde’miz gibi tam bir yemek olan bir tarif hazırlarken, yarısını donduracağınızı bilerek çift parti hazırlayın.

Ardından, hızlı servis yapan bir restorana koşmak yerine, hafta için hazır bir yemeği kolayca çıkarabileceğiniz besleyici bir yemeğiniz olacak.

8. Tahılları sebze suyunda pişirin

Sekizinci ipucu, mısır gevreğini sebze suyunda pişirmek. Bu aslında bir çifte hack!

İlk olarak, haftanızdan kalan sebzeleri saklayabilir ve bunları ev yapımı sebze suyunda pişirerek satın aldığınız her üründen en iyi şekilde yararlanmanızı sağlayabilirsiniz.

Ve mısır gevreğinizi sebze suyunda pişirerek lezzetini artıracak ve yemeğinize daha da fazla besin ekleyeceksiniz!

Bu bir kazan-kazan!

9. Yeşillere limon ekleyin

Bitki bazlı bir diyet için çok önemli olan son pişirme ipucuna geliyoruz.

Lahana veya ıspanak gibi yeşil sebzelerle dolu bir yemek hazırladığınızda, aromayı aydınlatmak için bir miktar limon ekleyin ve vücudun hem olmayan demiri (yeşil sebzeler gibi bitki bazlı gıdalarda bulunur) emmesine yardımcı olan C vitamini ekleyin. ) .

Bitki bazlı bir diyet yapıyorsanız, demir dikkatli olmanız gereken besinlerden biridir, bu nedenle kendiniz için harika bir görsel ipucu! Kazanan bir kombinasyon için Yeşiller + turunçgiller!

Artık bitki bazlı yemeklerinizi hazırlarken kullanabileceğiniz 9 harika yaşam tüyosu var, hangisini en çok heyecanlandırdığınızı bana bildirin ve bu hafta uygulamaya koyun.

Bu pişirme ipuçlarını uygulamaya koyun

Tüm bunlar, besleyici ve lezzetli bitki bazlı yemekler oluşturmaya başlamanıza yardımcı olmak içindir.

Yemek yemek günlük hayatımızın bir parçasıdır ve yemek pişirmek sizin için daha kolay ve zevkli hale gelirse, sağlıklı beslenme alışkanlıklarını çok daha iyi sürdürebilirsiniz.

Şimdi bunu uygulamaya koymanın zamanı geldi: Bu hafta bu ipuçlarından hangisini uygulayabileceğinizi düşünüyorsunuz?

Yemek yüzünden stresli hissediyor musun?

Sizi kilonuzla ve yemekle olan ilişkinizle mücadele etmekten alıkoyan 1 numaralı alışkanlığı ve diyet ve yemek saplantısından nasıl kurtulacağınızı öğreneceğiniz ücretsiz ustalık sınıfımı bugün izlemek için kaydolun.

Yiyecekleri strese sokmanıza ve takıntı yapmanıza gerek yok. Daha iyi bir yol var ve evet, yemekle olumlu bir ilişki geliştirmek mümkün! Nasıl yapılacağını öğrenmek için bu ücretsiz dengeli beslenme ana sınıfına katılın.

Ücretsiz Masterclass’ı izleyin

Source link

Leave a Comment

Your email address will not be published.