Ayçiçeği tohumları sivilceleri daha da kötüleştirebilir

Ayçiçeği tohumu tüketimi ile ilişkili sivilce, kadmiyum ve “kolik crunch” konusunda endişelenmeli miyiz?

Akne üzerine yeni bir gözlemsel çalışma rapor edildi Akne şiddeti ile çikolata, süt gibi süt ürünleri gibi diyet faktörleri arasında “istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki”, [and] ayçiçeği tohumu tüketimi… Sivilce ve çikolata ve süt ürünleri ile ilgili videolar yaptım ama videoma konu olan ayçiçeği çekirdeği beni şaşırttı. Ayçiçeği çekirdeği sivilce yapar mı?.

Ayçiçeği tohumlarını düşündüğümde, sadece iyi bir tam beslenme kaynağı olduğunu düşünüyorum. bulundu Kolesterolü badem kadar düşürmek için, ki bu oldukça iyi. Ama onları yemenin doğru ve yanlış yolları olduğunu biliyor muydunuz? Eğer sen yemek yemek bir pound kabuğu çıkarılmamış ayçiçeği çekirdeği, yani onları kabuğu açıkken yerseniz, “yumruk büyüklüğünde bir parçalanmış ayçiçeği çekirdeği kabuğu kütlesi” ile doldurulabilirsiniz. bir doktor nasıl olabilir teşhis koymak bunun gibi bir şey? Elbette “kolon krizi işareti” ile. Cehennemde servis edilen kahvaltılık gevrek gibi görünüyor, ama daha çok “büyük huysuz bir rektal kitlenin palpasyonu” gibi. Yapabilirsin Görmek benimkilerde 1:10’da bir fotoğraf video.

Gerçekten de, kabukları hala üzerinde olan ayçiçeği çekirdeği yerseniz, olabilmek “sivri, dikenli bir yumru” ile sonuçlanır, bu yüzden sözde ayçiçeği tohumu sendromu tanımlamak “zorlu bir proktolojik sorun” olarak. “Doğal gıdalar tüketen insanların bazen ‘bazıları iyiyse, daha fazlası daha iyidir’ inancının tuzağına düştüğü” söylenmiştir. Bu durumda sorun nicelik değil, Nasıl?’Veya’ Ne yenirler: kabukları hala üzerlerindedir. “Belki de bu yüzden sendrom dır-dir Hastalar, ayçiçeği çekirdeği yeme konusunda yetersiz veya deneyimsiz olan çocuklar veya yetişkinler olmadığı sürece nadirdir.

Çoğu durumda ima etmek daha genç, “ergenlik öncesi çocuklar”, 5 ila 11 yaşları arasındaydı, ancak araştırmacılar 13 yaşında “psikolojik olarak sağlıklı” bir kız çocuğu vakasını tanımladılar ve “yaş grubundan bağımsız olarak çocuklarına rehberlik eden ebeveynlerin rolünün önemini vurguladılar. kabuksuz tohumların yutulmasıyla ilgili olası sorunlar.

Bu, kabuklu oldukları sürece istediğiniz kadar ayçiçeği çekirdeği yiyebileceğiniz anlamına mı geliyor? Hayır, kabuklu tohumları bile aşırıya kaçabilirsiniz. Ayçiçeklerinin doğası gereği, tasarım topraktan doğal bir ağır metal olan kadmiyum. Bu nedenle, kirlenmemiş toprakta yetiştirilse bile, ayçiçeği tohumları (veya çekirdekleri) çoğu gıdadan daha yüksek seviyelerde kadmiyum ile sonuçlanır. Bununla birlikte, çok miktarda ayçiçeği çekirdeği tüketen kişilerde herhangi bir olumsuz etki görülmemekte ve hatta gözle görülür şekilde daha yüksek kadmiyum seviyeleri ile karşılaşılmaktadır. “Önemli” miktar nedir? Bu çalışmada, haftada bir onstan fazla, yani bir avuç, yaklaşık 150 tohum olarak tanımlandı.

Dünya Sağlık Örgütü, haftada yaklaşık 490 mikrogram diyet kadmiyumunun altında kalmanızı önerir. Günde bir avuç kabuklu ayçiçeği çekirdeği yerseniz, bunun çok altında olursunuz, ancak diyetlerimizin geri kalanından günde 36 mikrograma kadar alabiliriz, bu nedenle günde bir avuç dolusu daha makul ve güvenli olduğunu düşünüyorum. sınır.

Tamam, ama ayçiçeği tohumları bize sivilce verir mi? Test edene kadar araştırmacıların ne yaptığını bilemezsiniz çünkü sonuçta, “tüketen ayçiçeği tohumları klinik bir araştırmaya katılmanın çok güzel bir yolu…. Elli genç yetişkin, bir hafta boyunca ay çekirdeği yiyip yememek üzere randomize edildi. 3:23’te görebileceğiniz gibi videoakne şiddeti indeksi kaldı kontrol grubunda yaklaşık olarak aynı, ancak ayçiçeği grubunda daha kötüydü. Bu, ayçiçeği tohumu grubunda yaklaşık üç tomurcuğa karşılık, kontrol grubunda sadece yaklaşık bir tomurcuğa çevrildi. Araştırmacılar, “ayçiçeği tohumu tüketiminin akne vulgarisi kötüleştirdiği; ancak akneli hastalarda ayçiçeği tohumu tüketimini yasaklamak için daha fazla kanıt gereklidir.

HATIRLANMASI GEREKEN ÖNEMLİ NOKTALAR

  • Tam bir besin kaynağı olan ayçiçeği tohumları, badem kadar kolesterolü düşürür.
  • Kabuklarını yemek, “yumruk büyüklüğünde kıyılmış ayçiçeği çekirdeği kabuğu kütlesi” de dahil olmak üzere sorunlara neden olabileceğinden, kabuklu olarak yenilmelidir.
  • Ayçiçeklerinin doğası gereği tohumları, doğal bir ağır metal olan kadmiyumu topraktan çıkarmakta iyidir. Bu nedenle, kirlenmemiş toprakta yetiştirilse bile, tahıllar diğer gıdaların çoğundan daha yüksek kadmiyum seviyelerine sahiptir.
  • Dünya Sağlık Örgütü, haftada yaklaşık 490 mikrogram diyet kadmiyumundan daha az yemeyi önermektedir; Günde bir avuç kabuklu ayçiçeği çekirdeği yemek oldukça güvenlidir.
  • Araştırmacılar akne şiddeti ile çikolata, süt ürünleri ve ayçiçeği tohumu tüketimi arasında “istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki” bildirdiler. Sorgulandığında, ayçiçeği grubundaki çalışma katılımcılarının akneleri kontrol grubuna kıyasla kötüleşti, bu da araştırmacıların ayçiçeği tohumu tüketiminin akne vulgaris’i kötüleştirdiği sonucuna varmasına yol açtı. Bununla birlikte, akne hastalarının ayçiçeği tohumu yemesini yasaklamak için daha fazla kanıt gereklidir.

Az önce paylaştığım keşifler benim için en az diğerleri kadar şaşırtıcıydı. Kakao tozu sivilce yapar mı? vahiy. Çeşitli yiyeceklerin ve diyetlerin sivilceler üzerindeki etkileri hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Doğrulamak için:

Henüz yapmadıysanız, videolarıma ücretsiz abone olabilirsiniz. buraya tıklayın.

Sağlıkta,

Michael Greger, doktor

Not: Henüz yapmadıysanız, ücretsiz videolarıma abone olabilirsiniz. burada ve sunumlarımı canlı izleyin:Source link

Leave a Comment

Your email address will not be published.