4 Malzemeli Vegan Ekşi Krem | Tam yardım

Bu 4 bileşenli vegan ekşi krema tarifi fırında patates, kırmızı biber, cips, makarna salatası ve daha fazlası için vazgeçilmeziniz olacak. Hazırlanması kolay olduğu kadar kullanışlı olan, ev yapımı, bitki bazlı bir temel besindir!

Frenk soğanı, acı sos ve diğer malzemelerle kaplanmış fırında bölünmüş patatesin tepeden görüntüsü.

Ev Yapımı Vegan Zımba Geçit Töreni devam ediyor!

Organize bir insan olsaydım, bu makaleyi özenle seçilmiş bir dizinin parçası yapardım. Ama bu blog, iyi ya da kötü, hayatımı yansıtıyor ve son zamanlarda zımbaları zorluyorum çünkü bazen zamanım ve bant genişliğim olan tek şey bu.

Yine de sorun değil. Çünkü, yemek pişirmek için çok az zamanı olan yoğun beslenme müşterilerime sık sık hatırlattığım gibi, ev yapımı bir temel gıda, şaşırtıcı sayıda öğünün temeli olabilir.

Zımbalar tam olarak nedir? Bunun ayrı ayrı ayarlandığını varsayıyorum. Benim için temel besinler genellikle ev yapımı vegan çeşniler ve proteinlerdir. Örneğin:

Liste uzun, ama siz anladınız.

Ve bugün, vegan ekşi krema!

Spesifik olarak, tüm kremsi, keskin tepesi ihtiyaçlarınız için 4 bileşenli kaju bazlı ekşi krema.

Kurtarmaya kaju fıstığı (tekrar)

Yıllar önce, Food52’deki editörlerimden biri bir keresinde dairemde hâlâ bir kase dolusu ıslanmış kaju olup olmadığını sordu. Cevabım?

Evet. Neredeyse evet.

Bazı insanlar kaju fıstığı atıştırır. Bunu arada bir yapıyorum, ama çoğu zaman onları suda yumuşatmakla meşgulüm, böylece onları her şeye karıştırabilirim.

Her şey sadece kısmen bir konuşma tarzıdır. Mutfağımda kaju fıstığı şu şekilde işleniyor:

Hepsi bu kadar değil, ama size bu mütevazi fındıkların ne kadar çok yönlü olduğu hakkında bir fikir veriyor!

Kaju fıstığı, ıslatılmasını, yumuşatılmasını ve zengin, kremsi süt alternatiflerine işlenmesini kolaylaştıran tereyağlı bir dokuya sahiptir. Lezzetleri nötrdür, bu nedenle kaju bazlı kreasyonlara eklemeyi seçtiğiniz baharatların lezzetini alabilirler.

Bu vegan ekşi krema tarifi söz konusu olduğunda, püf noktası, kaju kremasına ayırt edici bir tart aroması yaratmak için yeterince asit eklemektir.

Vegan ekşi kremayı mükemmelleştirmenin püf noktası

Çok amaçlı kaju kremamı yaptığımda, genellikle biraz limon ekliyorum. Bu tarif, ekşi bir tat için narenciyeyi bir adım öteye taşıyor.

Uzun bir süre, asitliğini yalnızca limon suyundan alan vegan ekşi kremanın (bazıları tofulu, bazıları kaju fıstıklı, biri hindistancevizi kremalı) versiyonlarını yaptım.

Oldukça iyi çalıştı. Ancak zamanla, farklı asit kaynaklarını denemekle ilgilenmeye başladım. Beyaz sirke, kırmızı şarap sirkesi ve limon suyu denedim.

Sonunda limon suyu + limon suyunun birlikte en iyi lezzeti oluşturduğunu buldum. Yeterince ekşi olan bir vegan ekşi krema yaratırlar.

Limon suyu, limon suyunu biraz dengeler ve ekşi kremanın çok limonlu tadı almasını engeller. Yine de bir tart kalitesi getiriyor.

İki çeşit asit kullanmasaydım, 3 bileşenli bir tarif olurdu (su hariç). Limon + misket limonu kombinasyonu sayesinde 4 malzemeli bir tarif: ıslatılmış ve süzülmüş kaju fıstığı, limon suyu, limon suyu ve tuz.

