Aralıklı oruç: evet mi hayır mı? | gıda, sağlık ve daha fazlası

Henüz duymadıysanız, aralıklı oruç şu anda tüm öfke. Öyleyse soru şu, buna değer mi? İşte bilmeniz gereken her şey:

Ne olduğunu

Aralıklı oruç aslında bir diyet değil, bir beslenme şekli olarak kabul edilir. Aralıklı orucun farklı yöntemleri vardır, ancak en popüleri, yemek yemenizi 8 saatlik bir süre ile sınırlandırdığınız ve kalan 16 saat boyunca oruç tuttuğunuz 16/8 kuralıdır. Yemeksiz geçen uzun bir süre gibi görünse de aslında bu 16 saatin büyük bir bölümünü uyuyorsunuz. Bu, bazı kişilerin son öğünlerini sabah 6’da yiyip sonraki öğün için ertesi gün sabah 10’a kadar bekleyebilecekleri anlamına gelir. Veya 7’den 11’e veya size uygun başka bir varyasyonu yapabilirsiniz. Oruç döneminde, susuz ve şekersiz kahve veya çayı istediğiniz gibi doldurabilirsiniz (tabii, ölçülü olarak).

Bilim

Sağlık uzmanlarının oruç tutmanın genel sağlık ve kilo kaybınıza yardımcı olabileceğini söylemesinin birkaç nedeni vardır. Vücudunuz yeterince uzun süre oruç tuttuğunda, insülinin fazla yağ yakmasına izin verir. Ayrıca hücrelerinizin kendilerini onarmasına ve gen işlevini iyileştirmesine olanak tanır, bu da hastalıkları önlemeye ve ömrü uzatmaya yardımcı olabilir.1

Artılar ve eksiler

Aralıklı oruç, tükettiğiniz kalori miktarını azalttığı için en çok kilo vermek için kullanılır. Elveda gece atıştırmalıkları, merhaba yeni sen!

Herhangi bir yaşam tarzı değişikliği gibi, aralıklı oruç sadece 8 saatlik süre boyunca aşırıya kaçmazsanız etkilidir. Yüksek kaliteli, yüksek proteinli yemeklere ve uygun porsiyon boyutlarına odaklanın. Tavuk ve balık gibi yağsız proteinlerin yanı sıra doyurucu bir sebze porsiyonu eklediğinizden emin olun.

Aralıklı orucun birçok faydası olmasına rağmen, bununla ilgili araştırmalar henüz yeni olduğundan bilinmeyen riskler olabilir. Ayrıca herkes için değil, bu yüzden denemeden önce doktorunuza danışın.

Öyleyse soru şu, aralıklı oruç sizin için doğru mu? Bu kararı sadece siz verebilirsiniz. Ancak artıları ve eksileri tartarak ve arkasındaki bilimi anlayarak daha mutlu ve sağlıklı olma yolunda ilerleyebilirsin!

Sağlıklı bir yaşam tarzına nasıl ulaşılacağına ve sürdürüleceğine dair daha fazla ipucu için blogumuza göz attığınızdan veya abone olduğunuzdan emin olun.

1 https://www.healthline.com/nutrition/intermittent-fasting-guide#effects

← Önceki gönderi

Sonraki gönderi →

Source link

Leave a Comment

Your email address will not be published.