Araştırma makalelerine ücretsiz erişim hilesi

“Robin Hood of Science”, https://sci-hub.st adresinde dünyanın dört bir yanındaki herkese ücretsiz olarak 60 milyondan fazla bilimsel makale sağlamaya devam ediyor.

İlk bilimsel dergilerin ilk sayıları, yayınlanan 1665’te, yeni teleskoplar sayesinde “Jüpiter Gezegeninin Kuşaklarından birindeki bir noktanın İngiltere’de yapılan gözlemi” dahil icat edilmiş arkadaşı Halley olan bir Bay Newton tarafından tanımlamak bir kuyruklu yıldız. Portakal ve limonun mümkün olduğunu bildiren aynı gazete iyileştirmek iskorbüt ve söğüt kabuğundaki bir şey olabilir getirmek ateşi düştü ayrıca Koloniler’den biri tarafından bir mektup yayınladı. oynamak fırtınalar sırasında uçurtmalarla ve dahil a Hesap Amadeus adında sekiz yaşındaki olağanüstü bir müzisyenin hikayesi. Geçen yüzyılda dergi basılı biraz kroki DNA adı verilen bir molekülün yapısının Bu günlüklerden yüzlerce yıl öncesine ait gerçek sayfaları videomun başında görebilirsiniz. Araştırma makalelerine ücretsiz nasıl erişilir. Hala düzenleme 350 yıl sonra bugüne kadar, dergi dır-dir şimdi mevcut yılda yalnızca 6.666 $ gibi çok düşük abonelik fiyatıyla çevrimiçi ve basılı olarak.

Tahmin edebileceğiniz gibi, dergilerin yüksek fiyatları nedeniyle, “gelişmekte olan ülkelerdeki doktorlar ve diğer sağlık profesyonelleri, solup gitti ilgili sağlık bilgilerini edinin. 1990’larda “var olmuştur 2004 yılına kadar gelişmekte olan ülkelerdeki tüm (veya neredeyse tüm) sağlık profesyonellerinin hayati bilgilere “erişebilecekleri” konusunda iyimserlik. Ama 2004 gelip geçti, yani 2015 odak noktasına geldi. “Doğru mu? “Gerçekte, yalnızca gelişmiş dünyadaki çok büyük, iyi finanse edilmiş üniversitelerden bilim adamları sahip olmak yayınlanan araştırmaya tam erişim”, ancak fiyatlar olarak yükselmek daha da yüksek, bu bile artık doğru olmayabilir. Biliyorsunuz ki Harvard’ın 30 milyar dolarlık vakfı ile bir sorunu var. şikayetler bu araştırma incelemesi “maliyetler artık engelleyici”.

Bu arada, dergi yayıncıları yan yatan milyarlarca dolar, kurumlardan dergi başına yılda 35.000 dolara kadar ücret alınması ve Yükleniyor makale ile çevrimiçi bireyler. Bir aile üyesine bir hastalık teşhisi konduğunu hayal edin, bu yüzden çevrimiçi oluyorsunuz. İnternette her türlü makaleyi okuyabilirsiniz, ancak gerçek bilimi görmek istiyorsanız, pahalı olabilir – “bir makalenin bireysel görünümü için 10 $, 15 $, 20 $ hatta 30 $”. Ve sadece bunun için ödeme yapmıyorsun Zambak Araştırma; muhtemelen sahipsin paralı ayrıca araştırma için. Araştırmayı finanse etmek için vergi mükelleflerinin parası akıyor, ancak parasını ödediğiniz araştırmaya erişemiyor musunuz? “Bu kadar iyi yerleşmemiş olsaydı, geleneksel akademik yayıncılık modeli aşırı kabul edilirdi.”

“Yerel yönetiminizin inşa edilmiş güzel bir yeşil park, ama piknik yapmaya çalıştığınızda özel bir şirket giriş için ödeme istedi. Bilimsel araştırmalarda aşağı yukarı böyle işler… Kamu araştırma harcamalarını özel yayıncılık karına çeviren dergi sistemi, uzun zamandır bir hoşnutsuzluk kaynağı…” Yayıncılar asla bitmez. ödeme araştırma için her şey. Bedava alıyorlar. Araştırmacılara hiçbir şey ödemiyorlar. “Öyleyse bunun için para ödüyoruz ve sonra okumak istiyorsak tekrar ödemek zorundayız.” Bu şekilde, bilgi olarak bilimden ziyade bir kâr sistemi olarak bilimle sonuçlanabilir.

içeri gir Alexandra Elbakyan, bazıları tarafından “bilimin Robin Hood’u” olarak anılıyor. Bu, bir “araştırmacının nasıl yapılmış şimdiye kadar yayınlanmış hemen hemen her bilimsel makale, dünyanın herhangi bir yerindeki herkes tarafından ücretsiz olarak kullanılabilir.