Beyaz bir yüzeyde küçük beyaz bir kase duruyor.  Ham kaju fıstığı ile doldurulur.

Kajudan vegan ekşi krema nasıl yapılır

Bu vegan ekşi kremayı yapmak inanılmaz derecede kolaydır. İşte yapmanız gerekenler:

ıslatmak

Karışık kaju gerektiren herhangi bir tarif, birkaç saatlik kaju ıslatma süresinden faydalanacaktır. Bu, kajuları pürüzsüz, eşit bir karışım için yumuşatır.

Karıştırmadan önce kajuları en az iki saat suda bekletmenizi öneririm. Daha fazla zaman iyidir: dilerseniz akşama kadar. Kajuları iki saat veya daha az ıslattığımda oda sıcaklığında bırakıyorum. Bir gece önceden ıslattıktan sonra üzerini kapatıp buzdolabına kaldırıyorum.

Aceleniz varsa, bir kısayol seçeneği var: bir kap su kaynatın, ardından çok sıcak suyu kajularınızın üzerine dökün. Çok sıcak suya batırılmış kajular 30 dakika içinde harmanlanmaya hazır olacaktır.

Boşaltmak

Kaju fıstıklarınız yeterince uzun süre ıslatıldıktan sonra, bir elek veya kevgir kullanarak süzebilir ve durulayabilirsiniz.

Bu noktada vegan ekşi kremayı hazırlamaya hazırsınız.

Birlikte karıştırmak

Ekşi krema yapmak, 2/3 bardak su ile birlikte yüksek hızlı bir karıştırıcıya veya mutfak robotuna batırılmış kaju fıstığı, limon suyu, limon suyu ve tuzu eklemek kadar basittir. Tarif adımlarına optimum karıştırma talimatlarını ekledim.

Hemen hemen tüm süreç bu: ıslatın, boşaltın, karıştırın!

Kremsi beyaz bir karışımla doldurulmuş bir blenderin üstten görüntüsü.

Ne Tür Kaju Kullanmalıyım?

Bu vegan ekşi krema tarifi ve harmanlanmış kaju kullanan diğerleri için, çiğ olarak etiketlenmiş kajuları kullanıyorum.

Teknik olarak, bu pek doğru değil. Kaju fıstığı, pazarlanmadan önce bir kez kabuklanır ve kavrulur. Bu işlem onları tüketime uygun hale getirir.

Kaju fıstığı “çiğ” olarak satıldığında, genellikle ikinci kez tuzlanmadıkları veya kavrulmadıkları anlamına gelir, o kadar ki fındıksı veya kahverengi tadı vardır. Bazen yarı kavrulmuş kajular çiğ değil “kavrulmamış” olarak satılmaktadır.

Her iki durumda da, açık renkli ve kavrulmuş, ızgara veya tuzlanmış olarak etiketlenmemiş kajuları kullanmayı hedefliyorsunuz. Bu son çeşitlerin her biri, sonunda ekşi kremanın lezzetini etkileyecektir.

Yüksek hızlı bir karıştırıcıya ihtiyacım var mı?

7 fincan veya daha fazla kapasiteli yüksek hızlı bir karıştırıcıda veya mutfak robotunda vegan ekşi krema hazırlamak en kolay yoldur.

Yüksek hızlı karıştırıcılar kesinlikle bir yatırımdır, ancak salata soslarını ve fındık bazlı sosları kolay bir gerçeklik haline getirirler. Ayrıca, mükemmel püre haline getirilmiş çorbalardan öğütme kuruyemişlerine ve kepekli tahılları sırasıyla fındık ezmesi ve unlarına kadar tonlarca başka yeteneklere sahiptirler.

Breville SuperQ’m var ve onu seviyorum. VitaMix ve BlendTec modelleri de dahil olmak üzere birçok başka seçenek var.

Bir mutfak robotunuz varsa, tarifte blender yerine kullanma talimatlarını veriyorum. My Cuisinart mutfak robotu evimde en çok kullanılan alettir ve kajuları karıştırmak için harikadır!

Normal bir karıştırıcınız varsa, özellikle kajularınızı yeterince uzun süre ıslatırsanız vegan ekşi krema yapmak hala mümkündür. Ekşi kremanın daha yüksek hızlı bir karıştırıcıyla olduğundan daha dokulu olabileceğini unutmayın. Tariflerinize her zaman istediğiniz kremayı katacak!

Bir cam kavanoz kremsi beyaz vegan ekşi krema içerir.  Beyaz bir yüzeyde yatıyor.

Depolamak

Ekşi krema buzdolabında hava geçirmez bir kapta saklanmalıdır. Dört güne kadar devam edecek.

Yalnız yaşadığım ve bazen bir seferde bir partiyi bitirmediğim için ekşi kremayı küçük cam kavanozlara bölmeyi seviyorum. Birini buzdolabında saklıyorum, birini sonra kullanmak üzere donduruyorum. Bu şekilde, ekşi krema gerektiren bir fırında patates veya quesadilla yediğimde her seferinde az miktarda eritebilirim.

Vegan ekşi kremayı dondurabilir miyim?

Hangisinden bahsetmişken, evet yapabilirsin! Ekşi krema 6 haftaya kadar dondurulabilir.

Züccaciye içinde donduruyorsanız (yukarıda bahsettiğim 4 onsluk mason kavanozları gibi), kavanozun üstünde biraz boşluk bıraktığınızdan emin olun. Yüksek su içeriğine sahip sıvılar ve yiyecekler dondurucuda genişleyerek kıymık ve çatlakları önlemek için boşluk bırakacaktır.

vegan ekşi krema nasıl kullanılır

Buradaki basit cevap, Kaju Ekşi Kremayı normalde ekşi krema kullanacağınız her yerde kullanabilmenizdir. Ama işte blogumdan ekşi krema kullandığım bir dizi tarif:

Çok daha fazla olasılık var. Ama bu arada, işte basit tarif.

Frenk soğanı, acı sos ve diğer malzemelerle kaplanmış fırında bölünmüş patatesin tepeden görüntüsü.

Hazırlanma zamanı: 5 dakika

Pişirme süresi: 5 dakika

Islatma süresi 2 saat

Toplam zaman: 2 saat on dakika

verim: 7 porsiyonlar

  • 1 1/2 bardaklar çiğ kaju fıstığı (210 g; en az 2 saat ıslatılmış ve süzülmüş)
  • 2 çorba kaşıkları taze sıkılmış limon suyu
  • 1 çay kaşığı taze sıkılmış limon suyu
  • 1/2 çay kaşığı + 1/8 çay kaşığı koşer tuzu
  • Yüksek hızlı bir blender kullanıyorsanız: Tüm malzemeleri 2/3 bardak su ile blenderinize koyun. Karıştırıcının kenarlarını kazımak için bir kez durarak veya kalın, tamamen pürüzsüz bir krema elde edene kadar 2-3 dakika karıştırın.

  • Mutfak robotu kullanıyorsanız: Tüm malzemeleri S bıçaklı bir mutfak robotunun kasesine koyun ve kajuları parçalamak için yaklaşık 30 saniye karıştırın. Durun ve mutfak robotunun kenarlarını kazımak için bir spatula kullanın. İşlemi tekrar başlatın ve işlemci çalışırken makineye ince bir akışta 2/3 bardak su ekleyin. Ekşi kremayı kaju fıstığı ile 5 dakika veya kalın ve çok pürüzsüz olana kadar karıştırın. Yol boyunca CPU’nun kenarlarını kazımak için gerektiği kadar durun.

  • Ekşi kremayı tadın ve zevkinize göre tuz, limon veya limon suyu ekleyin. Servis yapın veya saklayın.

Vegan ekşi krema, frenk soğanı ve acı sos ile tepesinde pişmiş bir tatlı patatesin tepeden görüntüsü.

Sadece bu resme bakmak – rahat karbonhidratlar ve kremsi dokular – beni gülümsetiyor.

Bu tuhaf ve yoğun zamanlarda onlara güvenmeye devam ettiğim için en büyük ve temel gıda hitlerimin yakın zamanda duracağını sanmıyorum.

Ama harika haber şu ki, geçen hafta çok sevdiğim ve size iletmek için sabırsızlandığım yeni bir bahar makarna tarifi yaptım. Şu an için,

xx

Source link

Leave a Comment

Your email address will not be published.