Tarafından aday gösterilen Doğabelki de dünyanın en prestijli bilimsel dergisi, en etkili on kişiden biri olarak önemli 2016’da bilimin en iyisi olan Elbakyan, bir zamanlar Kazakistan’da yüksek lisans öğrencisiydi ve “parası yetmediği için çok fazla akademik makale okuyamadığı için hüsrana uğradı.” Böylece yayıncı ödeme duvarlarını aşmayı öğrendi. Elbakyan o zaman başladı Sci-Hub, aslen sci-hub.io’da bulunan ancak şimdi açık olan bir web sitesi bilim-hub.tw Dünyanın bilimsel, tıbbi ve beslenme literatürünü ücretsiz olarak sunarak “bilimin önündeki tüm engelleri kaldırın”.

“Yaptığı şey harika” adı geçen bir araştırmacı. “Bilimsel literatüre erişim eksikliği büyük bir adaletsizlik ve bir çırpıda düzeltti.”

Videomun anlatımını ilk başta kaydettiğimden, orijinal sci-hub.io web sitesi kapatıldı, ancak şu anda şu adresten erişilebilir: https://sci-hub.st/ ve diğer beş alan da bu da kullanımdan kaldırılmalıdır. Aktif bağlantıların güncel listesini her zaman şurada görebilirsiniz: Bilim Merkezi Wikipedia sayfası. Bağlantılar sadece eğitim amaçlıdır, kelimenin tam anlamıyla!

“Korsan” belgeleri indirmek yasa dışı değil mi? Bu iki bölümlük dizinin bir sonraki bölümünde tartışmayı keşfediyorum, Sci-Hub bir bilgi dünyasının kapılarını açıyor.

Sci-Hub hakkındaki araştırmam, American College of Lifestyle Medicine aracılığıyla çevrimiçi bir sürekli tıp eğitimi kursunda yakalanan araştırma teknikleri üzerine yaptığım kapsamlı bir web seminerinden geldi. kontrol et Nasıl Kanıta Dayalı Yaşam Tarzı Tıbbı Uygulayıcı Olunur?. Yakında bir dizi ders almayı umuyorum, bu yüzden bizi izlemeye devam edin!

HATIRLANMASI GEREKEN ÖNEMLİ NOKTALAR

  • En eski bilimsel dergilerden biri, ilk sayısından 350 yıl sonra bugün hala yayınlanmaktadır ve çevrimiçi olarak ve basılı olarak yılda 6.666 ABD Doları karşılığında mevcuttur.
  • Dergilerin yüksek fiyatları nedeniyle, gelişmekte olan ülkelerdeki sağlık profesyonellerinin ilgili ve hayati bilgilere erişimi engelleniyor ve maliyetler artmaya devam ettikçe Batı dünyasındaki büyük, iyi finanse edilen üniversiteler bile risk altında olabilir.
  • Dergi yayıncıları yılda milyarlarca dolar kazanıyor ve kurumlardan dergi başına ve bireylerden makale başına yılda 35.000 dolara kadar ücret alıyor.
  • Çalışmalar genellikle vergi mükelleflerinin parasıyla finanse edilir, ancak geleneksel akademik yayıncılık modeli, vergi mükelleflerinin araştırmaya erişimini engeller.
  • “Bilimin Robin Hood’u” lakaplı Alexandra Elbakyan, şimdiye kadar yayınlanmış hemen hemen her bilimsel makaleyi herkesin kullanımına ücretsiz olarak sunmuştur.
  • Kazakistan’da bir yüksek lisans öğrencisi olan Elbakyan, maliyetinden dolayı pek çok makale okuyamadığından hüsrana uğradı. Böylece ödeme duvarlarını aşmayı öğrendi ve dünyanın bilimsel, tıbbi ve beslenme literatürünü Sci-Hub sitesi aracılığıyla ücretsiz olarak paylaştı. .
  • Araştırma becerileri web seminerim, American College of Lifestyle Medicine aracılığıyla çevrimiçi bir sürekli tıp eğitimi kursu olarak mevcuttur. Nasıl Kanıta Dayalı Bir Yaşam Tarzı Tıbbı Uygulayıcı Olacağınızı Görün.

Sağlıkta,

Michael Greger, doktor

Not: Henüz yapmadıysanız, ücretsiz videolarıma abone olabilirsiniz. burada ve sunumlarımı canlı izleyin:Source link

Leave a Comment

Your email address will not be published.